CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
wiurkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2020, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam, od 3 lat posiadam aloesy, nie znam się kompletnie na roślinach więc po prostu podlewam, co jakiś czas przesadzam i jakoś rosną. Obecnie stoją na parapecie okna od południa w ziemi "uniwersalnej" jednak przy kolejnym przesadzaniu myślę o zmianie na specjalną dla sukulentów. Od około pół roku na aloesach pojawiły się takie dziwne poprzyklejane cosie, aloesy pokryte są też kleistą mazią. Proszę o pomoc co mogę z tym zrobić? Poniżej dołączam zdjęcia zmian:
https://imagizer.imageshack.com/img923/9476/CdbCca.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/2702/VmKJWW.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/9126/nNMSKo.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/5861/mf6KWY.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/9009/IGT3oX.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img923/9394/ShTKlj.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/5447/wGlhdQ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/3801/XbXwmC.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Tarczniki.
Poczytaj: viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik

Sukulenty powinny rosnąć w mieszance ziemi do sukulentów oraz żwirku w proporcji ok.1:2, a nie ziemi uniwersalnej.
Poza tym podlewa się wtedy, kiedy podłoże całkowicie przeschnie.
Jeśli nie znasz się na roślinach, to już dawno powinnaś poczytać o uprawie sukulentów czy innych roślin, no ale jak widać po co...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Hej hej, Norbert rozpoznał na tym zdjęciu j "makabrycznie wyciągniętą" Euphorbia obesa.
Proszę o poradę, co zrobić, żeby przywrócić jej kulistość i zdrowie. I proszę nie ciskać gromów, to inni ją wyciągnęli, ja będę ratować.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

A jak niby chcesz to zrobić? Spłaszczyć???
Tutaj w zasadzie niewiele można zrobić.

Aloes zresztą też nie najlepiej wygląda. Ten zielono brunatny kolor może wskazywać na jakąś infekcję grzybową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Jak zawsze wlewasz wiarę w serce ;) Nie spłaszczyć, tylko spowodować, że reszta znów napęcznieje. Proszę, daj mi konkretną poradę, co zrobić, żeby z tych roślin coś jeszcze było.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Bkcejte
Coś co zostało tak ekstremalnie wyciągnięte, takie pozostanie i tyle. Nie ma żadnych zaklęć, magicznej różdżki, itd. Wątpię, żeby kształt jaki ma, jakoś specjalnie się zmienił. Jeśli zapewnisz mu maksimum słońca, rozrost będzie minimalnie iść w górę. Być może pójdzie w "beczkę", ale szczerze mówiąc nie liczyłbym na to. Pozostanie takim potworkiem.

Co do aloesu, jeśli infekcja jest głęboko w roślinie, to również cudów nie oczekuj.
Możesz próbować wymoczyć całego razem z korzeniami w preparacie grzybobójczym naokoło kilkanaście minut i po wysuszeniu wsadzić do mocno przepuszczalnego podłoża. Nie podlewać przez tydzień, potem niezbyt dużą ilością wody, żeby zdążył odbudować system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzięki, a czy euphorbium można od razu na słońce, czy aklimatyzować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ja bym aklimatyzował, bo jak dotychczas to raczej słońca miała niewiele albo w ogóle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Też tak myślę. Dzięki za pomoc!
Jaxer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2020, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,

Kaktus około 20 letni. Do tej pory nie bylo z nim wiekszych problemów - do tej pory zero chemii.
Ostatnio zgnił mu jeden pęd, wyciałem, popsikałem środkiem na grzyby. Teraz zauważyłem na drugim pędzie coś podobnego, tylko że nie idzie to od korzenia albo od czubka tylko od czarnego stwardnienia na pędzie. Przed tym stwardnieniem wszysko jest dobrze. Zdjęcia poniżej (chodzi o ten zawinięty pęd co zmienia kolor).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Proszę o radę co z tym zrobić. Co to jest? Czytałem gdzieś, że kaktus tak się broni przed uszkodzeniami mechanicznymi, szkodnikami ale wtedy chyba nie zacząłby przez to więdnąć. Obciąć czy zostawić? Ten kaktus nawet z uschniętych/starych pędów potrafi wypuszczać nowe odrosty, tylko pozostaje pytanie czy nie zarazi innych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Przede wszystkim wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
Dwa, odciąć wszystkie zgniłe pędy aż do zdrowej tkanki.
Oczyścić korzenie ze starego podłoża, całość namoczyć w preparacie grzybobójczym, np. Topsin (kilka kropli na litr wody), na jakieś kilkanaście minut. Wyjąć dać do porządnego obeschnięcia, czyli gdzieś na dobę.

Przygotować nowe podłoże, mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 1:5. Po przesadzeniu odczekaj tydzień z podlaniem.
Kolejne podlania jak całkowicie przeschnie podłoże.
Stanowisko, powinien być południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jaxer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 lip 2020, o 11:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za radę.
Tak zrobiłem. Korzenie zdrowe. Usunąłem zepsute i stare pędy. Ogarnalem Topsinem. Teraz kaktus jest cały zielony (poza jeden pędem):

Obrazek

Jak cos takiego w ogole jest możliwe, ze od korzenia idzie uschnięty pęd, a nagle w połowie jest zdrowy i dalej rośnie?

Przy okazji. Odpadł mi jeden odrost (dość mały) od razu z korzeniem. Mozna go juz wsadzić do ziemi czy lepiej poczekac?


Obrazek

PS to na czym leży to nie jest docelowa ziemia
Pascal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 lip 2020, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry,

czy potrafi mi ktoś powiedzieć co dolega temu kaktusowi i czy jest on do odratowania? Kaktus został przesadzony jakieś dwa miesiące temu. Już wcześniej były na nim widoczne te zbrązowienia, ale mam wrażenie, że w ostatnim czasie jeszcze się pogorszyły. Czy to jakiś grzyb? Zdjęcia podesłał mi tata.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”