Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Poczytaj ten wątek, do którego przeniosłem Twój post. Tamten służy wyłącznie identyfikacji roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzien dobry.
Znalazlem na portalu aukcyjnym ziemie brunatna bez torfu dla roslin kwasolubnych (z kory drzew iglastych i zwyklej ziemi). Wedlug sprzedawcy ma pH 3,8-4,2. Czy cos takiego nadaje sie po wyparzeniu/wysuszeniu/przesianiu i wymieszaniu ze zwirkiem granitowym 2-4mm i wermikulitem 1:1:1 na podloze czy bedzie zbyt kwasne? Dziekuje, pozdrawiam, i przepraszam za brak polskich znakow.
Demek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jak dodasz tyle wermikulitu to w doniczce będzie bagno. To się błyskawicznie sprasuje uniemożliwiając dostęp powietrza. Miałem zapasy, jakoš udało się zutylizować po odrobinie ale lepiej nie dawać go wcale. Ziemi nie wyparzaj bo nie ma potrzeby. Sprawdzić warto, podłoża na bazie kory bywają fajne a znalezienie gotowca bez torfu graniczy z cudem. W tej chwili wszystko to albo torf, albo kokos.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

mordd pisze:Jak dodasz tyle wermikulitu to w doniczce będzie bagno. To się błyskawicznie sprasuje uniemożliwiając dostęp powietrza. Miałem zapasy, jakoš udało się zutylizować po odrobinie ale lepiej nie dawać go wcale.
Podpisuję się pod tym. I też miałam problem, żeby go jakoś zużyć 8)
Ja zostaję przy agroperlicie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Osobiście kiedyś zrobiłem mieszankę m.in. z dodatkiem wermikulitu, ale dałem go bardzo mało.
Jednak jak Onectica, pozostałem teraz przy agroperlicie lub zwykłym żwirku kwarcowym. Wg mnie przy typowo amatorskiej uprawie nie ma sensu cudować z podłożem, ważne żeby było mocno przepuszczalne jeśli chodzi o sukulenty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A mnie przy gruboszach wermikulit bardzo się sprawdza, jednak jest dużo piasku i kamyczków,
czyli ogólnie jest dużo żwirku.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Trochę tydzień mnie rozjechał, przepraszam za opóźnienie.
Czytałem gdzieś tu na forum, że jest odwrotnie z agroperlitem i wermikulitem, to właśnie perlit miał ciągnąc wodę po 1 roku, a wermikulit miał być wieloletni.
Z tego co rozumiem to musi być po prostu dużo żwirku, za dużo czegokolwiek innego i się robi błoto.
Przeżyłem pierwszy zimowy atak wełnowców i będę robił dochodzenie/przesadzanie, więc do poprzedniej mieszanki z odzysku dodam drugie tyle żwirku.
Ostatecznie będę celował w ziemia(+piasek)/lawa/wermikulit/żwirek 1:1:1:3. Perlit zużyłem na sansewierie, a wermikulit już przyjechał.
Pozdrawiam
Demek
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Weź do ręki wermikulit i ściśnij w palcach. Tak samo zachowuje się w doniczce a pory między ziarnamii substratu są bardzo istotne. Z dodatku lawy będziesz zadowolony i ty i rośliny a wermikulit w mniejszych ilościach nie zaszkodzi, on nie może po prostu być materiałem ?konstrukcyjnym? w doniczce, zwłaszcza połączony z większą ilością drobnych składników.
Ja akurat uważam, że to, że perlit chłonie wodę to zaleta a nie wada. Ma chłonąć, ale łatwo oddawać. Natomiast przy chłonnych materiałach muszą być wolne przestrzenie między ziarnami. Wadą jest to, że się ta chłonność zmienia z roku na rok, ale do przeżycia. Niemniej już dalej kombinować nie musisz, masz dobry zestaw na start a potem sobie wypraktykujesz inne warianty w miarę potrzeby. Postaraj się mieć we wsztkich doniczkach mniej więcej podobną mieszankę, to duża wygoda.
krzychupyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2019, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

:wit Witajcie, jestem tu nowy, nie znalazłem odpowiedzi więc dopisuję tu.
Posiadam parę sztuk aloesów ościstych, Haworcji, gruboszy. Chciałbym je prawidłowo posadzić więc jako drenaż zakupiłem żwirek akwarystyczny 5-10 podobny do tego w załączniku. Czy to się nadaje na spód doniczki?

https://i.imged.pl/plukany-zwirek-akwar ... 871916.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Problem leży w tym, że biały żwirek może być na bazie dolomitu albo marmuru, który pod wpływem wody zmienia pH podłoża na niekorzystny dla sukulentów - robi się zbyt zasadowe. Osobiście poszukałbym żwirku kwarcowego - jeśli masz małe doniczki, albo keramzytu przy większych..
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
krzychupyra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lut 2019, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dziękuję za odpowiedź
Doczytałem się w tym wątku w końcu o sposobie z octem. Polałem żwirek octem zasyczało, a kamyczki z białych stały się różnokolorowe. Prawdę mówiąc chyba bym nie dawał go nawet rybkom, ;:134 Chyba poświecę jedną z doniczek dla dobra sprawy.

Skoro już nabyłęm te 2 kg dobrodziejstwa ;:202 Czy do jakiś popularnych domowych roślin nie wiem, Rheo, pelargonie cokolwiek... Mogę to wykorzystać?
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Chce kupić piasek kwarcowy do podłoża,ale który lepszy? ten akwariowy czy taki budowlany,bo szczerze mam dylemat.
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kwarc to kwarc. Wszystko jedno czy do akwarium czy na budowę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”