Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 24  
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Moj kaktus potrzebuje pomocy !!!
PostNapisane: 22 lip 2020, o 19:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Na górze głównej strony poświęconej tym roślinom masz specjalnie wydzielony wątek w takich sprawach.

Natomiast trzeba bezwzględnie zacząć od wyciągnięcia z doniczki, dokładnym oczyszczeniu bryły korzeniowej z podłoża i sprawdzeniu stanu korzeni.
Jestem niemal pewny, że na pewno rośnie w nieprawdłowym podłożu, czyli samej ziemi. O ile oczywiście w ogóle był przesadzany po zakupie... Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:5.
Musi mieć zapewniony słoneczny najlepiej południowy parapet.
Podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.

I tyle jeśli chodzi o prawidłową uprawę sukulentów.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Pascal
 Tytuł: Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5
PostNapisane: 24 lip 2020, o 00:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
norbert76 napisał(a):
Zmiany się nie cofną, tak już zostanie. Zresztą kaktusy mają to do siebie, że dół łodygi w procesie starzenia, korkowacieje.

Na przędziorki to tylko chemia, poszukaj Sanium albo Floramite względnie Magus. Zrób dwa opryski, każdy w odstępie tygodnia czasu.

Dziękuję za pomoc, Norbert. :) Środek przeciw przędziorkom kupiony, profilaktycznie spryskałem nim wszystkie roślinki, bo małe pajęczynki pojawiały się tu i ówdzie. Zastosuję kurację zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i mam nadzieję, że uda się chociaż zatrzymać te zmiany, jeśli cofnięcie ich jest niemożliwe.

monika2270
PostNapisane: 2 sie 2020, o 20:57 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam, mam problem ze swoim anacampseros sunrise... Pięknie rośnie, ma około roku, pięknie się krzewi i w to lato zaczął kwitnąć. W ekspresowym tempie pojawiły się 3 łodygi zakończone paczkami i tu pojawił się problem. One sobie były, były... Aż zwiędły nie rozwijając się w kwiaty :o odcięłam je, odrosły kolejne i znów to samo! Czy coś robię nie tak??

norbert76
PostNapisane: 2 sie 2020, o 21:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jak zadajesz pytanie, to warto uzupełnić je o dokładne warunki uprawy i pielęgnacji oraz wrzucić zdjęcia.

monika2270
PostNapisane: 2 sie 2020, o 21:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
W donicy keramzyt oraz ziemia przepuszczalna, przeznaczona do kaktusów i sukulentow; podlewam około raz w tygodniu, zależy od temperatury, w czasie upałów sprawdzam czy ziemia przeschła, jeśli tak podlewam częściej. Niestety mam problem z dodaniem zdjęcia...

-- 2 sie 2020, o 21:01 --

Obrazek

monika2270
PostNapisane: 2 sie 2020, o 22:15 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dziś już nie, ale jutro z rana dodam bardziej aktualne zdjęcie, to wcześniejsze jest z przed dwóch tygodni z okresu kwitnienia właśnie.

norbert76
PostNapisane: 3 sie 2020, o 06:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nie musisz, problem widać jak na dłoni.

Po pierwsze ewidentnie za duże doniczki i to bardzo za duże. Sukulenty preferują ciasne i najlepiej sadzić pojedynczo, względnie po dwie, trzy sztuki jednego gatunku.
Po drugie, podłoże. Nie sadzimy roślin, a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi tylko do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. Na dnie doniczki drenaż z keramzytu.
Po trzecie w okresie wegetacji podlewamy obficie - warunek mała doniczka i przepuszczalne podłoże. Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże. W upały trzeba uważać, żeby nie ugotować korzeni.
Dobrze jest w sezonie wystawić na zewnątrz. Oczywiście podstawą jest południowa wystawa.

monika2270
PostNapisane: 3 sie 2020, o 12:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Ok, więc pomyślę o przesadzeniu ich, dzięki za tą informację, nie wiedziałam. Jeśli chodzi o podłoże, jest to właśnie mieszanka, keramzyt również znajduje się na dnie :) W takim razie problemem wiedniecia kwiatów pozostaje za duża donica i sąsiedztwo innego sukulentu?

-- 3 sie 2020, o 11:10 --

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 3 sie 2020, o 13:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Zbyt duża doniczka powoduje, że dużo trudniej utrzymać prawidłową wilgotność podłoża bez zbytniego jego przesuszenia albo przelania. Do tego trzeba dodać odpowiednią dawkę słońca.

monika2270
PostNapisane: 3 sie 2020, o 14:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Rozumiem. Dziękuję za pomoc!

francuzka1989
PostNapisane: 3 sie 2020, o 19:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam,
proszę o pomoc, zakupiłam ostatnio Echeveria pulvinata 'Frosty Cristata" i niestety gubi liście, niektóre są lekko żółtawe w całości, a niektóre zupełnie zdrowe. Podstawa rośliny zdrowa i twarda.
Odrazu po zakupieniu przesadziłam do gotowej mieszanki dla kaktusów i sukulentów wymieszanej dodatkowo z perlitem, ziemia jest przepuszczalna, jest drenaż z keramzytu, odrazu woda przelewa się do spodka (nie jakoś szybko, tak normalnie, po chwili) i od razu jest z niego wylewana.
Stała jakiś metr od okna zachodniego, podlewana kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschła czyli co około 7 dni, wilgotność ziemi mierzyłam za pomocą drewnianej pałeczki. Nie wiem co może być problemem. Wilgotność powietrza w pokoju powyżej 50%. Ustawione naczynka z wodą na komodzie. Nie zraszana, nie przestawiana i nie tykana paluchami, chociaż kusi :)

norbert76
PostNapisane: 3 sie 2020, o 19:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Matko, a po co sukulentom takim jak Eszeweria podwyższona wilgotność powietrza???? To są rośliny rosnące na terenach półpustynnych, a nie w tropikach... Są idealnie przystosowane do suchego powietrza.
Druga sprawa, metr od okna??? To rośliny rosnące w pełnym słońcu! Słoneczny parapet to minimum.
Trzecia sprawa, sukulenty w okresie wegetacji podlewamy obficie, tzn. można nawet namaczać na około kilkanaście minut w misce z wodą. Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże.

I tyle.

Posadzona do małej doniczki?

francuzka1989
PostNapisane: 3 sie 2020, o 19:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Nie sądzę żeby wilgotność 50% była poziomem podwyższonym, naczynka z wodą ustawiam ponieważ mam jeszcze ponad 50 innych kwiatków i niektóre tego wymagają, miałam obawy przed stawianiem jej w ostrym słońcu dlatego odsunęłam. To moja pierwsza eszeweria, już przestawiłam na parapet zachodni (południowego nie mam) i zacznę ją namaczać, dziękuje za pomoc :) Doniczka 13 cm, wynika to po części z pokroju jaki ma, niestety taka już do mnie przyszła, ale nie mam zamiaru wyrzucać.
Obrazek

francuzka1989
PostNapisane: 3 sie 2020, o 20:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Dodam jeszcze, że łodyga jest w kształcie litery "L" z czego pionowa część jest w ziemi a pozioma nad ziemią jak na zdjęciu. Spodziewałam się pionowej roślinki no ale takie ryzyko jak się kupuje przez internet.

norbert76
PostNapisane: 3 sie 2020, o 20:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Doniczka jest o wiele za duża. Jak pisałem, sukulenty wymagają ciasnych doniczek, dopasowanych pod wielkość bryły korzeniowej, więc będziesz musiała przesadzić jeszcze raz.
Sukulenty to nie są "inne" kwiatki, wymagają innej pielęgnacji. A o tym, że eszewerie preferują słońce, dowiedziałabyś się, przeczytając choć jedną stronę poświęconą tym roślinom.

Na marginesie, Twoja Eszeweria to po prostu forma 'cristata'.

francuzka1989
PostNapisane: 3 sie 2020, o 21:01 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Akurat o moich roślinach czytam bardzo dużo i właśnie stąd jak i z doświadczenia wiem, że stanowisko słoneczne to pojęcie względne. Byłam wyraźnie zbyt ostrożna. Dziękuje za pomoc i polecam być bardziej uprzejmym, bo z Twoich wypowiedzi wybija bardzo nieprzyjemny ton. A szkoda, bo widać, że masz bardzo dużo wiedzy :) i tak, wiem o tym, bo przeczytałam cały ten wątek zanim napisałam ten post, a to więcej niż jedna strona :)

Jeszcze raz dziękuje za pomoc :) miłego wieczoru ;:333

P.S. Używając określenia "inne kwiatki" miałam na myśli fakt, że nie posiadam tylko jednego.

norbert76
PostNapisane: 3 sie 2020, o 22:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Wyciągasz pochopnie błędne wnioski.

Stanowisko słoneczne w przypadku sukulentów to słoneczny parapet, a nie stanowisko metr od okna. Zdecydowana większość sukulentów, a przynajmniej eszewerie jak pisałem rosną w pełnym afrykańskim słońcu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 392 ]  Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 24  

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości