Ostre makro zdjęcia komórką

Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Witam. Jako, że nie każdy ma dostęp do cyfrówki, chciałbym przedstawić Wam swoją metodę na uzyskanie ostrych zdjęć komórkowym aparatem fotograficznym. Sprawdza się to, gdy chcemy zrobić zdjęcie z bliska, ponieważ nasza roślinka jest niewielkich rozmiarów lub gdy chcemy pstryknąć fotkę tej dziwnej plamce, która pokazała się na naszym kaktusie.
Przybliżając aparat zbyt blisko obiektu, będzie on rozmyty, ponieważ w komórce nie możemy zmienić głębi ostrości. Można na to zaradzić, w podobny sposób jak w przypadku osób, mających problem z ostrością widzenia. Ja przyłożyłem swoją lupę( soczewka 5cm średnicy, wupukła na 1 cm, powiększenie 5x ) do aparatu i zadziałało.
Dzięki temu mogę robić makro zdjęcia swoim roślinkom. Trzeba oczywiście poeksperymentować, odsuwając i przysuwając lupę do aparatu, aby skupić ostrość na bliższym lub dalszym punkcie. Należy przy tym pilnować, aby obiektyw był na środku soczewki, gdyż centrum obrazu jest najbardziej wyraziste, a im bliżej brzegu soczewki, tym obraz bardziej się rozmazuje.
Daję dla przykładu kilka zdjęć. Gymnolek nabrał dziwnych kolorków, ale to wina nieodpowiedniego oświetlenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Mam nadzieję, że ta krótka porada przyda się kilku osobom, które przypadkiem posiadają takie magiczne szkiełko w domu.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
LeNka
1000p
1000p
Posty: 4675
Od: 23 sie 2008, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ha, fajny pomysł. :P Obrazek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Spy pisze: Przybliżając aparat zbyt blisko obiektu, będzie on rozmyty, ponieważ w komórce nie możemy zmienić głębi ostrości.
To nie jest kwestia głębi ostrości tylko konstrukcji obiektywu, który nie jest w stanie wyostrzyć położonych tak blisko obiektów.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Post »

No, fakt. Dzięki. Tak, czy siak, dzięki lupie efekt głębi możemy uzyskać.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
Delete
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2082
Od: 16 maja 2009, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

blabla pisze:
Spy pisze: Przybliżając aparat zbyt blisko obiektu, będzie on rozmyty, ponieważ w komórce nie możemy zmienić głębi ostrości.
To nie jest kwestia głębi ostrości tylko konstrukcji obiektywu, który nie jest w stanie wyostrzyć położonych tak blisko obiektów.
Dodam jeszcze, że świadczy o tym minimalna ogniskowa. Jeśli odległość będzie mniejsza niż minimalna wtedy obraz się rozmywa. ;]

A co do pomysłu to kiedyś próbowałem robić w ten sposób, ale mam za małą lupę. :)
Pozdrawiam, Bartek.
Kaktusy... / Doniczkowce
ana777
200p
200p
Posty: 334
Od: 1 kwie 2010, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k. Wrocławia

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

No proszę! Jakie pomysłowe... nie domyśliłabym się, że tak można oszukać aparat.
Spy pisze: Obrazek .
A to zdjęcie to myślałam, że specjalnie potem obrobione w jakiś programie graficznym (efekt rozmazania brzegów zdjęcia)!! A to efekt lupy powiększającej!!
Świetny pomysł!
Pozdrawiam, Ania.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

No, wyciskam z niego ile się da hehe. Dzięki.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
julita20
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 29 lip 2010, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Złotoryja-Sędzimirów-Bolesławiec

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Rewelacyjne to zdjęcie.
Ile ty masz pomysłów :roll:
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Jak widać na zdjęciu z tekstem trochę deformuje obraz, ale coś za coś, makro zdecydowanie lepsze z lupą.
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Zawsze zdjęcie można obrobić i ten efekt zginie po odpowiedniej obróbce. :)
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Dzięki julita20. Obecnie mam komórkę z opcją makro i na szczęście nie muszę już z tym kombinować :D
Teraz już tylko skręcić detektor wełnowców.. ;:207
Farel, deformuje wiadomo, ale to mniej istotne, toć i tak służy to foceniu małych rzeczy i najważniejsze, by środek był ok.
Bardziej denerwuje, że można focić tylko z określonej odległości. Minimalnie za blisko lub za daleko i rozmazuje się to, na czym chcemy skupić ostrość. Już nie wspominając o jakości komórkowego zdjęcia, którą to trzeba odpowiednio zatuszować( korekta koloru i jego nasycenia, kontrastu, ostrości oraz gammy). Na koniec zostaje kadrowanie i wreszcie jedna fotka z dwudziestu udana :wink:
Tak, to sztuka dla sztuki, ale dla upartego(i spłukanego) nic trudnego ;:112
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Tak jest. Inwencja twórcza i fotka się na pewno uda :wink: .
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2580
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ostre makro zdjęcia komórką

Post »

Spy pisze:Bardziej denerwuje, że można focić tylko z określonej odległości. Minimalnie za blisko lub za daleko i rozmazuje się to, na czym chcemy skupić ostrość. Już nie wspominając o jakości komórkowego zdjęcia, którą to trzeba odpowiednio zatuszować( korekta koloru i jego nasycenia, kontrastu, ostrości oraz gammy). Na koniec zostaje kadrowanie i wreszcie jedna fotka z dwudziestu udana ;)
No znowu nie przesadzaj :;230. Ja komórką robię zdjęcie siewek, nic nie retuszuję, nie ustalam odpowiedniej odległości i nie kadruję :D - i zwykle za pierwszym lub drugim razem wychodzą :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”