CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Kamila1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 mar 2020, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Rozumiem, w takim razie dziękuję za odpowiedź
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Arash37, te brązowe plamy oraz całkowite brązowienie kaktusów od dołu to są miejsca suche i twarde. To absolutnie nie przypomina gnicia. Poza tym pędy, które nawet są mocno zaatakowane przez brązowe plamy, w lecie nadal rosną, wypuszczają młode. Po jakimś roku albo dwóch na tych młodych też robią się brązowe plamy, ale kaktus rośnie dalej.
Najgorsze jest to, że im dłużej one są na kaktusie, im większe, tym głębiej ta sucha, brązowa rzecz wżera się w tkankę kaktusa. W tych miejscach on ma coraz mniej tkanki żywej. Atakowany od dołu po kilku latach potrafi być całkowicie przeschnięty u nasady i nagle przestaje rosnąć. Ta część robi się martwa.
Co do podłoża, półtora roku temu przesadzałem kaktusy i część rośnie w podłożu z dużą ilością piasku i żwiru, ale brązowe plamy dalej powstają. Bardzo mi zależy, by ktoś umiał nazwać tę chorobę i podpowiedział, jak leczyć. Zarówno kaktusy jak i wilczomlecze są zaatakowane.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Masz inne rośliny, które nie chorują? Podlewałeś jakims antygrzybem, czy tylko pryskałeś? Może być tak, że nikt Ci tego nie zdiagnozuje.
Napisz jeszcze czym podlewasz. Kranówka? Deszczówka?
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Nie mam jak pozyskiwać deszczówki. Woda z kranu, ale taka, która odstała przez wiele godzin, a zwykle do następnego dnia. W okresie wegetacji kaktusów dodaję do wody odżywkę "Superkoncentrat Planta Vit. Nawóz do kaktusów i sukulentów" w zalecanej proporcji 1 ml preparatu na 1 l wody. Nigdy nie podlewałem z dodatkiem czegoś antygrzybicznego. Tak jak pisałem, trzy razy (w odstępach) spryskałem miedzianem50. A ponieważ nie było efektu nawet po dłuższym czasie, stwierdziłem, że na tę chorobę trzeba czegoś innego, ale nie wiem, czego.
Jeżeli miedzian nie niszczy opryskiwanej tkanki, mogę jeszcze ileś razy powtórzyć opryski albo nawet pędzlować mokrym pędzelkiem chore miejsca. Tylko czy to pomoże?

-- 24 mar 2020, o 00:23 --

Zapomniałem dodać: tak, mam inne rośliny - bluszcze, anturium, żyworódkę, sansewierę i jeszcze jakiś kwiatek z grubymi liśćmi oraz drugi z liśćmi długimi i zielono-czerwonymi, ale nie znam nazwy. One raczej nie chorują, jedynie bluszczom często żółkną liście i odpadają i tworzą się długie, puste odcinki na łodygach, ale mimo to wszystkie bluszcze rosną.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Kup Previcur i tym podlej.
Woda do podlewania musi być miękka. Musisz wiedzieć, jaką masz twardość wody. Jeśli masz twardą, wtedy odstanie jej na niewiele się zda. Wtedy albo musisz używać wody z filtra, albo ją przygotowywać, albo kupić torf i lniany woreczek. Do woreczka wsypujesz torfu, namaczasz na dobę w wiadrze wody i masz wtedy bardzo dobrą wodę do podlewania. Wkład z torfu możesz użyć jakieś trzy razy, potem wymieniasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Visionner
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 mar 2020, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzięki za radę. Kupię ten Previcur (choć widzę, że jest dość drogi) i będę podlewał. Może akurat z biegiem czasu on zadziała na te plamy na kaktusach. Plamy niszczą w tych miejscach żywą tkankę, poza tym hamują wzrost. Rośliny wprawdzie rosną, ale znacznie wolniej, czego dowodem skromne rozmiary egzemplarzy, które mają już po ok. 20 lat. Niektóre mają skromny przyrost zaledwie raz na 2-3 lata.
OrigamiBox21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 4 lut 2020, o 03:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z kaktusem.

Post »

Cześć wszystkim! Czy moglibyście mi pomóc w zidentyfikowaniu czy z tym kaktusem jest wszystko ok? Pytam dlatego że zauważyłem, iż ostatnio nieco oklapł. Normalnie jego górna część która teraz jest skierowana lekko ku dołowi, raczej pięła się w górę. W ostatnim czasie nie był ani przestawiany ani raczej nie dostał zbyt dużo wody. Dodam tylko że jego angielska nazwa Angel?s Wing.
Chciałem jeszcze zapytać, czy mogę w jakiś sposób go rozmnożyć?
Pozdrawiam!

-- 25 mar 2020, o 17:06 --

Zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ten kaktus jest ewidentnie wyciągnięty wskutek nieprawidłowej uprawy.

Kaktusy z niewielkimi wyjątkami, zimujemy w chłodzie - poniżej około 10 stopni oraz całkowicie na sucho.
Drugą kwestią jest uprawa w bardzo ubogim podłożu, mieszance ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:5.

Wierzchołki odetnij i na nowo daj do ukorzeniania. Po odcięciu odczekaj dzień, dwa aż miejsce cięcia dokładnie obeschnie. Do czasu ukorzenienia, nie podlewaj tylko delikatnie spryskuj podłoże co jakiś czas.
Nie muszę dodawać, że stanowisko tylko i wyłącznie słoneczny, najlepiej południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
OrigamiBox21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 4 lut 2020, o 03:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzięki za odpowiedź! Kaktus jest na południowym parapecie. W jaki sposób mam go ukorzenić? Czy mam najpierw odcinać całą tę bulwę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Czyli zbyt wysoka temperatura zimowania.

Jaka bulwa? Odcinasz górne części korpusu w miejscu przewężenia i ukorzeniasz - jak? Napisałem przecież poprzednio wyraźnie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alivia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 mar 2020, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grubosz

Post »

Dzień dobry wszystkim,
Jestem bardzo początkująca jeśli idzie o opiekę nad roślinkami. Dostałam w spadku grubosza. Ale coś się z nim dzieje. Przeszukałam internet, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Co może dolegać mojemu drzewku? Jak na to poradzić?


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Polecam na początek lekturę tego wątku: viewtopic.php?f=30&t=104898 . Z niego dowiesz się jakie powinno być prawidłowe podłoże, stanowisko i podlewanie.

Mogę założyć się, że grubosz rośnie w samej ziemi, pewnie uniwersalnej, ma mało słoneczne stanowisko oraz był nieprawidłowo podlewany - czyt. przelany.
Wyciągnij z doniczki, oczyść dokładnie korzenie, chore odetnij, obsyp sproszkowanym węglem, odczekaj dzień i posadź do nowego podłoża - mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1.
Wszystkie miękkie pędy również do odcięcia. Zrób na wszelki wypadek nowe sadzonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
OrigamiBox21
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 4 lut 2020, o 03:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:Czyli zbyt wysoka temperatura zimowania.

Jaka bulwa? Odcinasz górne części korpusu w miejscu przewężenia i ukorzeniasz - jak? Napisałem przecież poprzednio wyraźnie...
Mam jeszcze pytanie odnośnie podłoża. Ten kaktusik został kupiony dawno temu w Ikei i od tego czasu jest w tej samej ziemi. Czym powinien go nawozić? Ogólnie bardzo chciałbym uniknąć kupowania nawozów, więc czy kojarzysz może czy mógłbym do niego w jakiś sposób zrobić samodzielnie nawóz?
Dodam tylko, że obecnie wykorzystuje skorupki od jajek odstane w wodzie jako taki specyfik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”