Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
paw_el
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 sty 2008, o 17:45
Lokalizacja: Rybnik

Podłoże do kaktusów

Post »

Cześć. Ziemia do kaktusów powinna mieć kwaśny odczyn, więc myślicie że można byłoby ziemię uniersalną zakwasić fusami od kawy oraz wodą ze skorupkami jaj ? Dzięki za odpowiedź ;)
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Post »

A, to jeszcze zależy, dla jakich kaktusów. Są takie co lubią kwaśną, są takie, co lubią zasadową. Najlepiej poczytać sobie o każdym gatunku i indywidualnie dobrać podłoże.
Ale zakwaszania podłoża jakimiś specyfikami zdecydowanie bym nie polecał. Lepiej spreparować kwaśne podłoże używając składników nie zawierających wapienia. W sklepach akwarystycznych można dostać piaski i żwirki kwarcowe o różnej grubości ziarna. Będą idealne do tego celu, a drogie nie są.
I jeszcze jedno: nie ma żadnej "uniwersalnej ziemi do kaktusów". To, co jest pod taką nazwą sprzedawane, nadaje się do kaktusów tylko jako ok. 20% dodatek do grubego piasku i żwiru, które powinny być podstawą do sporządzenia odpowiedniego podłoża.
Pozdrawiam
Krzysiek
paw_el
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 14 sty 2008, o 17:45
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Aha. Dokładnie chodzi mi o aloes, czytałem - choćby na tej stronie : http://www.swiatkwiatow.pl/aloes--aloe-id426.html lub na tej http://www.terrarium.com.pl/zobacz/aloes-aloe-27.html

Gleba średnio żyzna, substrat torfowy albo ziemia znormalizowana, wymieszana z piaskiem i gliną.
chemik666
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 gru 2009, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam.
Jestem nowy na forum. Bardzo interesują mnie kaktusy ale od zawsze u nas w domu były traktowane jak inne rośliny doniczkowe ale trochę czytam i widzę, że to był błąd. Powiedzcie mi jakie osobiście polecacie podłoża? Czy może gotowe lepiej kupić czy samemu coś wykombinować?
pozdrawiam

Proszę używać polskich znaków. W tym poście poprawiłem.
pozdrawiam Xipe
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Witaj! Podłoże powinno składać się z ziemi do kaktusów i piasku/drobnego żwirku w proporcji 1:2, czyli jedna część ziemi na dwie części piasku. Możesz użyć żwirku akwarystycznego, naturalnego. Na dno konieczny jest drenaż np. z keramzytu czy grubszego żwiru. Na wierz nie powinno się sypać kruszywa, które w składzie ma wapń, czyli np. żwirku marmurowego. Kupione podłoże jest zbyt chłonne i za długo trzyma wilgoć, co powoduje gnicie.
Doniczka nie powinna przekraczać 70-100% objętości kaktusa.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Kaktusiarz
50p
50p
Posty: 88
Od: 22 paź 2009, o 13:55

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

podepnę sie do tematu: dzisiaj byłem w Leroy Merlin, napotkałem ziemie do kaktusów więc kupiłem, nie wiedziałem którą wybrać, wziąłem tą pierwszą z prawej firmy substral.
Obrazek

Jest to dobra ziemia ?

Jaką wy ziemię polecacie ? czy w ogóle ma to większe znaczenie np. jakiej jest firmy? z czym ta ziemia jest ? jak czytałem skład to trochę się różnił... tą co wybrałem ma taki :

Mieszanina torfu wysokiego ( utrzymuje powietrze) i torfu niskiego(utrzymuje wilgoć) oraz keramzytu ogrodniczego wspomagajacego napowietrzenie podłoża. Ziemia jest wzbogacona nawozem bazowym Osmocote o wydłużonym dzialaniu, ktory uwalnia się pod wpływem temperatury i wilgoci. pH podłoża - 5.5-6.0 Podłoże wzbogacono mieszanką nawozów osmocote NPK 15-09-09 i Plant Starter NPKv10-52-10

Przeważnie torf się pojawiał, jedne miały np piasek, inne nie. Do tej co kupiłem i tak zamierzam dodać m.in piasek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Osobiście najchętniej jako wyjściowego podłoża do kompozycji własnego używam mieszanki firmy Krone. Jest to bardzo ciężka ziemia, w czystej postaci zupełnie nie nadająca się do uprawy kaktusów ale zmieszana w proporcji 1:3 z grubym piaskiem (używam płukanego piasku/żwiru tynkarskiego) daje zupełnie przyzwoite podłoże kaktusowe.
Substralu także ostatnio używałem. Zastosowałem standardową u siebie procedurę w takim przypadku - czyli podłoże wysuszyłem i przesiałem przez drobne sitko. W ten sposób usuwam wszystkie duże bryły torfu oraz nierozłożone części, które moim zdaniem nie są zbyt porządane w podłożu dla kaktusów. Z powodu siania odpada także keramzyt, ale tym się za bardzo nie przejmuję. Zazwyczaj w takich mieszankach średnica ziaren keramzytu jest zbyt duża (>5m) i ich usunięcie z podłoża w niczym nie pogarsza jego parametrów. Oczywiście do tak uzyskanego składnika dodaję drugie tyle grubego piasku i w ten sposób otrzymuję moje podstawowe podłoże dla kaktusów, do którego sadzę rośliny. Naturalnie trzeba także zaznaczyć na na dno doniczki i na górę daję ok. 1-2cm drenażu że żwirku o średnicy ziaren 3-10mm. W zależności od wrażliwości rośliny (np. jeśli jest rzepowy korzeń) górna warstwa żwiru może być grusza a sama mieszanka zdecydowanie uboższa w ziemię dla kaktusów.
Za bardzo listą nawozów dodanych do podłoża bym się nie przejmował. Osobiście niezależnie co było w podłożu wyjściowym wszystkie swoje rośliny zasilam nawozem mineralnym ok. 3x w czasie sezonu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
chemik666
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 gru 2009, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

przy okazji zapytam:czy kaktusy w czasie zimowania musza takze miec dostep do swiatła dzinnego?czy spokojnie moge je na szafce z 2 metry od okna postawic?po zimowaniu wystawia sie je na pełne słonce na dwor?czy raczej w cieniu?
pozzdrawiam
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Nie muszą mieć dostępu do światła, w końcu sa tacy co trzymają rośliny w piwnicy, w pudłach kartonowych. Choć jest opinia, że jak mają kaktusy większą ilość światła podczas zimowania to lepiej kwitną, ale osobiście nie mogę potwierdzić tego faktu.

Na wiosnę, po przestwieniu w miejsce nasłonecznione, obowiązkowe cieniowanie pierwsze 2-3 tygodnie (biała kartka, gęściejsza firanka etc.), inaczej bardzo łatwo ulegną poparzeniu. Potem większość roślin może smażyć się na słońcu w najlepsze.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
chemik666
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 gru 2009, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

a jak je podlewac jak sa juz na słoncu?mam piwnice tzw.ziemianke bez okien myslicie ze tam im dobrze temp. zawsze na plusie.
a na deszczu mozna je normalnie zostawiac?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Okres wegetacji to od marca/kwietnia do września/października. Wtedy należy podlewać najlepiej wieczorem, gdy podłoże zupełnie wyschnie po poprzednim podlaniu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
chemik666
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 gru 2009, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

ja czytałem ze co 2 tyg najlepiej podlewaci pozniej je prazyc na słoncu!a na deszcze moga stac?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoze do kaktusow polecacie?

Post »

Nie ma recepty w stylu że podlewać co dwa trzy albo cztery tygodnie. Wszystko zależy od wielkości doniczki, potrzeb roślinki i warunkach w jakich rośnie. Czasem może być to raz w tygodniu a czasem raz na dwa miesiące. Podlać należy gdy podłoże wyschnie po poprzednim podlaniu.
Jeśli chodzi o deszcz to jest to dobry sposób na podlanie roślin. Ale jednorazowo. Czyli jak pada to można wystawić kaktusy na deszcz, wy podłoże zostało nawilżone. Jednak później należy rośliny zabezpieczyć przed nadmiarem wody. Jeśli cały sezon będą stały na otwartej przestrzeni to zgniją. Nie warto też wystawiać rośliny na silny deszcz bo rośliny będą pochlapane a pąki i kwiaty zostaną uszkodzone.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”