CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Moj kaktus potrzebuje pomocy !!!

Post »

Na górze głównej strony poświęconej tym roślinom masz specjalnie wydzielony wątek w takich sprawach.

Natomiast trzeba bezwzględnie zacząć od wyciągnięcia z doniczki, dokładnym oczyszczeniu bryły korzeniowej z podłoża i sprawdzeniu stanu korzeni.
Jestem niemal pewny, że na pewno rośnie w nieprawdłowym podłożu, czyli samej ziemi. O ile oczywiście w ogóle był przesadzany po zakupie... Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:5.
Musi mieć zapewniony słoneczny najlepiej południowy parapet.
Podlewasz wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.

I tyle jeśli chodzi o prawidłową uprawę sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pascal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lip 2020, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:Zmiany się nie cofną, tak już zostanie. Zresztą kaktusy mają to do siebie, że dół łodygi w procesie starzenia, korkowacieje.

Na przędziorki to tylko chemia, poszukaj Sanium albo Floramite względnie Magus. Zrób dwa opryski, każdy w odstępie tygodnia czasu.
Dziękuję za pomoc, Norbert. :) Środek przeciw przędziorkom kupiony, profilaktycznie spryskałem nim wszystkie roślinki, bo małe pajęczynki pojawiały się tu i ówdzie. Zastosuję kurację zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i mam nadzieję, że uda się chociaż zatrzymać te zmiany, jeśli cofnięcie ich jest niemożliwe.
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam, mam problem ze swoim anacampseros sunrise... Pięknie rośnie, ma około roku, pięknie się krzewi i w to lato zaczął kwitnąć. W ekspresowym tempie pojawiły się 3 łodygi zakończone paczkami i tu pojawił się problem. One sobie były, były... Aż zwiędły nie rozwijając się w kwiaty :o odcięłam je, odrosły kolejne i znów to samo! Czy coś robię nie tak??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jak zadajesz pytanie, to warto uzupełnić je o dokładne warunki uprawy i pielęgnacji oraz wrzucić zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

W donicy keramzyt oraz ziemia przepuszczalna, przeznaczona do kaktusów i sukulentow; podlewam około raz w tygodniu, zależy od temperatury, w czasie upałów sprawdzam czy ziemia przeschła, jeśli tak podlewam częściej. Niestety mam problem z dodaniem zdjęcia...

-- 2 sie 2020, o 21:01 --

Obrazek
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziś już nie, ale jutro z rana dodam bardziej aktualne zdjęcie, to wcześniejsze jest z przed dwóch tygodni z okresu kwitnienia właśnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie musisz, problem widać jak na dłoni.

Po pierwsze ewidentnie za duże doniczki i to bardzo za duże. Sukulenty preferują ciasne i najlepiej sadzić pojedynczo, względnie po dwie, trzy sztuki jednego gatunku.
Po drugie, podłoże. Nie sadzimy roślin, a zwłaszcza sukulentów do samej ziemi tylko do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2. Na dnie doniczki drenaż z keramzytu.
Po trzecie w okresie wegetacji podlewamy obficie - warunek mała doniczka i przepuszczalne podłoże. Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże. W upały trzeba uważać, żeby nie ugotować korzeni.
Dobrze jest w sezonie wystawić na zewnątrz. Oczywiście podstawą jest południowa wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ok, więc pomyślę o przesadzeniu ich, dzięki za tą informację, nie wiedziałam. Jeśli chodzi o podłoże, jest to właśnie mieszanka, keramzyt również znajduje się na dnie :) W takim razie problemem wiedniecia kwiatów pozostaje za duża donica i sąsiedztwo innego sukulentu?

-- 3 sie 2020, o 11:10 --

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Zbyt duża doniczka powoduje, że dużo trudniej utrzymać prawidłową wilgotność podłoża bez zbytniego jego przesuszenia albo przelania. Do tego trzeba dodać odpowiednią dawkę słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika2270
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 sie 2020, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rozumiem. Dziękuję za pomoc!
francuzka1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2020, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
proszę o pomoc, zakupiłam ostatnio Echeveria pulvinata 'Frosty Cristata" i niestety gubi liście, niektóre są lekko żółtawe w całości, a niektóre zupełnie zdrowe. Podstawa rośliny zdrowa i twarda.
Odrazu po zakupieniu przesadziłam do gotowej mieszanki dla kaktusów i sukulentów wymieszanej dodatkowo z perlitem, ziemia jest przepuszczalna, jest drenaż z keramzytu, odrazu woda przelewa się do spodka (nie jakoś szybko, tak normalnie, po chwili) i od razu jest z niego wylewana.
Stała jakiś metr od okna zachodniego, podlewana kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschła czyli co około 7 dni, wilgotność ziemi mierzyłam za pomocą drewnianej pałeczki. Nie wiem co może być problemem. Wilgotność powietrza w pokoju powyżej 50%. Ustawione naczynka z wodą na komodzie. Nie zraszana, nie przestawiana i nie tykana paluchami, chociaż kusi :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Matko, a po co sukulentom takim jak Eszeweria podwyższona wilgotność powietrza???? To są rośliny rosnące na terenach półpustynnych, a nie w tropikach... Są idealnie przystosowane do suchego powietrza.
Druga sprawa, metr od okna??? To rośliny rosnące w pełnym słońcu! Słoneczny parapet to minimum.
Trzecia sprawa, sukulenty w okresie wegetacji podlewamy obficie, tzn. można nawet namaczać naokoło kilkanaście minut w misce z wodą. Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże.

I tyle.

Posadzona do małej doniczki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
francuzka1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 sie 2020, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie sądzę żeby wilgotność 50% była poziomem podwyższonym, naczynka z wodą ustawiam ponieważ mam jeszcze ponad 50 innych kwiatków i niektóre tego wymagają, miałam obawy przed stawianiem jej w ostrym słońcu dlatego odsunęłam. To moja pierwsza eszeweria, już przestawiłam na parapet zachodni (południowego nie mam) i zacznę ją namaczać, dziękuje za pomoc :) Doniczka 13 cm, wynika to po części z pokroju jaki ma, niestety taka już do mnie przyszła, ale nie mam zamiaru wyrzucać.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”