Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

ODPOWIEDZ
JL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sty 2007, o 10:10

Liście grubosza - problem

Post »

Proszę o pomoc. Mojemu Gruboszowi drzewiastemu wypadają liście. Dosłownie wypadają, wystarczy dotknąć, a liść odrywa się od pędu. Roślina nie usycha ani nie żółknie, wygląda całkiem zdrowo. To samo stało się z moją cytrynką, odpadły jej wszystkie liście, a roślina nie była uschnięta. Myślałem że może cytryna ma wysokie wymagania i tak się dzieje, no ale teraz mam taki sam problem z gruboszem. Wydaje mi się że rośliny miały odpowiednią glebę, były podlewane, ze światłem też chyba było nie najgorzej i nie miały objawów choroby. Nie wiem jaki jest tego powód. Proszę o wypowiedzi... z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Też jestem ciekawa, bo mam młodą sadzonkę grubosza i też wypadły mu właśnie listki, a że zachował się stożek wzrostu to po prosty od nowa go ukorzeniam- ogołocony nie wyglądał dobrze...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Jak już o gruboszu ,to przy okazji:muszę go przesadzić.Ziemia jak do kaktusów?
Na moim sie liście jeszcze trzymają. ;:87
Basia
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Nie mam pojęcia jaka jest właściwa. Ja wsadziłam do "normalnej". Może stąd kłopoty ?
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A ja wiem, grubosz drzewiasty czyli Crassula arborescens w okresie spoczynku czyli od września do końca lutego nie znosi wysokich temperatur, powinien wtedy stać w temp. max.6-10 stopni bo w przeciwnym wypadku może zareagować na zbyt wysoką temp. zrzucaniem liści, osłabieniem wzrostu a nawet występowaniem mszyc. Nie lubi wilgotnego powietrza, a ponadto z uwagi iż to sukulent powinien być sadzony w ziemię próchniczno-piaszczystą z dobrym drenażem na dnie doniczki(łupki gliniane).W okresie spoczynku nie należy nawozić a podlewa się bardzo oszczędnie. W okresie wegetacji podlewa się umiarkowanie a nawozi z reguły raz na miesiąc, gdyż częstsze nawożenie prowadzi do wybujenia pędów lub korzeni co szkodzi gruboszowi w okresie spoczynku.Łatwo rozmnaża się przez sadzonki z wierzchołków pędów, przed posadzeniem sadzonek (do mieszanki włóknistego torfu z piaskiem w stosunku 1:1) powinny one przez ok. trzy dni przeschnąć. :D :D :D
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Przemo pisze:A ja wiem, grubosz drzewiasty czyli Crassula arborescens w okresie spoczynku czyli od września do końca lutego nie znosi wysokich temperatur, powinien wtedy stać w temp. max.6-10 stopni bo w przeciwnym wypadku może zareagować na zbyt wysoką temp. zrzucaniem liści, osłabieniem wzrostu a nawet występowaniem mszyc.
Hm, mój grubosz tego nie czytał, stoi w najcieplejszym pokoju w domu :P :P :P
Natomiast podloże ma starannie przygotowane i prawie teraz nie podlewam.

B.
Domicjana

Post »

Tu nie temp. jest winna tylko zbyt dużo wody. Sukulenty maja teraz okres spoczynku. I w swoich nauralnych warunkach taka temp. jaką podał Przemo mogą mieć w nocy. I to nie zawsze. natomiast na pewno nie mają teraz wody z góry tyle ile dostaną przez podsiąkanie, czyli bardzo niewiele.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Domicjana pisze:Tu nie temp. jest winna tylko zbyt dużo wody. Sukulenty maja teraz okres spoczynku. I w swoich nauralnych warunkach taka temp. jaką podał Przemo mogą mieć w nocy. I to nie zawsze. natomiast na pewno nie mają teraz wody z góry tyle ile dostaną przez podsiąkanie, czyli bardzo niewiele.
Bardzo możliwe nie wykluczam też zbyt dużej ilości wody ale co do temp. się nie zgodzę powinny zimować w chłodniejszej bo korzystniej to wpływa na wzrost i krzewienie w okresie wegetacji.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Przemo proszę o chwilę zastanowienia. Co ma zrobić ktoś kto hoduje kwiatka w bloku. A widziałam w mieszkaniach piękne rozrośniete. Dostosuj swoje porady do realiów. To obowiązek fachowca.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Basia pisze:Przemo proszę o chwilę zastanowienia. Co ma zrobić ktoś kto hoduje kwiatka w bloku. A widziałam w mieszkaniach piękne rozrośniete. Dostosuj swoje porady do realiów. To obowiązek fachowca.
Masz rację Basiu piszę posty jak urwany z choinki, oczywiście pozostaje Tym którzy mieszkają w blokach przenieść swojego grubosza na północne lub(jeśli ktoś nie ma) zachodnie okno bo tam jest chłodniej i ograniczyć do minimum podlewanie by umożliwić spoczynek roślinie od września do końca lutego. :D
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Wypadające liście

Post »

JL pisze:Proszę o pomoc. Mojemu Gruboszowi drzewiastemu wypadają liście. Dosłownie wypadają, wystarczy dotknąć, a liść odrywa się od pędu. Roślina nie usycha ani nie żółknie, wygląda całkiem zdrowo.
a czy masz mozliwość sprawdzenia odczynu pH podłoża?
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Freddie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 13 mar 2008, o 13:31

Grubosz,więdnięcie,gnicie i inne problemy w uprawie

Post »

Witam,
mam problem, z dnia na dzien zwiądl mi Grubosz Drzewiasty, ledwie 3 letnia roslinka. Po prostu sie polozyl. Mam wrazenie, ze umiera. Nie wiem, co robic, pomozcie!
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Wyjmij szybko z doniczki i obejrzyj korzenie (jeśli jeszcze są) a potem przeczesz tę ziemię w poszukiwaniu ...no zobaczymy co tam znajdziesz.Ciekawa jestem bardzo. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”