Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Kiedyś czytałam o robieniu kompostu ze skoszonej trawy i dwie rzeczy zwróciły moją uwagę: kompost z samej trawy ma za dużo azotu, dlatego dodaje się inne rośliny żeby był węgiel (pierwiastek). A poza tym taki kompost jest dobry dla roślin, które nie lubią bardzo kwaśnej gleby. Oczywiście te informacje były z internetu, więc nie wiem ile w tym prawdy.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Zazwyczaj stosuję mieszankę podłoża składającą się z: 40% ziemi, 40% żwiru przesianego z rzeki i 20% piasku. Mam posiane astrofyta i czytałem że potrzebują bardziej zasadowego podłoża? Co mogę dodać do aktualnego podłoża żeby odczyn był prawidłowy?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Filipie, ja bym na Twoim miejscu zmienił jeszcze proporcje - zdecydowania mniej ziemi, możesz za to dodać 5-10% gliny. A do uzasadowienia nadadzą się: wapień, dolomit, niektóre łupki i piaskowce (ale pH dwóch ostatnich trzeba mierzyć, na oko się tego nie da ocenić, a są piaskowce i łupki bardzo kwaśne); mogą być też: pumeks, zeolit, wermikulit - na ogół mają odczyn neutralny lub lekko zasadowy. Ja bym zupełnie zrezygnował z piasku i żwiru rzecznego na rzecz tych właśnie minerałów (astrofyta zdaje się na skałach osadowych rosną, wapienno-ilasto-gliniastych).
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

A gdzie mógłbym zdobyć wymienione przez Ciebie składniki podłoża jak wapień, dolomit, pumeks, zeolit czy wermikulit?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Wapień, piaskowce, łupki (i pokrewny margiel) bez kłopotu powinieneś znaleźć w składach i zakładach kamieniarskich, choć to może zależeć od regionu, np. piaskowiec w Polsce występuje głównie na południu, dlatego w Krośnie jest powszechny w paru odmianach w każdym składzie; ale dolomitu u siebie nie mogę znaleźć, da się kupić przez internet, podobnie jak pumeks, zeolit i wermikulit. Zbieram też w kamieniołomów, z osuwisk itp. (łupek, margiel, zlepieniec).
Niestety większość kamieni ze składów dostępna jest w postaci grubszego kruszywa i odłamków skał, trzeba to tłuc.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki bardzo za pomoc. Podejrzewam że Twoja wiedza na temat skał jest nienaganna skoro sam chodzisz i potrafisz je rozpoznawać w naturze. Powiesz mi jeszcze czemu piasek i żwir rzeczny się nie nadają?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

U mnie akurat astrofyta rosną w mieszance ziemi i żwirku kwarcowego bez żadnych innych dodatków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Do nienaganności mej wiedzy bardzo daleko, dopiero podstawy przyswajam, ale pewne skałki są łatwe do rozpoznania; zawsze można pogadać z kamieniarzem, pracownikiem kamieniołomu czy choćby z niektórymi kaktusiarzami. Kamieniarze krośnieńscy na ogół mają dość dużą wiedzę na temat kamieni, z którymi pracują.
Nie pisałem że piasek rzeczny się nie nadaje, napisałem, że zmieniłbym na coś innego, coś co uważam za lepsze. Taki piasek też może być ok, tyle że to pojęcie dość ogólne, pod którym kryją się różne minerały. Opis piasku z artykułu pt. The Stone Eaters (dostępny tutaj: http://xerophilia.ro/wp-content/uploads ... Eaters.pdf):

"River sand - depending on the river path, the sand may contain many interesting elements collected on the way, or may be an almost inert material in terms of nutrient intake, i.e. the sand is composed mostly of quartz. (...) It can be easy distinguished from the quarry sand by the grey colour, compared to the yellow-reddish one, of the other; more, the whiter it is, the more quartz or limestone it has."

Norbercie, jak już niedawno pisałem, w samej ziemi też będą rosły.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Tomek, to rozwiń swoją myśl, dlaczego taki żwirek kwarcowy nie jest najlepszym rozwiązaniem, żeby go wymienić w całości? Co w nim takiego wg Ciebie brakuje?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Filipie, jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie woda kranowa brana jest z wodociągów i ma ona odczyn zasadowy, wystarczy podlewać nią astrofyta a podłoże stopniowo się ''zatwardzi''. Oczywiście mówię to dlatego, że astrofyta raczej nie lubią być często przesadzane i uszkodzony system korzeniowy bywa dla nich problematyczny. Nowe nabytki, które i tak będziesz musiał przesadzić możesz już wsadzać do nowej mieszanki, takiej jaką sobie zrobisz aby była nieco bardziej zasadowa, ale tych już posadzonych może nie ma sensu ruszać ?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Norbercie, przecież już o tym pisałem w długiej rozmowie z Tobą (na poprzedniej stronie).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

No właśnie, problem w tym, że za bardzo się rozpisujesz i znaleźć konkretną kwestię nie jest potem łatwo. :wink: Z tego co widziałem po zdjęciach dodajesz jakichś drobnych kamyków, a z tego co znalazłem w tych długich wypowiedziach, dajesz kilka innych "rozluźniaczy", tylko bardziej mineralnych. Natomiast nie znalazłem dlaczego zalecasz całkowicie zrezygnować z samego żwirku - że sam jest zbyt jałowy, nie daje niczego więcej oprócz rozluźnienia do podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Na pewno kwarc jest ciężki i mało porowaty. Zatem bardzo szybko przesycha ale też korzenie nie mają się o co zaczepić i za wiele sobie nie wypiją. Mam u siebie kilka Astrophytum i traktuję je z buta jak całą inną Amerykę Południową nie przejmując się odczynem podłoża. Jakoś rosną i w tym roku nawet pierwsze z nich zaczęły kwitnąć. Zatem wg mnie tutaj nie ma co robić doktoratów. Oczywiście jakaś lawa + dodatek kredy będą dla nich idealne ale w zwykłej mieszance humusu i żwirku także sobie poradzą. Ważne, by było ciepło, słonecznie i odpowiednio wilgotno.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”