Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

A jak już kupisz i dotrą, to sadź koniecznie do suchego podłoża i nie podlewaj.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
chuck_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 sty 2018, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Dziękuję wszystkim za pomocne informacje. Oczywiście po posadzeniu trzeba kontynuować zimowy spoczynek kaktusów?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Oczywiście tak.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Przesadzać nowe kaktusy?

Post »

Jakie wymiary powinna mieć doniczka do tego kaktusa?
Obecna ma 10 cm a ponad doniczką kaktus ma prawie 60 cm.
Ktoś może wie jaki to jest gatunek kaktusa?


Obrazek
perzan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 16 lip 2017, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Wiem, że pora do przesadzania to raczej zima. Ale, mimo, że naznosiłem materiałów, to tylko przestały wiele tygodni, a zima jakoś zleciała. nie będę czekał do następnej, trzeba się zabrać do tego. Chyba najlepiej przed pierwszym podlewaniem po zimie.

Stąd kilka pytań:

1) Mam wątpliwości co do ziemi, czy aby nie przesadziłem z jej suszeniem i czy nie straciła zupełnie właściwości odżywczych, nie została całkowicie wyjałowiona. Chcąc przyśpieszyć proces suszenia, trafiła do piekarnika. Ale, że suszenie szło jak krew z nosa, bałem się o rachunki za prąd. Stąd zamiast zostawić ją długo w nieco rozsądniejszej temperaturze, zastosowałem wielokrotną terapię uderzeniową. Tj. krótko na maksa, na 200 do 250 stopni, a potem tak rozgrzana ziemia stała na wyłączonym i trzymała to ciepło. Czy potraktowanie jej takimi temperaturami było dobrym pomysłem? Wyrzucić to i suszyć jeszcze raz bardziej rozsądnie?

2) Ziemi może mi zabraknąć. Jeśli tak, to lepsza ziemia z Lidla czy z Biedronki? Innej stosować nie będę. I za drogo, i za daleko.

3) Mam żwir przyniesiony z jakiejś budowy. Niby dość drobny, ale Kopciuszkiem nie będę i nie będę go przebierał. Ze względu na ilość roślin do przesadzenia, nie będę też kupował idealnej frakcji w sklepach akwarystycznych, bo znów koszty. Kaktusy dość małe, wciąż w sklepowym podłożu, ale nie mikroskopijne. No, ale ziemia, piasek, żwir, korzenie - w sumie w doniczkach nie będzie dużo miejsca. Jeśli uznam, że nieco za duża frakcja żwiru dominuje mieszkankę, to na siłę ten żwir stosować?

4) Mam też keramzyt. Znów, niby dość drobny, ale może do niewielkich doniczek jednak zbyt gruby. Na siłę robić z niego drenaż, kosztem objętości podłoża?

5) Rozumiem, że do sukulentów podłoże zrobić nieco bogatsze w ziemię? Ich przesadzanie można nieco odłożyć, podlać na wiosnę, poczekać aż podeschną?

6) Nie bardzo wiem, na ile być zdecydowanym po wyjęciu roślin z podłoża. Będzie mocno przesuszone. Na ile zdecydowanie i brutalnie oczyścić korzenie, co będzie wiązało się pewnie z ich odłamaniem. Mam raczej tę wysuszoną grudkę włożyć do nowego podłoża, obchodzić się z nią delikatnie, czy w maksymalny sposób ją zminimalizować, niewiele zostawić?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie podłoże do kaktusów polecacie?

Post »

Po kolej.
1. Nie widzę w tym większego problemu. Na przyszłość sugeruję rozsypać wilgotne podłoże na dużej płaskiej powierzchni, ja do tego używam kuwet. Bardzo mokra ziemia o grubości warstwy około 2-3cm wysycha w zimnej piwnicy w tydzień. W pokojowej temperaturze będzie to trwało pewnie ze 2-3 dni. Wyparzenie podłoża zabiło całą florę bakeryją ale w przypadku sucholubnym roślin nie ma to większego znaczenia.
2. Nie wiem co to jest ziemia z Lidla albo z Biedronki. Trudno wymagać od nas byśmy byli omnibusami i dokładnie znali wszystkie podłoża dostępne we wszystkich sklepach, kwiaciarniach lub marketach. Zobacz jaki jest skład tych substratów i na tej podstawie podejmij decyzję o ich zakupie.
3. Brak dokładnych danych. Czy żwir jest z budowy czy piaskownicy czy ze żwirowni ma niewielkie znaczenie. Ważniejsza jest jego granulacja. Nie są pożądane w większych ilościach drobiny mniejsze niż 1mm, jeśli tego jest dużo należy cześć takiego pyłu odsiać. Sitko z drobnymi oczkami można kupić praktycznie wszędzie. Z drugiej strony żwir o granulacji większej niż 2mm też nie jest najlepszy, bo korzenie będą miały problem z pobieraniem substancji odżywczych. Także wielkość roślin ma znaczenie. Im mniejsze roślinki tym podłoże powinno mieć mniejsze ziarna. Im większe rośliny z grubszymi korzeniami tym poszczególne elementy podłoża mogą mieć większą średnicę.
4. Kolejne nieprecyzyjne określenie. Wg mnie jeśli średnica ziaren jest nie większa jak 5mm to raczej jest ok. Ja nie używam keramzytu, bo go nie lubię ale to pewnie moje osobiste uprzedzenie.
5. Sukulent sukulenowi nie równy. Kaktusy to także sukulenty. Jeśli pod pojęciem sukulnet rozumiesz np. Lithops to tu podłoże powinno być jeszcze bardziej mineralne niż dla typowych kaktusów. Zatem napisz, o jaką grupę sukulentów Ci chodzi to może będzie szansa Ci coś na ten temat napisać. Ogólnie nie wiązałbym terminu przesadzenia z ilością humusu w nowym podłożu. O przesadzaniu raczej decyduje roczny rytm życia roślin a nie co w substracie się znajduje.
6. Należy usuwać możliwie dużo korzeni, zwłaszcza tych drobnych. One zazwyczaj umierają zimą poprzez zasuszenie. Roślina pobiera substancje odżywcze nowo przyrastającymi włośnikami a nie starymi korzeniami. Zatem należy usunąć całą drobnicę a pozostawić grube, stare korzenie tworzące podstawę systemu. Oczywiście, jeśli jest rzepa nie można jej uszkodzić. Po usunięciu nadmiaru korzeni roślina potrzebuje około tygodnia do dwóch na zagojenie ran. Po tym czasie można zacząć ją podlewać.

Przede wszystkim nie piszesz, w jakim podłożu obecnie są Twoje rośliny. Jeśli podłoże jest jeszcze przyzwoite i mogą w nim wytrzymać jeszcze jeden sezon to może odpuścić sobie teraz wariactwo z ich przesadzaniem. Jeśli masz rośliny kwitnące wczesną wiosną np. rebucje to przesadzanie na wiosną zakłóci ich kwitnienie. Jeśli masz rośliny przechodzące okres spoczynku latem np. lobiwie to można wtedy je przesadzić. Ja przesadzam rośliny przez cały sezon, robię to w przerwach między podlewaniami. Ważne, by usuwać roślinę ze starej ziemi gdy jest ona sucha i zachować rygor odczekania około tygodnia między przesadzeniem a następnym podlaniem roślin. Dla mnie zimowe przesadzanie jest zwyczajnie wygodne, bo wtedy mam na to czas.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak hodować sukulenty inne niż kaktusy

Post »

Cześć
Jak przesadzacie sukulenty ze sklepu, które zostały posadzone w nieodpowiedniej ziemi?
Zazwyczaj można wybrać trochę ziemi nieprzerośniętej przez korzenie, ale znaczna część zostaje, co wtedy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

W tym wątku, do którego przeniosłem Twój post znajdziesz odpowiedź.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

W jakie doniczki przesadzacie kaktusy? Może gdzieś o tym było, ale nie mogę znaleźć.
Trafiłam w necie na dobre doniczki dla kaktusów z długim korzeniem, takie 7x7x10 w sam raz wielkość,
ale niestety nie do kupienia.
Są natomiast większe 9x9x14. To już zdecydowanie za duże.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Z tego co pamiętam to jeśli chodzi o doniczki dyskusja dotyczyła głównie plastikowe/gliniane i okrągłe/kwadratowe :s)
Są do kupienia w necie doniczki 7x7x9cm.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jedna sztuka 2 zł ;:oj ;:oj
To wobec tego kupię styropianowe kubeczki do kawy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Ja używam tych 7x7x9cm dla roślin z rzepami. Są super. Brakuje mi trochę większych, takich 8x8x9. Mam dużo roślin posadzonych w 8x8 ale one są za niskie, mają jakieś 6cm wysokości.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

No i mam kubki do kawy papierowe, znakomite, za grosze.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”