CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Kaktusytoja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 gru 2019, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kaktusowa choroba - o co mu chodzi?

Post »

Cześć, potrzebuje pomocy, a konkretniej mój kaktus. Nie do końca wiem, jak się zwie, ponieważ kupiłam go w Ikei, ale możliwe że jest to Espostoopsis dybowskii. Po roku trzymania w mieszkaniu na południowym oknie nagle się mu coś nie spodobało i zaczął mu znikać puch oraz też zaczął wyglądać jak chuda tyczka. Dlatego więc potrzebuje pomocy. Jak się nim zaopiekować, żeby nie zwiędnął? Rozsadzić te patyczki czy nie, a jeśli tak to kiedy? W wiosnę, w lato?
Obrazek




A może to wina ziemi? Chyba nie, ponieważ tuż po przyjeździe do domu przesadziłam go do nowej ziemi.


Zmniejszyłam zdjęcie. Było ogromne.
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Najpierw trzeba sprawdzić, czy w ogóle kaktus jest jeszcze żywy. Natnij delikatnie fragment tkanki na korpusie i zobacz czy jest jeszcze zielona.
Przesadziłaś do nowej ziemi, czyli do gotowego podłoża? Jeśli tak to błąd.
Sukulenty, w tym oczywiście kaktusy sadzimy do własnoręcznie przygotowanych mieszanek.
Najprostszą jest mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:3 - 1:5. Na dno sypiesz drenaż z drobnego keramzytu.Jeśli nie jest w takiej mieszance trzeba przesadzić i sprawdzić stan korzeni.
Druga sprawa, na bazie czego jest ta posypka na podłożu? Jeśli na bazie dolomitu albo marmuru to nie może być gdyż pod wpływem wody zmienia pH podłoża na niekorzystny.
Kolejna sprawa, doniczka jest za duża, powinna być nieco większa od bryły korzeniowej. Ma w ogóle odpływ?
Mam nadzieję, że w okresie jesienno-zimowym nie podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kobalt_x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 lut 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mojej eszewerii przeszkadzały kamyki. Po udekorowaniu i mojemu zadowoleniu z wizualnego efektu zaczęła marnieć. Po kilku tygodniach usunęłam kamyki i wróciła do normy. Ten kaktus chyba ma doniczkę bez odpływu i kamyki jeszcze zatrzymują wilgoć w ziemi.
jajecznica23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2020, o 05:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Cześć wszystkim, mam problem z moim aloesem. Kupiłem go we wrześniu, wtedy wyglądał dobrze był cały ciemnozielony, od tego czasu trochę urósł i obok wyrósł nowy malutki aloes. Od jakiegoś miesiąca mam z nim problem ponieważ jego liście zaczęły brązowieć i usychać. Wygląda jak na zdjęciach.
1) Co jest powodem że tak zle wyglada? Coś go zaatakowało czy jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi?
2) Czy ten nowy mały aloes mogę go przesadzić żeby rósł oddzielnie czy na ten moment zostawić go razem z tym?

Z góry dziękuję za pomoc i porady! :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No cóż, brak przesadzenia po zakupie do właściwego przepuszczalnego podłoża, to podstawowy błąd.
Do tego pewnie nieprawidłowe podlewanie, warunki uprawy temperatura i być może stanowisko. Efekt końcowy, jak na zdjęciach.

Opisz warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jajecznica23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2020, o 05:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Tak to prawda, nie przesadziłem go do innej ziemi. Zrobić to teraz czy czekać do wiosny? Obecnie aloes stoi na parapecie przy oknie, wcześniej przez pierwsze miesiące stał na półce niedaleko okna. Podlewam go, jak wszystkie rośliny odstaną wodą, umiarkowanie czyli dopiero wtedy kiedy z wierzchu ziemia jest sucha.
Nie przesadzałem ponieważ mam jeszcze jeden aloes który wygląda zupełnie inaczej i nic się z nim nie dzieje, te same warunki a zdecydowanie lepiej wygląda. Czy jeśli mam go przesadzić to ten mały obok również? I tak jak rosną teraz czyli razem czy mogę je rozdzielić? Wie ktoś może co to za gatunek aloesu, nie mogę znaleźć jego odmiany w internecie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Myślę, że powinieneś zacząć od lektury uprawy sukulentów, bo to nie są rośliny, jak każda inna.
Podłoże jest beznadziejne, roślina choruje a Ty zadajesz pytanie czy czekać do wiosny? Na co chcesz czekać, aż zgnije?

Zapamiętaj jedną istotną kwestię: niezależnie od wyglądu roślin zawsze przesadzamy je niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin, a zwłaszcza sukulentów.
Prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1.

Druga sprawa, sukulenty podlewamy dopiero wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.
W okresie jesienno-zimowym, sukulentom zapewniamy chłodniejsze stanowisko, dla aloesów najlepiej w okolicach 12 - 15 stopni. W tym też czasie ograniczamy podlewanie do minimum, czyli nie częściej niż około raz na 3 - 4 tygodnie.
Po prostu go zalałeś, o co bardzo łatwo w podłożu produkcyjnym.

Tak więc, oba aloesy bezwzględnie teraz przesadzić. Zobacz jak duże korzenie ma odrost, jeśli po kilka cm wtedy delikatnie oderwij od rośliny matecznej.
Podczas przesadzania obu aloesów dokładnie oczyszczasz korzenie ze starego podłoża, nawet pod bieżącą wodą. Tego chorego sprawdź na samym początku czy ma twardy korpus, jeśli tak namaczasz potem w preparacie grzybobójczym, Topsin. Po kilkunastu minutach wyjmujesz i dajesz do wysuszenia na 2 dni. W międzyczasie przygotuj trzy małe doniczki i do nich posadź wszystkie trzy aloesy.
Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień, potem delikatnie podlej i kolejne jak napisałem wyżej za około 3 tygodnie i tak, aż do wiosny. Potem zwiększasz stopniowo częstotliwość podlewania, pamiętając że przed kolejnym podlaniem podłoże ma całkowicie przeschnąć.

Stanowisko oczywiście parapet okna, najlepiej południowego.

Ten aloes, to najprawdopodobniej brevifolia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jajecznica23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2020, o 05:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Kupiłem aloes ponieważ wydawał mi się łatwy w uprawie i zaczęło się niewinnie od dwóch trzech roślin a obecnie mam ich około dwudziestu :P całą swoją wiedzę opierałem z artykułów w internecie w których niestety w dużej części jest masa sprzecznych informacji.

Nie wiem czy została przelana ponieważ cała ziemia w środku doniczki jest sucha, podlewałem je naprawdę bardzo oszczędnie..
Uważasz że aloes jest zagrzybiały, kiedy po użyciu tego środka będzie widać jakiś efekt że pomógł roślinie?
Co to jest korpus rośliny? Cała roślina - łodyga aloesa jest twarda jak na początku zakupu, poza plamami i usychaniem nie ma efektu gnicia rośliny, dzisiaj kupię ten środek Topsin, sprawdzę korzenie i przesadzę rośliny
namaczasz potem w preparacie grzybobójczym, Topsin. Po kilkunastu minutach wyjmujesz i dajesz do wysuszenia na 2 dni.
rozumiem, że roślinę zostawiam na te dwa dni "gołą" z korzeniami bez ziemi?

Dziękuję Tobie bardzo za pomoc!
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

jajecznica23, wg mnie roślina jest bardzo mocno zaatakowana przez wciornastka.
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

jajecznica23

Porównaj sobie Twój aloes z gatunkiem aloe squarrosa. Według mnie to może być ta roślina.
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Aloesy są proste w uprawie, ale trzeba zapewnić odpowiednią pielęgnację.
Sprawdź jeszcze pod kątem szkodników, tylko weź szkło powiększające. Sprawdź pod tym jeszcze inne rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jajecznica23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2020, o 05:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi. :)

1. Co do nazwy to wczoraj jeszcze poszukałem i pasują mi dwie - wspomniana wyżej, aloe squarrosa oraz aloe juvenna.
2. Wyjąłem aloesa z ziemi i w załącznikach przesyłam zdjęcia stanu korzeni jak również sam wygląd rośliny.
3. Co do szkodników to nie znalazłem jakiegoś organizmu gdzie mógłbym stwierdzić ze to on zjada mi roślinę, jedynie w jednym miejscu gdzie jeden liść wygląda jakby zjedzony jest lekka pajęczynka i a na liściu wyżej czarna kropka/plamka ktorej nie udało mi się zdrapać.
4. Czy ten mniejszy aloes wyrastający od tego drugiego rozdzielić czy jeszcze zostawić tak jak rosną?
5. Przesyłam też zdjęcia mojego drugiego aloesa i jego stan, uprawa ta sama jak poprzedni, stały obok siebie. Poza dwiema plamami/ przesuszeniem na liściach które były już przed zakupem rośliny, co prawda były mniejsze ale wraz ze wzrostem liści aloesa urosły też plamy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziwnie to wygląda
Obrazek
Sugerowałam wciornastka... a tu znalazłam coś podobnego https://www.gonhs.org/news/42-aloe-die- ... -gibraltar
Można podłożyć białą kartkę i potrząsnąć rośliną żeby sprawdzić czy coś spadnie, ale bez lupy się nie obejdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”