Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Super mam to bardzo dziękuje! :)
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Tak dla pewności posiadam już ziemię dla kaktusów która zawiera piasek i troszkę ziemi + kamyszki okrągłe, dokupiłem także żwirek, ale czytam że kupuje się także keramzyt do drenażu na dno doniczki jest to konieczne ;)? bo mogę dokupić a czekam jeszcze za doniczkami i podstawkami + antygrzybiczy preparat :tan
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Keramzyt nic poza drenażem nie daje. Piasek ze żwirkiem daje taki sam efekt a cena jest bez porównania. Za jakieś 300 kg zapłaciłem 12 zł.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A no to skoro nie jest konieczny to nie tracę na to pieniędzy.Wielkie Dzięki
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kupowałem wcześniej ale uważam że nie ma sensu. Piasek ze żwirkiem daje te same efekty. Plusem jest niski ciężar co ma znaczenie przy większych ilościach bo 100 litrów keramzytu a 100 litrów piachu to w kg nie będzie to samo. Moja rada. Nie kombinuj. Dobre podłoże to np piach plus żwirek o drobnej frakcji, ziemia kwiatowa o pH mniej więcej 6, zwirek 2-4 mm. Proporcje 2/1/1 i to podłoże ogólne pod kaktusy. Wszystko poza bardziej wymagającymi w tym będzie rosło. Tylko nie kupuj ziemi uniwersalnej bo to dziadostwo. Ziemia kwiatowa lub do warzyw. Jak nie masz u siebie Ariocarpusów, Echinomastusów, Pediocactusów, Sclerocactusów, Toumeya itp to możesz taką ziemie używać ogólnie.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dobra no to w takim razie przedstawię ci mój plan ;:138
Posiadam taki żwirek link=> https://zapodaj.net/1f8f580ff3598.png.html
Oraz ziemie z kwiaciarni "do kaktusów z pH 5-6" wygląda tak oczywiście wysypałem trochę z góry.Opakowanie było zamknięte szczelnie więc piasek troszkę mokrawy link=> https://zapodaj.net/e94a40d2e1ffd.jpg.html
Myślę ,że to wystarczy gdy to wymieszam.Jak sądzisz coś zmienić ;:132
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

jawortm23 pisze:A no to skoro nie jest konieczny (..)
Keramzyt konieczny nie jest, ale drenaż jest absolutnie niezbędny! Może to być gruby żwir albo drobne kamyczki. Różnica jest głównie w ciężarze, chociaż nie tylko. U mnie doniczki duże, które stoją pod chmurką mają kamyczki, żeby je dociążyć, reszta - ze stołu - raczej keramzyt. Aż tak drogi to to nie jest, jak się nie ma setek i tysięcy doniczek.

I faktycznie nie ma się co przejmować i po aptekarsku wymierzać. Nie więcej niż 30% żyznego, a reszta, co w ręce wpadnie :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Rozumiem możesz zobaczyć zdjęcia wyżej tam jest akurat żwirek B2 czyli malutki mam też B3 nie mam jego zdjęcia ,ale jest sporo większy i mógłbym je umieścić na dnie doniczki.Ziemię dałbym tą co podałem wyżej.A ciężar doniczki nie jest dla mnie ,aż tak ważny bo parapet jest prosty i półki też ^^
Jak masz jeszcze jakąś wskazówkę to pisz! ;:136
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jawotrm34, jak Ci tu już ktoś napisał nie ma co bardziej kombinować. Weź wymieszaj to co masz, na dno wysyp drenaż i po prostu sadź. Tutaj nie ma żadnej filozofii. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jawortm23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 21 kwie 2016, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

:;230 W sumie masz rację ;:333
Tylko czekam ,aż do mnie przyjdą.
alzar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 kwie 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ja jak robiłem 1,5 miesiąca temu własny substrat na podstawie głownie tego tematu to zastosowałem 4 porcje żwirku kwarcowego 0,5 mm do 2 mm, do tego 2 porcje ziemi do kaktusów przesianej i 1 porcję żwirku kwarcowego 4-8mm. Do tego 1,5-2 cm drenażu na spód z tego grubszego żwirku, potem właściwy substrat, no i na wierzch też warstwa grubego żwirku do zabezpieczenia szyjki. Jak na razie jest ok, podłoże jest mocno przepuszczalne i kaktusy mają się dobrze. Zobaczymy za rok albo dwa przy przesadzaniu jak będą korzenie wyglądać :) Pytanie czy przy takim substracie odpuścić sobie w tym sezonie nawożenie czy jednak gdzieś pod koniec lipca/na początku sierpnia dać chociaż raz nawóz ?
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Podają, że nawet do 2 lat po posadzeniu nie trzeba nawozić, bo że niby składników w ziemi wystarczy, ja np. nawoziłem od razu i nie ma na razie problemów :)
kecul
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 wrz 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Witam.
Zakupiłem 2 dni temu opuncje figowa, na razie sobie schnie, i mam pytanie odnośnie podłoża. Czy ziemia kaktusowa zmieszana z piaskiem (zwykły z budowy) w stosunku 1/2 i do tego drenaż z keramzytu będzie ok? Czy do agawy też mogę zastosować takie samo podłoże?
Z góry dziękuję za pomoc. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”