Podłoże do kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Marku, powiedz mi jeszcze, co czarnego dajesz do podłoża tym kaktusom, które kwaśnego nie lubią? Ja do tej pory używałem sklepowego torfu odkwaszonego; ujdzie, czy może poszukać czego innego?

PS. Udało mi się kupić czerwoną glinę przeznaczoną dla kaktusów :tan .
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Z tymi co kwaśnego nie lubią nie powinno być problemu bo jest cała masa dodatków o wyraźnie alkalicznym odczynie, choćby wszelakie białe żwirki wapienne, wymieszać z kwaśną próchnicą i na jakiś czas odstawić niech się "przegryzie".
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Jacku, ale tak na sucho to będą się gryźć?
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Czarny substrat który ma odczyn kwaśny zmieszaj z dodatkiem alkalicznym i po prostu odstaw na jakiś czas, lepiej aby to było lekko wilgotne. Możesz później ten mix badać jakie ma pH. W naszych uprawach przy używaniu wody wodociągowej raczej jest problem by utrzymać kwaśny odczyn substratu, bo to kwestia czasu kiedy się zalkalizuje.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dzięki Jacku (ale badać nie mam czym).
I dlatego nie podlewam kranówką, tylko deszczówką 8-)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Marku, dopomnę się raz jeszcze o opis dolomitu w postaci nawozu; dodajesz go do podłoża, czy raczej radzisz unikać?
Mam jeszcze jedno pytanie. Szykuję się do wysiewu meksyku - głównie Turbinicarpus, ale też coś ze Strombo, Blossfeldia, Coryphantha, Escobaria, Ortegocactus; chcę im przygotować taką mieszankę: odrobina torfu, odrobina gliny, ił, wapień, lawa, dolomit(?) [30-40%], żwirek kwarcowy [60-70%]. Zrezygnować z czegoś, może coś dodać; proporcje zmienić? Co radzisz?
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Dolomit nawozowy to nic innego jak drobna kruszonka dolomitowa. Im drobniejsza tym szybciej będzie się rozkładać
i dostarczać wapienia i magnezu ale też będzie bardziej lepiąca i gliniasta.
Dodawałem drobne ilości aby dodać magnezu ale dużo lepiej spisuje się gruby tłuczeń dolomitowy używany na podsypki na drogi.
Moim roślinkom to się podoba zdecydowanie lepiej.
Co chodzi o substrat do wysiewu to każdy jest dobry i każdy ma swój sprawdzony.
Po zamordowaniu dość dużej ilości siewek doszedłem do wniosku że im prościej tym lepiej.... stosuje żwirek kwarcowy
ewentualnie wierzch posypuje zeolitem aby szybko się glony nie rozwijały.
Ja pikuje siewki po około 2 miesiącach od wysiewu i uważam że żarełka na start maja dostatek .
Jeśli chcesz aby siewki siedziały w startowym podłożu przez sezon albo dłużej to może dodatki są potrzebne.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Tak Marku, będą w tym podłożu siedziały sezon lub dłużej. Dzięki za odpowiedzi.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Ziemie ogrodową można wyprażyć w piekarniku tak jak podłoże mineralne bez żadnych skutków ubocznych? :D
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Czytam i dowiaduję się że jak trzyma wodę to dobrze. Ale przecież substrat musi szybko wyschnąć, aby kaktus nie gnił.


---19 mar 2018, o 20:34 ---

Ziemia, żwir, piasek, perlit 2:1:1:1 - taką mieszankę stosuję - rebucje i Mediolobivie będą w tym rosnąć dobrze? Czy coś zmodyfikować?. Myślę o styropianie - pod dostatkiem mam go, czyżby dodać go i w jakich ilościach? Zastąpi np piasek lub żwir? I 40% ziemii - w sam raz?
Podkładki jak pereskiopsis i myrtillocactus oraz te kaktusy które na nich są szczepione, wg https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... 72fzVL1TDB znoszą dużą wilgotnosc substratu a nawet ja lubią więc ziemia i perlit 4:1 będzie w sam raz?
A astrofyta - delikatne korzonki w takim razie więcej części mineralnych - ziemia piasek żwir perlit 1:1:1:1 a może ziemia piasek perlit zwir styropian w równych proporcjach?
I chyba kluczową sprawa - jak długo może być mokro/wilgotno po jednym podlaniu aby nie zgnił(proszę o uwzględnienie szczególnie rebucji, mediolobiwi, astrofytum i podkładek -pereskiopsis, myrtillocactus)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Arash37 pisze:Ziemie ogrodową można wyprażyć w piekarniku tak jak podłoże mineralne bez żadnych skutków ubocznych? :D
Można, tylko zrób to w rękawie do pieczenia.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Albo wstaw do mikrofalówki na 2-3 minuty i pełną moc (szklane naczynie lub rzeczony rękaw do pieczenia, jeśli ma wskazanie do stosowania w mikrofalówce).

B.
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Proszę o info odnośnie przesadzenia maluchów: aloes peglerae, kalanchoe daigremontiana, cotyledon orbiculata, adromischus cooperi, crassula ovata, sedum buritto, haworthia coarctata, wilczomlecz pentagona, jakaś eszeweria

Mam poniższe rozluźniacze, dodawane do większości moich roślin:
- piasek kwarcowy średni 0,4-1,2mm -> https://akwariaozdobne.pl/aquael-aqua-d ... p-109.html
- żwir naturalny wielobarwny 1,4-2mm -> https://akwariaozdobne.pl/aquael-aqua-d ... p-110.html
- oraz żwir 5-8mm -> https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-och ... ,l387.html

Rozumiem, że sukulentom i wilczomleczowi wystarczy zmiksować te dwa pierwsze ze względu na małą wielkość roślin? Odpowiednio sukulentom ziemia:żwir 1:1 do 1:2, wilczomleczowi 1:3.
Doczytałam, że trzeba uważać na wapń, ale nie ma składu w powyższych żwirkach, ktoś się orientuje czy takie będą w porządku i dla sukulentów i dla wilczomlecza? Ewentualnie czy ten o wyższej frakcji też będzie odpowiedni dla sukulentów pod względem wapnia i innych (wiem, że na razie jest za duży dla maluchów, ale pytam bo mam większe sedum burrito)? Albo tego 5-8mm użyję do drenażu, a 1,4-2mm na wierzch. Ziemia Kronen. Doniczki gliniane lub cementowe.

Jeszcze próbuję się dowiedzieć, które sukulenty mogę posadzić razem w jednej doniczce na południowym parapecie bez firanek, ale to już temat w innym wątku pociągnę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”