Książki o kaktusach i sukulentach

Azya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 wrz 2012, o 02:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Jeszcze raz pięknie dziękuję za rady :) Po weekendzie pochwalę się czy prezent był trafiony.
Wydaje mi się że sama będę tu zaglądać częściej, pewnego rodzaju zainteresowania potrafią się udzielać szczególnie kiedy bardzo dużo czasu spędza się szukając informacji na temat hobby drugiej osoby :D Może niedługo na moim parapecie oprócz storczyków pojawią się również kaktusy. :) Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Najlepsze książki ogrodnicze były wydawane za PRL-u, np. gruby Informator Ogrodniczy wydawany w Krakowie lub monografie, no poza jakością zdjęć, ale wtedy inaczej się je nanosiło do druku niż teraz, plus dziadowski papier. Było mało zdjęć, za to mnóstwo pożytecznych nierzadko stricte botanicznych informacji, w które (po latach!) wczytywałam się jak w powieść, a nie tak jak teraz się drukuje encyklopedię czy poradnik ze zdjęciami, gdzie opis zajmuje 1/30 strony, bzdura jakaś. Inna kwestia, że wiele informacji już się zdezaktualizowało typu klasyfikacja, nazewnictwo, nawozy i środki ochrony roślin.

Co do książek o kaktusach - najczęściej zamieszczony jest jakiś osobny rozdział w poradnikach o roślinach domowych - korzystałam z: "Kaktusy i Inne" A. Konarska-Szubska, 1976,
"Rośliny Ozdobne w Mieszkaniu i na Balkonie" - I. Kiljańska, 1971,
"Rośliny Pokojowe" Dr D. G. Hessayon, 2000,
"Kaktusy" - Fleischer, Schutz, 1990,
"Uprawa Kaktusów" - S. Hinz, M. Abramowicz, 1986.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Odradzam książeczkę "Kaktusy i Inne" A. Konarska-Szubska, 1976. Jest tam sporo bardzo poważnych błędów merytorycznych. Stosując się do porad zawartych w tej książce szybciej wykończy się posiadane roślinki niż uzyska jakiś pozytywny efekt hodowlany.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
esculap72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Witam! Przejrzałam dokładnie wątek i wynika z niego, że o sukulentach po polsku nic sensownego się nie znajdzie. W takim razie mam pytanie do osób, które mają literaturę po angielsku. Jaką książkę "sukulentową" opłaca się kupić? O uprawie, niekoniecznie o dokładnej identyfikacji gatunków, niekoniecznie z pięknymi zdjęciami. Może być stara, byle aktualna. Z góry dziękuję za info. Aga
endless
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 mar 2013, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Dobra książka o kaktusach i sukulentach

Post »

Witam

Mam w domu trochę tego typu roślin i widzę, że to jest to co lubię. Niestety z wiedzą na ich temat u mnie na bakier a chciałbym to zmienić. Polećcie jakieś dobre książki o tego typu roślinach
Awatar użytkownika
LUKASxd
500p
500p
Posty: 897
Od: 30 wrz 2012, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jawor (okolice Legnicy)

Re: Dobra książka o kaktusach i sukulentach

Post »

Mogę polecić dwie książki:
1.Uprawa kaktusów Stanisław Hinz, Mieczysław Abramowicz
2.Kaktusy Z.Fleischer, B.Schutz
Pozdrawiam :D
Zapraszam was do mojego wątku :wink: :
Kaktusiki - LUKASxd
Łukasz
Awatar użytkownika
honorka22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1403
Od: 3 maja 2013, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Poniżej podałam link do naprawdę ciekawej stronki internetowej o kaktusach i sukulentach. Są na niej naprawdę interesujące pozycje książkowe w plikach pdf. Choć nie ma literatury w języku polskim, to jednak warto rzucić na nie okiem.
http://www.cactuspro.com/biblio/
Życzę miłej lektury :D
Pozdrawiam, Honorata :)

Kłujaki - Honorka22
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

hen_s pisze:Albo obszerne encyklopedie potrzebne do identyfikacji.
A jakiś konkretny konkret? Ale w temacie identyfikacji właśnie, a nie uprawy i ogólnie o wszystkim.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Po polsku nic.

Trzeba szukać w księgarniach wysyłkowych za granicą, najlepiej w antykwariatach i najlepiej w Czechach bo chyba w sumie najtaniej.

Tu popatrz:
http://www.cactus.cz/cesky/koupelka/ind ... 1267639307
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

hen_s pisze:Tu popatrz:
Dzięki!
Przejrzałam uważnie. Wiele ciekawych książek, ale raczej tematycznych. Z takich ogólnych wpadło mi w oko to:
HUNT/CITES Cactaceae Checklist, 1999
Czy to może być coś wartościowego?

Dodam, że jestem w posiadaniu Encyklopedii kaktusów Riha, Subik, ale jak dla mnie to taka raczej umiarkowanie zachwycająca pozycja.
Myślałam o zakupieniu Ilustrowanej encyklopedii Innes Glass, widziałam, że była tu polecana.
Może ktoś, kto się zetknął z obiema powie, czy warto?


hen_s pisze:Po polsku nic.
Czy nie czas więc, żeby się zebrać do kupki i coś z tym zrobić? Przetłumaczyć/napisać - z czym będzie mniej zachodu.
I mówię to zupełnie serio
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

HUNT/CITES Cactaceae Checklist, 1999
Czy to może być coś wartościowego?
Raczej nie w tym sensie o którym myślisz - czyli nie do identyfikacji roślin.
Myślałam o zakupieniu Ilustrowanej encyklopedii Innes Glass, widziałam, że była tu polecana.
Pozycja dość dawno wydana. Słabe ilustracje, przestarzała systematyka. No i bardzo pobieżna.

Do identyfikacji polecam T. Sato Kaktus Hand Book oraz (bardziej) Rod & Ken Preston-Mafham Cacti The Illustrated Dictionary.
To po angielsku ale tekstu mało to doczytasz.
hen_s pisze:Po polsku nic.
Czy nie czas więc, żeby się zebrać do kupki i coś z tym zrobić? Przetłumaczyć/napisać - z czym będzie mniej zachodu.
I mówię to zupełnie serio
Nie jest to proste, w Polsce szczególnie.
Dużo ciekawych tematycznych artykułów o poszczególnych rodzajach kaktusów i ciekawszych gatunkach jest w numerach PTMKowkiego Świat Kaktusów gdzie i ja min. się produkowałem. Zapewniam, że warto poczytać. :wink:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

hen_s pisze:
Czy to może być coś wartościowego?
Raczej nie w tym sensie o którym myślisz - czyli nie do identyfikacji roślin.
A no widzisz, cenna bardzo informacja. Dzięki serdeczne :) Za pozostałe też.


hen_s pisze:Dużo ciekawych tematycznych artykułów o poszczególnych rodzajach kaktusów i ciekawszych gatunkach jest w numerach PTMKowkiego Świat Kaktusów gdzie i ja min. się produkowałem. Zapewniam, że warto poczytać. :wink:
Wcale nie wątpię! Tym bardziej warto to zebrać i wydać zusammen w normalnym języku :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Książki o kaktusach i sukulentach

Post »

Do identyfikacji roślin bardzo fajny jest The New Cactus Lexicon pod redakcją Davida Hunta. Używam go do identyfikacji roślinek z natury, ponieważ w większości właśnie takie roślinki są tam na zdjęciach i jest tam sporo informacji o lokalizacjach w terenie.

Co do encyklopedii po polsku to kiepsko to widzę. Przede wszystkim trzeba by zespół specjalistów wkopać na kilka lat do pracy a później znaleźć kasę by wydać książkę. I kto to później kupi? W Polsce jest może 200-250 kaktusiarzy. Książka musiałaby kosztować kilka tysięcy złotych za sztukę by sprzedanie 200szt. zwróciło wszystkie koszty jej wydania. Dlatego nawet książki polskich autorów drukuje się w językach niemieckim lub angielskim by rozszerzyć potencjalny krąg odbiorców.

Jeśli chodzi o identyfikacje roślin to moim zdaniem encyklopedie generalnie są zbyt mało precyzyjne, by móc na ich podstawie identyfikować roślinki. Tutaj o wiele lepiej sprawdzają się monografie poszczególnych rodzajów a tych na szczęście nie brakuje (oczywiście po niemiecku, angielsku lub czesku).
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”