Haworthia - haworcja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Moje haworsje i gasterie nie najlepiej znoszą silne promienie słoneczne. W związku z czym nie mogę ich wynosić na mój słoneczny balkon a i za szybą raczej zacieniam. Łatwo doznają poparzeń, zwłaszcza te jasnozielone.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Moje gasterie i haworcje z kolei trzymam na zewnątrz, z tymże mam wschodnią wystawę i słońce mam tylko do 12-tej. Rosną normalnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Ja ma "patelnię" od 13-tej z groszami do zachodu słońca.
Apogeum smażenia jest od 15 do 17-tej. Mało co wtedy przeżywa bez szwanku.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Właśnie robię porządki z moimi 'parapetowcami' (raz na kilka lat). Mam po egzemplarzu Gasterii i właśnie 'Haworsji'? :D
Wielokrotnie odmładzane i zawsze mam dylemat co z matecznymi, bo się rozrastają niemożebnie i problem zostawić czy wyrzucić, bo wiadomo miejsca na parapetach brak... :shock:
Tak wygląda mateczna , czy to 'Haworsja'?

Obrazek

Młodziki z niej umieściłem z 'Gasterią' w wspólnej doniczce:

Obrazek

Nigdy nie miałem z nimi problemów 'wychowawczych', raczej same o siebie dbają i regularnie wykwitają (wystawa połud. -zachodnia)...
No właśnie... odkąd jestem na Forum zaczynam przywiązywać wagę do nazw, stąd moja prośba o potwierdzenie lub nazwanie tego sukulentu... a raczej sukulenta... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Haworthia - haworcja

Post »

To Aloe variegata (Aloes tygrysi) - czyli nie haworcja. Trzeba było dać w wątku identyfikacyjnym.

Roślinie trzeba dać lżejsze podłoże i więcej światła - będzie wdzięczna i pięknie zakwitnie. :)
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Wielkie dzięki Henryku za rozpoznanie tego 'jegomościa', jesteś niezawodny... już ma swoją etykietę, żeby się nie zapomniało :D
Po napisaniu postu doczytałem się, że Haworcje tak wysokie nie rosną , więc dotarło do mnie, że w tym wątku trafiłem jak 'kulą w płot' i musi to być coś innego.. :oops:
Nauki i poznawania nigdy za wiele, no to do następnych wątpliwości... ;:333
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Zawsze w miarę potrzeby służę pomocą. Od haworcji jest tutaj może nie za dużo specjalistów - za to sami dobrzy. :wink:
Dareczka94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 wrz 2018, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Cześć,
Jestem świeżakiem jeśli chodzi o uprawę sukulentów i chciałam zapytać, czy
żółte przebarwienie na spodzie haworcji to coś, czym powinnam się martwić? Mam zrobiona zbiorowa doniczke z sukulentami, ale nie jestem pewna, czy jest dla nich odpowiednią i zastanawiam się nad wsadzeniem każdego maluszka osobno.
Tak to wszystko się prezentuje:
Obrazek

Edit:Nadrobilam wątek, będę obserwować listki, czy żółty obszar się zmniejsza.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Jeśli rosną w samej ziemi, nawet dedykowanej do sukulentów - z tego co widzę, to trzeba przesadzić do nowego podłoża mieszanki tej ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
Jeśli pojemnik jest niski i ma odpływ, teoretycznie mogą w tym czymś rosnąć. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w uprawie sukulentów, polecam przesadzić do pojedynczych mniejszych doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dareczka94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 wrz 2018, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Tak, pojemnik ma odpływ, żwirek też posiadam także z mieszanka nie będzie większego problemu. Doniczka jest z niższych i posiada wywiercone dziurki od spodu.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Kupiłam dziś haworthię w Leroy M. Podpowiedzcie mi, proszę, czy mam ją teraz przesadzić do odpowiedniego podłoża (skład wiem jaki przygotować, bo ostatnio sporo czytałam o sukulentach) - czy czekać do wiosny? Podłoże w doniczce jest zupełnie suche, doniczka leciutka. Wiem, że nadchodzi pora zimowania i chciałam jeszcze zapytać czy ją odrobinę podlać jeszcze teraz czy już zostawič w spokoju do wiosny?
Tak wygląda

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ma kilka małych rozetek i widzę, że takie drobniutkie,.malutkie też zaczynają wydostawać się spod ziemi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Oczywiście, że trzeba koniecznie przesadzić z podłoża produkcyjnego do standardowej mieszanki do sukulentów ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Po przesadzeniu nie podlewasz przez ok. tydzień.
Co do podlewania w okresie jesienno-zimowym, to zależy w jakiej temperaturze będziesz zimować. Jeśli w okolicach temperatury pokojowej, to tak gdzieś raz na ok. miesiąc możesz podlać małą ilością wody.
Jeśli w chłodzie (zalecane), czyli gdzieś nie wyższej niż ok. 8 - 12 stopni, to do wiosny nie potrzeba podlewać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Haworthia - haworcja

Post »

Dzięki, jutro przesadzę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”