Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

A co to jest "zupełny cień"?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Daniellson12345
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 1 maja 2013, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Źle to określiłem. Chodziło mi o trzymanie kaktusów w pomieszczeniu o rozproszonym świetle, co znając ich wymagania (większości), równa się cieniowi.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Takie trzymanie roślin po przesadzeniu w cieniu też nie jest najlepsze i trzeba uważnie doglądać roślinę. Ja kiedyś przesadzałem mammillarie i wg wzorca książkowego około tydzień dwa nie na słonecznym stanowisku i po kilku dniach (chyba 6) zaczęły mi się wyginać w stronę słońca i musiałem szybko zareagować. Więc wszystko zależy od tego jak silnie zniszczymy roślinie system korzeniowy. zasadniczo jeśli przesadzamy z podłoża luźnego (nasz substrat) to najczęściej roślinie nie uszkadzamy zbyt silnie korzeni, więc i okres jej "dochodzenia do siebie" może być krótszy np. tydzień.
Życzę miłego dnia
Tomek.
cnapan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 cze 2013, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktus z biedronki - pytanie

Post »

Witam,

Kilka dni temu zakupiłem małego kaktusa w Biedronce. Kaktusik ten, standardowo był w małej plastikowej osłonce ( doniczce). Wczoraj zakupiłem małą glinianą doniczkę dla kaktusa, i wiem, ze większość ludzi traktuuje je tylko jako dekoracja, wkładając kaktusa wraz z plastikową osłonka do środka tej ceramicznej.

Ja jednak zastanawiam się, czy mogę wyjąć kaktusa z plastikowej osłonki i wsadzić go wraz z jego ziemią bezpośrednio do większej ceramicznej. Oczywiście wiązało by to się z dosypaniem odrobiny ziemi

P.S. Czy ktoś mógłby podac nazwe owego kaktusa, i coś o nim powiedzieć ? Czy szybko rośnie ?
Obrazek
http://www.image-board.pl - darmowe zdjęcia i ilustracje
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Poniżej moje sugestie:
1. Kaktusa należy przesadzić do nowej ziemi, prawdopodobnie jest posadzony w torfie a w takim podłożu w mieszkaniu długo nie pociągnie. O prawidłowym podłożu dla kaktusów jest wątek tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=29595
2. Można posadzić kaktusa do ceramicznej doniczki pod warunkiem, że w dnie ma otwór. Jeśli otworku nie ma to należy go wykonać. Na dno doniczki należy dać 2cm drenażu z kamyków o średnicy ok. 1cm.
3. Roślinka to prawdopodobnie Mammillaria, jak na kaktusy to rośnie standardowo czyli coś 1-3cm w roku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
magnetia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 kwie 2013, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Hej kaktusiarze, mam pytanie. Znów trafiłam w markecie na fajne kaktusiki, tylko mają jeden problem. Są dwa w bardzo ciasnej doniczce, nadawałyby się do przesadzenia natychmiast, jeśli tak zostaną, zdeformują się. Problem w tym, że jeden z nich ma coś jakby zaczątki kwiatów... nie jestem w sumie nawet pewna co to jest, ale ma kolor fioletowy. Kupiłam go przedwczoraj i nie wiem, czy coś z tego będzie.

W domu mama mawiała, że kwiatów nie przesadza się w czasie kwitnienia. Czy kaktusów też to dotyczy? Jak długo trwa kwitnienie (o ile coś się rozwinie)? Pytam, bo doniczka jest dramatycznie ciasna, nabrała już jajowatego kształtu.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Sugeruję przesadzić kaktusy nie oglądając się na kwiatki. Najprawdopodobniej roślinki rosną w torfie a w takim podłożu w mieszkaniu długo nie pociągną. Trzeba przesadzić je do dobrej, kaktusowej ziemi, którą trzeba samemu skomponować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Witam

Mam pytanie odnośnie CZY W OGÓLE powinienem przesadzić swojego kaktusa do większej doniczki? (bez drenażu)
Wymiary doniczki (średnica) 23cm
Długość kaktusa: 1,10 m (właśnie mierzyłem)

http://www.youtube.com/watch?v=3owZHllKbYo

Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Nie potrzeba mu większej doniczki, ale na pewno trzeba zmienić podłoże na przepuszczalne. Poza tym doniczka nie może być bez drenażu, zwłaszcza dla kaktusów.
staedt
50p
50p
Posty: 59
Od: 7 mar 2008, o 11:23

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dzięki za odpowiedź. ps. podłoże przepuszczalne-co masz na myśli?
Awatar użytkownika
Marantha
100p
100p
Posty: 141
Od: 14 mar 2012, o 22:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra/Wrocław

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Z dużą ilością drobnego żwirku i piasku pomieszanego ze zwykłą ziemią. Tutaj jest bardzo dużo informacji na ten temat http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=112
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Wzięłam się ze przesadzanie mojego pierwszego kaktusa, myślę, że całkiem dobrze go przesuszyłam, ziemia w doniczce była sucha jak pieprz. Mam przygotowaną już ziemię do kaktusów, która od kilku dni suszę. Kaktus jest już z grubsza oczyszczony z ziemi, ale nie wiem czy taka ilość 'starej' ziemi mu nie zaszkodzi. Mam oczyszczać dalej czy będzie ok? Korzenie są dosyć długie, przyciąć?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Wg mnie, powinno być ok. Widać, że system korzeniowy jest ładnie rozbudowany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”