Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1187 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 70  
Autor Wiadomość
blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 21 wrz 2008, o 08:03 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie pamiętam. Możliwe, że już tutaj te linki prezentowałem, ale warto poczytać tutaj:
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/wysiewanie.html
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/pikowanie.html
I kilka moich uwag. Sam wysiewam i trzymam przez pierwsze 3 miesiące siewki w mieszkaniu na parapecie wschodnim. I nie ma z tym większych problemów. Jednak trudno dawać konkretne porady w stylu: "podlewaj co dwa dni", "zdejmij nakrycie po 3 tygodniach i 4 dniach" itp. Wszystko zależy od pogody, warunków, jakie stworzysz siewkom, materiału do wysiewów, jaki posiadasz i gatunków, jakie będziesz siał. Najlepsze jest doświadczenie i obserwacja siewek. Na bieżąco trzeba korygować warunki, jakie się im zapewnia i reagować na pojawiające się problemy (np. atak grzybów). W tym roku wyjechałem na weekend (czyli 3 dni). W tym czasie nikt nie doglądał siewek. Po powrocie jedna z kuwet była cała w pleśni i 90% siewek martwych. I żadne porady tu nie pomogą. Trzeba myśleć i reagować. Dla pocieszenia napiszę, że z pierwszych swoich wysiewów (jakieś 20 porcji po 20 nasion co daje ok. 400 nasion) do dziś dotrwało może z 15 roślinek.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 22 paź 2008, o 23:36 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam :) Ja wlasnie ostatnio kupilam nasionka i zaczelam eksperyment. Nawet mi wyszlo :) co najsmieszniejsze w ogole nie trzymam sie tego, co pisza, jak co i kiedy robic, a jakos rosna :) nie ma z nimi zadnych problemow, zadnych grzybow, ani plesni. Nie stosowalam zadnej "chemii" na razie maja 6 tygodni i jest wszystko ok :)

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2008, o 19:29 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Zdaje sobie sprawe, ze zdjecie nie najlepszej jakosci :) postaram sie wykombinowac lepszy aparacik, bo chcialam zrobic po prostu z bliska, z daleka w ogole ich nie widac... zoomu niestety nie ma, wiec musi byc na razie tak jak jest. Dodam jeszcze, ze nie mam zielonego pojecia co z tego wyrosnie i byl to eksperyment. Kupilam "mix" nasionek, myslalam, ze mieszane gatunki, ale z tego co widac, chyba tylko jeden?? Wypowiedzcie sie prosze :lol: Obrazek

darekcn4
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2008, o 20:30 
500p
500p
Przy robieniu zdjęć z bliska należy użyć trybu MACRO oznaczonego kwiatuszkiem...

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2008, o 22:13 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Hihi nie mam az tak dobrej klasy aparatu, zeby byla taka funkcja :))

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2008, o 22:16 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dodam jeszcze, ze te kaktusiki (jeśli mozna juz to tak nazwac), maja jakby dwa rózki, takie male diabelki... sa waziutkie u dolu, a im wyzej tym grubsze... rosna i zaczynaja sie przechylac, martwi mnie to...

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 23 paź 2008, o 22:25 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
O kurcze, chyba jeszcze nie czas na przesadzenie, one sa takie mlodziutkie jeszcze... no ale skoro sie przewracaja... moze sprobuje pęseta jednego przepikowac i zobacze jak mi wyjdzie? one sa bardzo plyciutko posiane, bo czytalam ze nalezy palcem wcisnac ziarenko i tak zrobilam :) Dziekuje, poczytam z mila checia :)

skalimonka
 Tytuł: Pikowanie
PostNapisane: 9 lis 2008, o 02:11 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Wreszcie będę miala teraz czas, żeby te moje sieroty przepikowac. Teraz juz na pewno tego wymagaja. Czytam, czytam i nie mogę się doczytac, wiec moze Wy mi powiecie... jak gleboko posadzic takie male kaktusiatko?? Nie bedzie to latwe pęsetą, no ale sprobuje. One maja tylko korzonka w ziemi, reszta jest juz coraz wieksza i grubsza i sie przewracaja... :(

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2008, o 09:23 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Teraz? Jesienią? To niebezpieczne. Nie lepie poczekać do wiosny? Przecież obecnie kaktusy przechodzą okres spoczynku, siewki też. Czy już kompletnie nie mieszczą Ci się w pojemnikach, że musisz je pikować? Wystarczy przestać je podlewać to zwiędną i się skurczą i miejsca będzie już dość.
Jeśli teraz je przepikujesz, będziesz musiała je podlewać, by nie wyschły, bo przez uszkodzony system korzeniowy będą tracić dużo wilgoci. A przy obecnych warunkach bardzo szybko złapią infekcję. Chyba, że masz mnożarkę, doświetlasz roślinki i cały czas utrzymujesz wysoką temperaturę i Twoje siewki intensywnie rosną.

skalimonka
 Tytuł: Jasne...
PostNapisane: 9 lis 2008, o 21:36 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
ale one sie przewracaja!!

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2008, o 21:59 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
A możesz wstawić fotkę?

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2008, o 22:16 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
pewnie... 3 fotki nawet :D Obrazek

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2008, o 22:23 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
No i co Wy na to? Piszcie! Widac w gornej czesci doniczki, akurat jeden sie tak ulozyl, ze widac jakie sa grubaski w gornej czesci...a na dole cienizny... co z nimi teraz zrobic? pozdrawiam

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2008, o 22:43 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Wg mnie siewki mają zbyt mało światła i dlatego wyciągają się. O tej porze roku to siewki albo mają kompletnie sucho, nie rosną i przy życiu utrzymywane są wyłącznie przez spryskiwanie raz na tydzień-dwa albo trzymane są w mnożarce, gdzie są intensywnie doświetlane.
Poniżej fotka z tegorocznymi moimi siewkami:
ObrazekObrazek
Trochę kiepska jakość, ale jest już ciemno i trzeba użyć flesza.

Twoich siewek nie trzeba pikować. Poniżej fotka moich siewek z czerwca, które rosły na tyle gęsto, że trzeba było je pikować:
ObrazekObrazek
Jak widzisz, Twoje mają jeszcze dość miejsca. Brakuje im jedynie światła. Więc albo przestaniesz je podlewać i w ten sposób spowodujesz, że nie będą się wyciągać i przewracać z braku światła, albo zorganizujesz im doświetlanie w tym najciemniejszym okresie roku.
I ostatnia uwaga - podłoże jest zdecydowanie nie odpowiednie. Kaktusy siać najlepiej w czyste kruszywo typu żwirek, tłuczona cegła czy coś podobnego.

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lis 2008, o 23:58 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Teraz juz wszystko wiem :) Moja hodowla jest bardzo nieprofesjonalna :) bo jestem laikiem w sprawach siania. Dlatego bardzo chetnie posłucham uwag tego typu.
Powiedzcie mi jak zrobic takie podłoze z tluczonej cegly? Utłóc ją kamieniem na drobny mak? Pomieszac z czyms?
Co do swiatla, to staram sie im zapewnic go jak najwiecej jak tylko moge. Niestety mieszkam w UK i tu ciagle pada, a jak nie pada to i tak jest ponuro i nie ma slonca. Sama mam jego niedobór... ;) Codziennie przestawiam je rano na parapet, a na noc na półkę nad kaloryferem, bo przeczytalam gdzieś, ze rosną jak maja ciepło... :))
Też mi się tak wydawało, ze maja odpowiednią iloś miejsca w doniczce. Czyli teraz co> Przestaję je podlewac, troszke wody raz na tydzien. Ale teraz to juz chyba nie moge zmienic tego podłoza prawda? Jeśli nie, to kiedy to zrobic>> na wiosne?

skalimonka
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lis 2008, o 00:00 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Aha i jeszcze tak spytam, czy wiesz jaki to może by gatunek? 8)

blabla
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lis 2008, o 08:38 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Jeśli chcesz utrzymać wzrost roślin musisz zorganizować im mnożarkę z doświetlaniem. Na noc nie musisz stawiać ich przy kaloryferze. Spadki temperatury w nocy im nie przeszkadzają.
Jeżeli nie masz możliwości zorganizowania dodatkowego oświetlenia przestań je podlewać a jedynie raz na tydzień lub dwa tygodnie spryskaj siewki delikatnie wodą bez podlewania, tak by wszystko było ponownie suche po kilku godzinach.
Ponownie rozpocznij podlewanie na wiosnę, gdy częściej zacznie pojawiać się słońce (nie wiem, jak to jest w UK, ale u mnie w Gdańsku od kwietnia słonka jest już sporo). Wraz z rozpoczęciem podlewania możesz siewki przepikować do porządnego, kaktusowego podłoża. Nie musi być to koniecznie tłuczona cegła. Może być to żwirek z domieszką ziemi dla kaktusów (proporcje 80%/20%).
Gatunków kaktusów jest ok. 2000. Twoje siewki są zbyt małe, a do tego zniekształcone brakiem światła, by próbować je oznaczyć. O takich sprawach możemy mówić za 2-3 lata przy właściwej ich uprawie.

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1187 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 70  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości