Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Wiadomość
blabla
 Tytuł: Re: Jak poprawnie przesadzic???
PostNapisane: 5 sie 2017, o 21:03 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Przedewszystkim duży i szybko rosnący cereus zagłuszy mniejsze kaktusy. One nie będą wcale rosły. Razem sądzi się rośliny o podobnych gabarytach i podobnym tempie wzrostu.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

polyken
PostNapisane: 5 sie 2017, o 23:22 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Dzięki, w takim razie zostanie samotnie w doniczce, chociaż jego pesymistyczna perspektywa jako rośliny parapetowej trochę mnie zmartwiła.
W takim razie zapytam jeszcze co robić by jego żywot był jak najdłuższy?

aga_zgaga
PostNapisane: 27 wrz 2017, o 19:30 
200p
200p

---
Przeczytałam na forum, że astrophytum nie lubi przesadzania i lepiej dobrać mu doniczkę niezawysoką i wiekszą, żeby starczyła na kilka lat. Jaka więc doniczka byłaby dobra dla A. ornatum przesadzanego z doniczki 5cm? Mam 9cm czy nie będzie za duża? Astraczek sam ok 4 centymetrowy.

norbert76
PostNapisane: 27 wrz 2017, o 19:48 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
9 cm może być za duża, jeśli teraz rośnie w 5 cm, no chyba że korpus masz większy niż rozmiar doniczki. Generalnie wśród kaktusów przyjmujemy zasadę, że rozmiar doniczki powinien być nieco większy niż średnica korpusu. Astrofyta dość wolno rosną więc tak szybko na średnicy nie przyrastają.

ludwika
PostNapisane: 12 paź 2017, o 17:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
W weekend będę przesadzać niedawno nabyte sukulenty, i mam pytanie odnośnie eszewerii
https://drive.google.com/file/d/0B6gyB2 ... 9Rcmc/view

Nie mam dla niej większej doniczki, czy mogę jej po prostu zmienić ziemię w tej doniczce, w której ją kupiłam czy jednak powinnam poszukać jej jakiejś nowej, większej doniczki?

blabla
PostNapisane: 12 paź 2017, o 17:29 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Może być ta sama doniczka.

ludwika
PostNapisane: 12 paź 2017, o 17:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
To świetnie, bo trochę szukałam większej doniczki i osłonki ale nic mi się nie podobało, może za rok w sklepach będzie coś co mi będzie odpowiadać

Dzięki Tomku za błyskawiczną odpowiedź :)

basiaamatorka
PostNapisane: 13 paź 2017, o 09:39 
200p
200p

---
ludwika napisał(a):
szukałam większej doniczki i osłonki

Radzę nie szukać osłonki - przy podlewaniu nie widać, czy aby nie za mocno, korzenie też potrzebują oddychać od dołu a przy osłonce to b. trudne.

ludwika
PostNapisane: 13 paź 2017, o 10:57 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Basiu, no tak, wiem, że lepiej roślinkom byłoby bez osłonek. Ja natomiast bardzo nie lubię doniczek z podstawkami. Dlatego na razie spróbuję z osłonkami (może to jest błąd, który muszę popełnić, żeby się na nim nauczyć). Jak miałabym zacząć przygodę z sukulentami od czegoś co aż tak mi nie odpowiada to bym zrezygnowała od razu, a tak to jest szansa, że część roślinek jednak da radę, a za rok/dwa możliwe, że się jednak przekonam i część roślinek przesadzę do doniczek z podstawkami.

Żeby chociaż trochę tym roślinkom było lepiej, to właściwie całą dolna połowa doniczki będzie drenażem. No i zaglądam do tej osłonki, czy tam woda nie leży i w razie czego wylewam. Na początku podlewałam tak, że z podstawki pewnie by mi się wylewało. Dzięki osłonce widziałam, jak bardzo jest tej wody za dużo i po pierwszym podlaniu już takiego błędu nie popełniłam. Teraz w osłonce jest cały czas ładnie sucho.

Korzystając z okazji, Basiu, bardzo dziękuję za wiadomość, na PW :)
Nie mogłam odpisać, bo za krótko jestem na forum i ta funkcja jeszcze nie jest aktywna.
Co do ziemi to Norbert już mi w innym wątku podpowiadał i też więcej poczytałam, bo pierwsze przesadzenie zrobiłam do ziemi zmieszanej ze żwirkiem marmurkowym, bo taki był ładny bielutki :oops: . Teraz już na przesadzanie czeka żwirek akwarystyczny, przepłukany i wyschnięty a ziemie wysypię z worka jakoś dzisiaj i też przesuszę (i może przesieję). Na szczęście akurat okno mam na dobrą stronę, bo południowo-wschodnie, ale bardziej na południe niż wschód. No i tylko problem z tymi doniczkami mam, że trudno dobrać osłonkę z doniczką tak, żeby były dobrze dopasowane. Niewykluczone, że skorzystam z Twojego pomysłu na recykling, bo w sklepach same doniczki na storczyki są i średnio pasują do dostępnych osłonek.

norbert76
PostNapisane: 13 paź 2017, o 13:16 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Nie, również odradzam żadnych osłonek. Tu nie chodzi tylko o ryzyko zalegania wody na dnie osłonki, ale do korzeni powinno docierać powietrze. Jeśli wkładasz do osłonki to cyrkulacja powietrza zostaje zaburzona. Ponadto w sezonie wegetacyjnyn sukulenty powinno się podlewać obficie, a nie małą ilością wody. W wstawionej doniczce do osłonki podłoże wolniej przesycha, zwłaszcza w jej dolnej części. Tak więc albo chcesz mieć zdrowe rośliny, albo ładnie wyglądające osłonki. Drenaż z keramzytu i tak powinnaś dać. Zresztą dzisiaj możesz kupić estetyczne doniczki ceramiczne.

perzan
PostNapisane: 15 lis 2017, o 11:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Taka sytuacja. Wkopany obok śmietnika duży kaktus, obok rozbita doniczka. Ktoś go się pozbył, coś poszło nie tak. Ktoś zrobił sobie żart i wkopał do mokrego, gliniastego klepiska.

Kaktus duży - z daleka myślałem, że to słupek - był mocno pochylony, myślałem, że wyrwany, bez korzeni, ale połączenie przetrwało, choć jest zapewne nadwyrężone.

Jakieś rady, jak go uratować? Rozumiem, że pomysł na stabilizację poprzez głębsze wkopanie części zielonej nie jest najlepszy? Sam z siebie się obecnie nie utrzyma. Dobrze mu zrobi wsadzenie do wanny i prysznic, bo od spodu jest zabrudzony błotem?

Tak przy okazji - ile może mieć lat? 70 cm z korzeniami, sama część zielona 55 cm.
Obrazek

barbra13
PostNapisane: 15 lis 2017, o 12:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Absolutnie żaden prysznic o tej porze roku, tym bardziej, że widać mechaniczne uszkodzenia na korpusie, kaktus może zacząć gnić. Pozbądź się tej mokrej ziemi z korzeni, przesusz kilka dni i posadź w przepuszczalne suche podłoże, nie podlewaj. Przezimuj w temp.ok 10°, a wiosną odwdzięczy Ci się kwiatami. Wygląda na to, że to echinopsis, a one chętnie kwitną.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 166 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości