Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
carabus1
200p
200p
Posty: 331
Od: 19 wrz 2016, o 18:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Astrophytum asterias. Z tego co wyczytałem ten gatunek wymaga bardziej przepuszczalnego podłoża od większości kaktusów. Może ktoś dokładnie wie jakie proporcje ziemi i substancji mineralnych powinno mieć podłoże dla rodzaju Astrophytum?

Znalazłem także informacje, że rośliny te wymagają w podłożu wapnia w postaci siarczanu wapnia. Tylko nie bardzo wiem jakiej substancji zawierającej siarczan wapnia można użyć do podłoża.
Pozdrawiam, Piotr
Moje kaktusy
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A czy podłoże przechowywane zimą na mrozie ale bez dostępu innych czynników pogodowych oprócz temperatury trzeba jeszcze sterylizować w wysokiej temperaturze czy niska też skutecznie może uśmiercić patogeny?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Wg mnie nie ma sensu sterylizacja podłoża jeśli nie będzie używane do wysiewów. Jeśli będzie ono odpowiednio przepuszczalne i nie przelewane to żadne patogeny zwyczajnie nie pojawią się.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Power-Eve
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 mar 2017, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy Moje Parapetowe :) - bool

Post »

Witam. Mnie też ogarnęła kaktusowa mania, ale niestety wlasnie poczytałam trochę i teraz wiem, że mam złą ziemię do kaktusow. Przesadziłam wszystkie w ziemię uniwersalna, bo tak mi poradzono w kwiaciarni, a na każdej stronie czytam że wymagane jest inne podłoże. Czy jeżeli przesadze je jeszcze raz to nic im nie będzie? Czy mogę ta pozostała ziemię wymieszać że zwirkiem? Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Zapraszam do lektury tego wątku, znajdziesz w nim wszystkie informacje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Czy podłoże składające się z ziemi do kaktusów i piasku w stosunki 1:1 plus drenaż ze żwiru 0.8-1.2cm jest w porządku? Poczytałem już trochę na ten temat ale co osoba to odmienne zdanie. :D
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja dodałbym więcej piasku, by udział ziemi był na poziomie 30%.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dodałbym też żwiru, sam piasek nie zapewnia wiele lepszej przepuszczalności od ziemi, zależy oczywiście jaki piasek jednak przepuszczalność daje raczej żwir :)
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A żwir grubszy czy raczej drobny, jakiej mniej więcej wielkości powinien być?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Do starszych i większych roślin (zwłaszcza tych z korzeniem rzepowym) grubszy (ok. 3-6 mm), do mniejszych i młodszych - mniejszy (ok. 2-4 mm). Dla większości kaktusów odpowiedni będzie obojętny żwir kwarcowy.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki za pomoc!
Takie podłoże śmiało mogę stosować jako uniwersalne do wszystkich kaktusów i sukulentów? Czy są jakieś wyjątki którego takiego nie tolerują?

Może głupie pytanie ale czy żwir z rzeki nadawałby się? Bo w najbliższej kwiaciarni niestety nie było.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Takie podłoże, czyli 20-30% ziemi, reszta żwiru i/lub piasku nada się do większości kaktusów, ale wyjątki oczywiście są. Niektóre nie tolerują kwaśnego torfu, inne lubią więcej piasku, dodatku gliny, łupku lub wapienia. Używa się też lawy wulkanicznej, keramzytów, perlitów czy innych zeolitów. Ze żwirkiem z rzeki bym nie próbował, bezpieczniejszy byłby żwirek kwarcowy akwarystyczny. Nie kupisz go raczej w kwiaciarni ani w ogrodniczym, lecz w zoologicznym lub w składzie budowlanym, ewentualnie na All.gro (znacznie taniej niż w zoologicznym, ale dochodzą koszty przesyłki; wybór zależy od tego, ile żwiru chcesz kupić).
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Arash37 pisze:Dzięki za pomoc!
Takie podłoże śmiało mogę stosować jako uniwersalne do wszystkich kaktusów i sukulentów? Czy są jakieś wyjątki którego takiego nie tolerują?

Może głupie pytanie ale czy żwir z rzeki nadawałby się? Bo w najbliższej kwiaciarni niestety nie było.
Jeśli kupować żwir w kwiaciarni albo sklepie zoologicznym to już lepiej np w jakimkolwiek markecie choćby budowlanym w dziale roślinnym kupić keramzyt , który jest dużo lepszy od żwiru , jest lekki i przede wszystkim porowaty , jest uwięzione w nim powietrze , której to cechy ziarenko żwiru niestety nie posiada. Czyli taki podstawowy zestaw podłoża mniej więcej to 1 częśc ziemi czarnej , 1 część piasku , jedna część keramzytu. Ale keramzytu albo żwiru być nie musi , może go zastąpić piasek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”