CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
adamlp88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2020, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Cześć, piszę w sprawie mojego grubosza. Od ponad miesiąca na jego lodygach są nacieki z wody. Przez ten okres w ogole go przestałem podlewać, ale nic się nie zmniejszają. Poradziłem się już troche i wyjąłem go z doniczki - swoja droga duzo za duzej. Jak na zdjeciach widac bryla korzeniowa jest bardzo zbita, a ziemia w niej niestety wilgotna. Planuje go przesadzic do mieszanki ziemi i kwarcu z keramzytem tak jak pisaliscie tutaj. Czy poczekac najpierw az ta ziemia wyschnie i oczyscic bryłe? Na razie zostawiłem go bez doniczki. Bałem się ze zgnilizna mi idzie do lodyg, więc przyciałem najmniejszą w miejscu nacieku, myslicie ze jest ok? Noi ostatnie pytanie, przesadzic go do tej samej doniczki z duza iloscia keramzytu na dnie czy jednak do mniejszej? Zalączam mała serie zdjęc :) i z góry dziekuje za pomoc w ratowaniu :lol:
https://imagizer.imageshack.com/img924/5291/GWdZxf.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/8608/cXGKE7.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/4931/PS211e.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/598/9xnsAG.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/2483/IxcuC7.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/2816/bAbeQj.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9073/53Kt8b.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/9308/GDfLKf.jpg


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Podłoże masz zbyt mało przepuszczalne. Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2.
Jeśli wcześniej przelałeś to właśnie głównie z tego powodu. W dodatku im większa doniczka tym podłoże wolniej przesycha.
Musisz przesadzić do właściwego podłoża, oczyszczając bryłę korzeniową ze starego podłoża.
A podlewasz dopiero wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże. W okresie jesienno-zimowym oczywiście ograniczasz podlewanie do minimum i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Ja osobiście to wzięłabym jakieś pazurki, np widelec i oskrobała tę ziemię,
żeby usunąć jej jak najwięcej.
Będziesz przy tym widział czy wszystkie korzenie są zdrowe.

Zostawiła do lekkiego przeschnięcia i posadziła do doniczki,
niekoniecznie większej na głębokość, ale szerszej,
bardziej płaskiej i koniecznie do podłoża :

2 części żwirku grubego, 1 część ziemi kwiatowej i 1 część drobniejszego keramzytu.

edit

Dostałeś już odpowiedź, niepotrzebnie zdublowałeś post.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
adamlp88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2020, o 11:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Pisałem jeszcze raz ponieważ martwiłem się tą zgnilizną- już jednego grubosza tak "załatwilem" niestety. Korzenie na pierwszy rzut oka wyglądają ok, jak je oczyszczę to jeszcze wrzucę zdjęcie dla pewności :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zgniłe korzenie oczywiście usuwasz a resztę obsypujesz sproszkowanym węglem. Zanim posadzisz, korzenie muszą porządnie przeschnąć. Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej co z niej zostanie. Obawiam się, że będzie konieczna tylko ceramiczna doniczka, z odpływem. Na dno drenaż z keramzytu.
Nie podlewasz przez tydzień, później delikatnie i niezbyt często aż do wiosny.
Pamiętaj że stanowisko to tylko słoneczny parapet, żadnych żaluzji i dobrze jest zapewnić w tym czasie chłodne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam.

Mam problem z moim aloesem. To tej pory rósł jak szalony. Ale jakieś 2 tyg temu jedna z roślinek zaczęła brązowieć i wiotczeć. Gdy ją usuwałam z doniczki z listków sikała jak woda brązowa śmierdząca ciecz. Czy jest to jakaś choroba, czy po prostu mogłam uszkodzić korzenie przy przesadzaniu na wiosnę?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Wytnij go albo usuń razem z korzeniami i wywal do śmietnika, żeby proces gnilny nie przeszedł na pozostałe egzemplarze. Zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Problem leży w zbyt mało przepuszczalnym podłożu oraz zbyt dużym pojemniku.
Sukulenty sadzimy do małych doniczek oraz do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
chciałem się jeszcze poradzić, z jakiego powodu wszystkie wypuszczone zalążki pędów kwiatowych Wilczomlecza usychają? Te pędy kwiatowe on wypuszcza z każdego kącika listka, jednak z jakiegoś powodu one szybko zasychają i nie wiem czemu.
Wilczomlecz nie jest już nawożony, a podlewany jest raz na 10 dni, kiedy już sygnalizuje lekko wiotkimi liśćmi, że wymaga podlania. Stoi na wystawie północno-wschodniej.
Dodam, że był wcześniej opryskany Topsinem przeciwgrzybiczo i trochę także podlałem go tym środkiem, według wskazówek z forum. Czy to może być powód zasychania każdego pędu kwiatowego?

Tak wygląda cała roślina teraz:

Obrazek

a tu zasychające pączki kwiatowe:


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

A nie masz włączonego grzejnika?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mam i w dodatku mam w pokoju między 23 a 26 stopni niestety i nie da rady obniżyć. Czy to wina centralnego ogrzewania?
Od razu mówię, że w całym mieszkaniu jest minimum 23 stopnie i nie mam gdzie przestawić Wilczomleczy...
Co mogę więc zrobić, żeby te pędy kwiatowe nie zasychały?
Czy choroba grzybowa już przeszła na tym Wilczomleczu, czy nadal widać jej oznaki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie, nie jest to żadna choroba grzybowa.
Odpowiedź masz jak na dłoni, zbyt wysoka temperatura. Więc musisz ją obniżyć, wyłączając całkowicie grzejnik, proste.
Dziwi mnie, że włączasz grzejnik, kiedy na zewnątrz są plusowe temperatury... Ja praktycznie w ogóle nie włączam od lat grzejników nawet w zimie.

Na marginesie sukulenty wymagają niższej temperatury w okresie jesienno-zimowym. Dużo niższej, niż 23 - 26 stopni...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Niestety nie mogę wyłączyć grzejnika, bo instalacja ma już swoje lata i nie chce ryzykować awarii, więc mogę tylko regulować temperaturę poprzez uchylanie okna na dłuższy czas aby trochę ciepła wypuścić ale to i tak minimum 22,5 stopnia jest w najlepszym razie, co zapewne jest i tak dużo za wysoką temperaturą dla kwiatów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No to niestety, jeśli roślinom nie zapewnisz określonych warunków uprawy, to nie ma co oczekiwać cudów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”