Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Myślę że jest ok , około 20 % części organicznej to wcale nie tak mało , niektórzy dają mniej. Jeśli chodzi o Gymnocalycium to przy takiej ilości części organicznej oraz gdy dasz im dużo słońca będziesz posiadał rośliny mocno ociernione z niekoniecznie dużą ilością części zielonej , musisz być tego świadomy. Osobiście uważam takie za najpiękniejsze ;:108 ja u siebie używam mieszanki w proporcjach 1:1:1 ziemi, żwiru i piasku prawie do wszystkich gatunków , więc organicznej części mam nieco więcej. Co do propozycji odnośnie frakcji lub proporcji , nie ma się co przejmować jakoś za bardzo , wiele osób po prostu sypie co ma akurat pod ręką, kaktusy to bardzo wytrzymałe rośliny z ogromnymi umiejętnościami adaptacji więc dadzą sobie na pewno radę :) oczywiście są wyjątki w postaci gatunków trudnych w uprawie , ale wtedy trzeba je rozpatrywać osobno :)
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzień dobry,
Zamówiłem sobie na all 4 astrophytum po jednym z każdego gatunku, w tym A. asterias superkabuto.
Czy mogę do nich zastosować grys marmurowy zamiast keramzytu na drenaż w związku z tym że są zasadolubne?
Podobno asterias jest trudny w uprawie, więc chcę się dobrze przygotować, mam dla nich miejsce na południowym parapecie przy samej szybie.

Mam poprzednią mieszankę:
ziemi do katusów (wyprażonej, wysuszonej i przesianej),
gruby piasek,
przesiany żwirek granitowy 1-4mm,
podsypka/posypka 4-8 mm z tego samego żwirku,
drenaż z keramzytu. (zastąpiłbym go grysem marmurowym)
Dokupię jeszcze wermikulit w obi żeby zwiększyć frakcję mineralną, z racji na to że podobno podlewa się je częściej a skąpiej (jak rozumiem mogę podlewać twardą nieprzegotowaną wodą bo lubią).
Dziękuję za czas i uwagi.
Pozdrawiam,
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Odpowiadając na Twoje pytania , nie zauważyłem żeby asteriasy były jakoś specjalnie trudne. Moim zdaniem klasyka jeśli chodzi o Astrophytum. Co do tego grysu marmurowego, ciężko mi powiedzieć bo nigdy nie próbowałem. Z drugiej strony nie wiem jak z keramzytem na drenaż, czy to najlepszy pomysł. Ma on dużo porów i tam może odkładać się trochę wody, faktycznie astro bywają kapryśne jeśli chodzi o wilgoć więc taka praktyka może prowadzić, moim zdaniem, do potencjalnego zagrożenia zagniwania korzeni. Czy nie lepiej byłoby zrobić drenaż ze zwykłego żwirku granitowego, o którym piszesz ?

Czy podlewa się je częściej a skąpiej ? Powiem szczerze że nie odważyłbym się, właśnie ze względu na to że nie przepadają za nadmierną wilgocią. Podlewanie nieprzegotowaną wodą, jeśli w rurociągach masz lekko zasadową, jak najbardziej. I teraz pytanie, czy nie wystarczyłoby to do zapewnienia im zasadowości ? A co jeśli ktoś wcześniej trzymał je raczej w kwaśnym i żyznym podłożu aby szybciej rosły mimo, że astro woli bardziej zasadowe ? Jeśli roślinka od małego byłaby tak uprawiana a Ty wrzucisz tam grys marmurkowy i mocno zatwardzisz podłoże to kaktus może przeżyć niemały szok związany z tak nagłą zmianą warunków. Nigdy nie masz pewności w czym kaktus rósł wcześniej. Oczywiście kombinowanie z podłożem nie jest złą rzeczą, ale raz wychodzi lepiej a raz gorzej. Myślę że podlewanie kranówką byłoby wystarczające, ale decyzja należy oczywiście do Ciebie :)
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki. Wezmę pod uwagę jak zobaczę co przyjedzie.
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Przejrzałam sobie ten wątek i chciałabym się upewnić czy dobrze rozumiem.
Żeby odpowiednio przygotować podłoże pod kaktusy i sukulenty:

1. Zamawiam ziemię - czy marka tutaj ma znaczenie? Czy macie jakieś swoje ulubione i sprawdzone? Np. gdybym zamówiła z Kronen lub z Substral
2. Przesuszam ziemię np. na słońcu
3. Taka ziemia ma w sobie torf, którego nie chcę, czyli używam sitka z maxymalną średnicą dziurek 5mm?
4. Dodaje piasek - na ile gruby? jaka średnica kamyczków? - w stosunku 1:2
5. Do doniczki standardowej okrągłej, trochę większej niż kaktus na dno sypię 2 cm drenażu o średnicy 3-10mm i tak samo u góry

Piasek i żwir mogę wziąć z natury? Jeżeli oczyszczę wrzątkiem?

Proszę mnie skorygorwać, jeśli coś przeoczyłam!

6. Kiedy mam już posadzonego kaktusa / sukulenta czy od razu trzeba podlać go do podstawki? Jeżeli nie mam jeszcze wyczucia do podlewania to czy mogę nalać do podstawki dużo wody, a po godzinie wylać to czego kaktus nie chciał?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

1. Z marką to bywa różnie, jedne są lepsze, inne mniej. Choć generalnie to i tak będzie lepsze podłoże niż sama ziemia. Ponadto i tak używasz jej w mniejszości w stosunku do pozostałych składników.
2. Tak, jeśli jest wilgotna - a zwykle tak jest - to wpierw przesuszasz. Możesz też w piekarniku na folii aluminiowej, będzie szybciej i wybije różne ew. patogeny.
3. Tak.
4. Odradzam piasek, użyj żwirku akwarystycznego o frakcji 2 -4 mm. Mieszasz ziemię z nim, w przypadku sukulentów 1:2, w przypadku kaktusów 1:3 - 1:5.
5. Najważniejsze to dać od dołu. Na górę możesz dać ten sam żwirek co do podłoża.
Lepiej kupić akwarystyczny kwarcowy, wypłukać i wypiec w piekarniku.
6. Kaktusy i pozostałe sukulenty zawsze podlewasz kilka dni od przesadzenia. Są dwie metody od góry i od dołu. Jeśli kupisz głębsze podstawki możesz lać od dołu, najlepszą porą jest wieczór i noc. Nie powinno się tego robić w ciągu dnia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Super - mega info! Dzięki!
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ad. 1. Producent o tyle ma znaczenie, że różny jest stosunek frakcji drobnych i większych. U niektórych po odsianiu tego najdrobniejszego zostaje jakieś 20-25 procent tego większego, bardziej wartościowego; u innych (np. Kronen), tego "grubszego" jest więcej. Ostatecznie ważny jest nie tyle producent, ale jakość "ziemi". Jak się ma dużo roślin, warto poszukać, popytać, posprawdzać tanie a przyzwoite podłoża, jak się ma niewiele i wystarczy mało ziemi, to chyba Kronen będzie odpowiedni; Substral jakiś wyjątkowy nie jest.
Ad 3. Ale właśnie torf chcesz, nie chcesz jego włóknistych i dużych elementów. Ja radzę odsiać i odrzucić nie tylko duże części, ale i drobne: po przesianiu przez sitko 5-7 mm odsiej jeszcze przez drobne, takie 1-2 mm, te najmniejsze elementy, bo to (jak pisał tu kiedyś Marek L) tylko przemielona trawa.
Ad 4. Z piaskiem też bym nie szalał; ja go u siebie od jakiegoś czasu w ogóle nie używam.
Ad 5. Drenaż nie jest potrzebny, posypka również. Samo podłoże, mocno kamieniste, jest samo w sobie zdrenażowane. Zbędne jest też na ogół gotowanie i prażenie podłoża dla dorosłych roślin.

Z natury - jasne; te sklepowe też są przecież z natury. Musisz jednak wiedzieć, co bierzesz, a więc przede wszystkim jakie pH ma taki żwir; zwróć też uwagę na czerwone wykwity, przebarwienia, świadczące zwykle o obecności niekochanego przez rośliny żelaza.
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

tom_ek - również bardzo dziękuję! Pewnie będę mieć jeszcze pytania!

Kupiłam nowe sukulenty i kaktusy - kupiłam je w w Kaktusiarni, gdzie Pani powiedziała, że nie muszę ich przesadzać przez rok, że mają dobre podłoże i wielkość doniczki przez rok będzie jeszcze odpowiednia.
Ich podłoże składa się z:
1/3 ziemi piaszczysto-gliniastej z domieszką liściastej lub inspektowej,
1/3 torfu ogrodniczego,
1/3 gruboziarnistego żwiru, 3-5 mm kruszywa ceglanego, żużlowego tub perlitu.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jaka jest Wasza opinia? Zostawić czy przesadzać? Skoro i tak muszę poprzesadzać inne to z jednej strony mogłabym przesadzić też te nowe.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

2/3 żyznego - 1/3 mineralnego (w tym cegła, żużel i żwir) - nie jest to może najlepsze podłoże, ale nada się (Hinzowie chyba wiedzą, co robią), zwłaszcza dla tych roślin, które pokazałaś (no, może poza Mammillarią gracilis, która mogłaby mieć trochę bardziej kamieniste podłożę, ale nie musi). Doniczki wydają mi się za duże. Chcesz mniejsze (co da więcej miejsca na inne rośliny) to przesadź, ale nie musisz. Znam ludzi, którzy przykładają do podłoża wielką wagę (zbyt dużą), a to tylko jeden z trzech czynników warunkujących prawidłowy rozwój rośliny, do tego nie najważniejszy. Bywa i tak, że co kaktusiarz to inne podłoże - a u każdego rosną dobrze.
Słowem - jak je zostawisz w tych doniczkach na rok, dwa czy trzy - powinno być dobrze, pod warunkiem, że właściwe będą podlewanie i stanowisko.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

tom_ek pisze:2/3 żyznego - 1/3 mineralnego
Trochę więcej mineralnego nie zaszkodzi. Ja dla sukulentów robię 50 mineralnego/max.50 organicznego.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Lucy, ja podobnie (60 : 40), ale że tych konkretnie sukulentów nie uprawiam, to się wolałem ostrożniej wypowiedzieć. Ale myślę, że nawet 2 : 1 będzie dobrze. Choć u nas to trochę jest tak - dla kaktusów dużo kamienia (co najmniej 2 części), dla innych sukulentów może być więcej żyznego. Ale tych "innych sukulentów" od groma jest i też mają różne upodobania podłożowe ;:219 (tyle że nikt ich w wątku kaktusowym nie roztrząsa).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja stosuję prostą zasadę, tam gdzie system korzeniowy jest słaby albo korzenie delikatniejsze, w przypadku sukulentów stosuję więcej żwirku, czyli 1:2. Jak korzenie są rozbudowane i grubsze, stosuję 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”