Wysiewanie kaktusów cz.1

Zablokowany
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Post »

Ja dzisiaj był w lesie po liściówkę. Na normalnej sklepowej ziemi tylko nasiona zmarnowałem :(
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

A sądzisz, że na ziemi z lasu będzie lepiej? Jeśli nie radzisz sobie z wysiewami do organicznego substratu to siej w podłoże mineralne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

Mi się coś zalęgło w siewkach. Boję się użyć chemii bo zabiję siewki. Jest jakaś rada ?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Jeśli to pleśń to użyć chemii o nazwie Previcur.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Post »

Ziemia z lasu jest lepsza i nie ma problemów z wysiewami, a ta zwykła to była porażka. Człowiek uczy się na błędach niestety...
Pozdrawiam, Darek.
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

blabla pisze:Jeśli to pleśń to użyć chemii o nazwie Previcur.
Nie, to nie pleśń, jakieś malutkie robaczki biegają po doniczce, na substracie nie widziałem bo są bardzo malutkie :(
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Można przyjąć, że pojawienie się kilku areoli, pierwszych cierni, kwalifikuje siewki do pierwszego przepikowania.
Możecie mi to wytłumaczyć? Bo siałem w marcu kaktusy, niedawno pojawiły się na nich pierwsze ciernie (na samej górze każdej siewki jest kilka cierni) i zastanawiam się czy to już pora na pikowanie czy nie? (a pojęć jak areola nei rozumiem jeszcze :oops: )
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Areola to punkt, z którego wyrastają ciernie.
Co do pikowania to oczywiście można pikować takie siewki, które mają pierwsze ciernie. Jednak ja pikuję po raz pierwszy siewki gdzieś po około 3 miesiącach od wysiewu gdy mają ok. 3mm średnicy. póki mieszczą się na miejscu, w którym były wysiane oraz dobrze rosną to nie ma pośpiechu. Im mniejsze siewki tym większa szansa uszkodzeń i strat przy pikowaniu.
Któregoś sezonu nie pikowałem siewek wcale, zrobiłem to dopiero w kolejnym sezonie. I także przeżyły. Jednak ich przyrosty były zdecydowanie mniejsze, niż tych pikowanych po ok. 3 miesiącach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Dziękuję bardzo. :)
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Wiecie jaka jestem zaskoczona i szczęśliwa że dzisiaj pojawiły sie pierwsze siewki mojego mixa :D ,wykielkowaly po 6 dniach od wysiania , tylko nie bardzo wiem czy nadal trzymać je pod przykryciem czy juz nie, oczywiście by zapobiec pojawieniu się pleśni to wietrzę je.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Siewki można powoli przyzwyczajać do bardziej suchego otoczenia po jakiś 2-3 miesiącach od wykiełkowania po osiągnięciu ok. 3mm średnicy. Oczywiście w zależności od wielkości siewek. Niektóre gatunki kaktusów mają małe nasionka i siewki rozmiary 2-3mm osiągają czasem i po roku.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dziękuję Tomku za te informacje, mam jeszcze jedno pytanie, widziałam tu na fotkach że siewki kaktusów są koloru zielonego a moje wierzchołki mają lekko różowe, czy to zależy od gatunku kaktusów czy inna może być tego przyczyna ?
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Przy intensywniejszym świetle kaktusy, a zwłaszcza siewki, nabierają nieco ciemniejszych barw, z odcieniem czerwieni lub brązu. Nie jest to problemem, jest to rzecz naturalna i nie należy się tym przejmować.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”