Polemika katusiarzy na temat fotografii...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Witam.
W fotografii jestem przeciętniakiem.Zawsze robię kilka zdjęć i wybieram te najlepsze ( moim zdaniem ).
Póżniej obrabiam je do odpowiednich rozmiarów i trochę wyostrzam na jednym z programów.
Aparat to stary kompakt PENTAX Optio 50L z 5 MP.
Zdjęcia kwiatom kaktusów robiłem o różnych porach dnia i nocy.
Kilka chcę zaprezentować dla porównania.

Obrazek Obrazek
Pierwsze zrobione wczesnym rankiem,a drugie w południe w pełnym słońcu.

Obrazek Obrazek
Pierwsze zrobione w cieniu,a drugie w pełnym słońcu.

Obrazek Obrazek
Pierwsze zrobione nocą przy użyciu lampy błyskowej,a drugie też nocą przy oświetleniu kwiatu latarką LED.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Wniosek jeden. W fotografii światło pełni kluczową rolę, za jego pomocą można uzyskać przeróżne efekty.
????????????????????????????????????????????????????????????
knihowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 9 lis 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Witajcie!
Ja też coś swojego dorzucę:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Zgadzam się z kosmo. Jednak w zależności od intensywności światła, kolorki i kontrast mogą być różne, dlatego warto potem skorygować to w programie.



Ładne zbliżenie Kasiu.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Myślę, że dobry aparat to tylko 40% sukcesu, reszta to własna wrażliwość na kształt i kolor, umiejętność obserwacji wyglądu rośliny, doboru oświetlenia (pora dnia, najlepiej w lecie wcześnie rano ok 7-10 lub pod wieczór ok. 17-18-ej ze względu na możliwość zabawy z cieniem) i otoczenia, a także znajomość zasad komponowania (kadrowanie, akcentowanie, zestawianie kolorów). Spotkałam się z fotografami-amatorami, którzy mieli bardzo drogi sprzęt i nijakie zdjęcia, bez pomysłu, tematu i kadru. Nie znam się na fotografii, bo nie śledzę tematu, tych wszystkich ustawień, czasów, przysłon i nowinek, po prostu raz, że mi się nie chce, a dwa mam zdolności artystyczne i podchodzę do obiektu totalnie intuicyjnie :)

Myślę, że to moje najlepsze 'kaktusowe' foto, a także najładniejsza Lobivia w kolekcji:

Obrazek

Co do techniki, staram się zawsze 'podejść' roślinę pod najlepszym kątem (nawet leżąc w trawie!), a poza tym najważniejsza jest ostrość zdjęcia, tego co chcemy dokładnie przedstawić, a tło - zależy, czasem nie jest istotne, jednak jeśli nie jest, to warto go ograniczyć (wykadrować = 80-70% obiektu i 20-30% tła). Jak ktoś ma lustrzankę, to ma niejako załatwiony problem ostrości. Ja nie mam, więc zawsze coś będzie na zdjęciach rozmyte, mimo ustawienia 'ostrość na cały obiekt', a nie na fragment. Czasem można położyć akcent tylko na tło, a kaktus będzie tylko zamglonym lub zarysowanym dodatkiem usytuowanym z którejś strony kadru (np. cały zaciemniony, tak że widać tylko obrys, na zdjęciach czarno-białych). Fajnie udaje się to np. z kaktusami z mocnymi/długimi cierniami lub kolumnowymi. Ważna jest także kolorystyka tła, kontrasty i faktura (ukształtowanie powierzchni tła). Poza tym, dobrze jest czasem włączyć lampę, nawet kiedy robimy zdjęcie w pełnym słońcu, dla podświetlenia miejsc bardzo zacienionych. Jeśli lampa jest za ostra, to warto się oddalić i popracować zoomem.

Trudnością w tym ujęciu było uzyskanie dobrej ostrości na pylnikach (był pewien problem, bo doniczka celowo stała na podłożu z kory sosnowej, a z tyłu była duża szyszka o mocnej fakturze). Lekko brązowiejące końcówki płatków i środek pasowały mi do koloru kory:

Obrazek

Posiadam totalnie zwykły aparat (Fuji FinePix S700), z wysłużoną już matrycą i nie jestem z niego zadowolona, bo nie potrafi odwzorować ani ciemno-różowego, ani ciemno-niebieskiego, ani fioletowego koloru, a także ma problemy z czerwienią, kompletnie gubi szczegóły. Następnym, jaki kiedyś kupię będzie Olympus z serii Ultra Zoom, mam z tą firmą dobre doświadczenia, a zdjęcia wychodzą po prostu 'gładkie'. No, chyba, że mnie będzie stać na używanego Nikona, czemu nie, jednak nadal jest to cena jak za rower (wolę rower!) ;)

Tutaj mamy piękny obiekt o atłasowych płatkach, ale jako, że mi się spieszyło, tło jest brzydkie i przypadkowe:

Obrazek
Obrazek

A tym przypadku, to paskudne tło właśnie pasuje, bo jest szarawe (stary i wybarwiony beton), tak samo jak i 'włoski', a pomarańcz kwiatów mocno odcina się od szarości, która z kolei podkreśla temperaturę koloru.

Obrazek

Tu chodziło mi o uzyskanie efektu bukietu róż (pomijam plastikową doniczkę :D):

Obrazek

Po więcej zdjęć, także tych totalnie spontanicznych zapraszam na mój wątek :)
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Skoro polemika, to polemizuję :wink:
NINa pisze:pora dnia, najlepiej w lecie wcześnie rano ok 7-10 lub pod wieczór ok. 17-18-ej ze względu na możliwość zabawy z cieniem
Oczywiście racja, generalnie w dzień focić najlepiej, choć można i po zmroku posilając się lampkami, latarkami, świeczkami, żyrandolami itp.
Oto przykład:
Obrazek
NINa pisze:Nie znam się na fotografii, bo nie śledzę tematu, tych wszystkich ustawień, czasów, przysłon i nowinek, po prostu raz, że mi się nie chce, a dwa mam zdolności artystyczne i podchodzę do obiektu totalnie intuicyjnie
Zaręczam, że warto przyswoić takie "nowinki" jak czas, iso i przysłona, a szczególnie głębia ostrości. Po prostu przydatne.
NINa pisze:Jak ktoś ma lustrzankę, to ma niejako załatwiony problem ostrości.
Nie bardzo rozumiem w jaki sposób lustrzanka załatwia problem ostrości. Jest wręcz dokładnie odwrotnie- zdjęcia z lustrzanki mają mniejszą głębie ostrości od zdjęć robionych kompaktami.
NINa pisze: Ja nie mam, więc zawsze coś będzie na zdjęciach rozmyte, mimo ustawienia 'ostrość na cały obiekt', a nie na fragment.
I tu właśnie przydaje się znajomość funkcjonowania przysłony/głębi ostrości...
NINa pisze:Trudnością w tym ujęciu było uzyskanie dobrej ostrości na pylnikach
...czy też focusa manualnego
NINa pisze:No, chyba, że mnie będzie stać na używanego Nikona, czemu nie, jednak nadal jest to cena jak za rower (wolę rower!) ;)
Mam wrażenie, że chciałaś napisać lustrzanka zamiast Nikon, używanego byle Nikona można kupić pewnie za cenę flaszki wódki w knajpie

A poza tym, ładne zdjęcia, znacznie lepiej by się je oglądało bez tych napisów, które pasują jak sztuczne kwiatki do kaktusa :wink:
????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

@kosmo To nie napisy tylko prawa autorskie ;) Nie zgadzam się, żeby mi ktoś ukradł i sprzedawał w katalogach, jak ja nic z tego nie dostaję.
A nie wiedziałam, że Nikon robi kompaktówki. Miałam na myśli lustrzankę oczywiście. Tak, inne źródła oświetlenia też się przydają, chociaż co do świec to do zielonych roślin raczej nie pasują, chyba, że do uschniętych ;)
Ile razy oglądam zdjęcia z lustrzanek, to one są właśnie ostre, obojętnie czy te robione z daleka czy makro. W takim razie czego to zasługa, jak nie funkcji ostrzenia? Ilości pixeli na matrycy?
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Życie, czasami ktoś coś ukradnie i nie da się temu zapobiec, podobnie ktoś może Twoje wypowiedzi wklejać do powiedzmy opisów aukcji i raczej nic z tym nie zrobisz. Ze zdjęciami nieco łatwiej, możesz wyszukiwać w google grafika i straszyć sądem :wink:
Co do źródła światła jakim jest świeczka, na pewno najlepiej pasuje do uschniętego kaktusa :D, ale niekoniecznie. Zdjęcie które w poprzednim poście zamieściłem było oświetlane głównie taką małą lampką biurkową o bardzo ciepłym świetle. Na zdjęciu tego nie widać, a nawet na moim monitorze wygląda na zbyt zimne. Dlaczego? Odpowiedź brzmi: RAW czyli tzw negatyw cyfrowy, można w nim sporo rzeczy zmieniać, między innymi balans bieli.
Wcześniej miałem wrażenie, że mówiąc ostrość masz na myśli głębię ostrości, ale to o czym mówisz to bardziej szczegółowość zdjęcia. Lustrzanki mają większą matrycę, chodzi o fizyczną wielkość a nie liczbę pikseli i głównie to jest zasługą lepszej jakości zdjęć. Ilość pikseli też ma jakieś tam znaczenie, ale mniejsze, od niej ważniejsza jest także jakość obiektywu która często w lustrzankach jest lepsza niż w kompaktach. Z kolei głębia ostrości w zdjęciach z lustrzanki jest sporo mniejsza niż z kompaktów, czasami jest to zaletą (ładne rozmycie tła-tzw. bokeh), a czasami wadą (makro). Gdybyś zdjęcie kaktusa z szyszką zrobiła lustrzanką(używając takich samych ustawień), to najprawdopodobniej szyszka byłaby mocno rozmyta, korpus kaktusa trochę też.
????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika
kosmo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 30 mar 2010, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pogórze strzyżowskie

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Żeby nie był gołosłownym, porównanie kompakta z lustrzanką.

Obrazek Obrazek

..................lustro/kompakt
czas...........1/13s / 1/13s
przysłona........3,2 / 3,2
iso................200 / 200
ogniskowa...39mm / 35mm tu niestety źle wymierzyłem, ale ta różnica nie powinna zbytnio przekłamać porównania
????????????????????????????????????????????????????????????
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Piękne fotki robicie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

kosmo pisze:Z kolei głębia ostrości w zdjęciach z lustrzanki jest sporo mniejsza niż z kompaktów, czasami jest to zaletą (ładne rozmycie tła-tzw. bokeh), a czasami wadą (makro). Gdybyś zdjęcie kaktusa z szyszką zrobiła lustrzanką(używając takich samych ustawień), to najprawdopodobniej szyszka byłaby mocno rozmyta, korpus kaktusa trochę też.
Głębię ostrości można regulować przesłoną. Im wyższa przesłona (mniejszy otwór w obiektywie) tym większa głębia ostrości. Niestety wtedy do matrycy dociera mniej światła i potrzebny jest dłuższy czas naświetlania (konieczność użycia statywu i możliwość fotografowania tylko stabilnych obiektów) albo konieczne jest bardzo silne światło, najlepiej pełne słonko. Niestety przy dużych wartościach przesłony pogarsza się również rozdzielczość optyczna obiektywu. Zatem albo trzeba mieć super szkło albo trzeba się pogodzić z lekkim rozmyciem obrazu. Jak dla mnie to najchętniej robię fotki przy przesłonie gdzieś w środku, w moim aparaciku jest to przedział 9-11. Wtedy rozdzielczość optyczna mojego szkiełka jest porównywalna z rozdzielczością matrycy a głębia ostrości pozwala mieć ostry pęd kaktusa i ostry kwiatek a nie albo jedno albo drugie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Jest jedna podstawowa zasada, głębia ostrości zależy od przesłony, odległości obiektywu od obiektu i od ogniskowej i tyle na ten temat
Myszata
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lut 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Polemika katusiarzy na temat fotografii...

Post »

Jako, że jestem tu nowa z czego się ogromnie cieszę i chłonę wiedzę z Waszych doświadczeń.
Na początek może coś też pokażę. Aloes humilis uratowany przed wyrzuceniem odwdzięczył mi się wystrzelistym kwiatkiem, chociaż ma zaledwie 40 cm.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
M.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”