CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Aquil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2021, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ah, myślałem że chodziło panu o plamki na eszewerii, mój błąd, dziękuje raz jeszcze :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Pisałem zarówno jeśli chodzi o jedne i drugie rośliny.
Jedyny problem leży po stronie gnijących liści u tej pierwszej Eszewerii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

norbert76 pisze:No nie, podłoże nie może przesychać tak długo, trzeba było od razu tak napisać. W takiej sytuacji jest prawdopodobieństwo, że doszło do uszkodzenia korzeni. Podłoże ma przesychać w przeciągu paru dni.
W takiej sytuacji nie ma co czekać, tylko trzeba od razu wyciągnąć roślinę z doniczki, odczekać aż bryła korzeniowa nieco przeschnie, oczyścić ze starego podłoża i znowu odczekać, aż korzenie wyschną.
Dzień dobry,
miałem dobre przeczucie i w korzeniach kaktusa znalazłem wełnowce. Generalnie ten jeden kaktus był mocno zainfekowany i robale wyszły z jaj i dlatego je zauważyłem. Zgodnie z Pana radą zacząłem oglądać kolejne rośliny. Są wszędzie, ale w bardzo niewielkich ilościach. Część roślin, które rozpoznałem, że są dotknięte wyciągałem z ziemi, czyściłem korzenie, pryskalem i następnego dnia sadziłem do świeżego podłoża. Dwa razy pryskałem Mospilanem. Rośliny wyglądają na czyste, ale jestem pewien, że gdzieś jeszcze są w korzeniach. Kupiłem lupę z powiększeniem 40 razy i ich szukam. Przeczytałem cały wątek o wełnowcach i mam pomysł żeby podlać rośliny żeby skończyć z nimi raz na zawsze. Jaki środek wybrać według Pana. BI58? Nie wydaje mi się żeby udało się je wytępić tylko przez pryskanie Mospilanem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Mospilan jest preparatem systemicznym, czyli wnika w głąb rośliny i krąży w niej jakiś czas.

Wyciągnij rośliny z doniczek, usuń stare podłoże i namocz całe w Mospilanie, tak na kilkanaście minut. Wyciągnij, pozostaw do porządnego obeschnięcia i posadź do właściwego już podłoża i dopasowanych wielkością doniczek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Bi58 został wycofany ze sprzedaży już bodaj 2 lata temu. Trudno więc będzie go zdobyć i nim tępić szkodniki. ;:174
Dla mnie to był najlepszy środek.
mpoliwka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sie 2020, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Aktualnie postanowiłem obserwować moje roślinki. Mam wszystkie na ciemnych tackach i codziennie sprawdzam czy są w nich robaki. Ostatnio znalazłem jednego więc myślę, że problem może nie być taki poważny. Jeżeli będą się dalej pojawiać to wtedy zrobię tak jak radzi Pan Norbert i posadzę wszystkie od nowa. Dziękuję! :)
frodo007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 cze 2021, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam, jestem tu nowa, w zasadzie specjalnie założyłam konto po to żeby zadać to pytanie. Martwię się o mojego sukulenta, miałam ich wiele i nigdy nie było z nimi problemów, natomiast ten, kupiony jakieś 2 miesiące temu wygląda tak jak na zdjęciu.

Obrazek


Obrazek

Proszę o pomoc bo jestem załamana :cry: Czy on w ogóle jest jeszcze do odratowania?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

No cóż co można tutaj napisać.

Same błędy uprawowe i pielęgnacyjne, od stanowiska, podłoża i pewnie podlewania, do tego za duża doniczka.
A przecież wystarczyło poczytać jakie wymagania mają sukulenty, prawda?

Stanowisko pełne słońce, czyli tylko słoneczny parapet.
Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:2 plus drenaż z keramzytu.
Podlewanie dopiero wtedy kiedy przeschnie całkowicie podłoże. (edit).
Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni, ale nikt nie zagwarantuje że coś z tego będzie.
Osłonka do wywalenia, doniczkę (mniejszą) stawiasz na podstawce. Doniczka oczywiście z odpływem.
Sukulenty to nie zwykłe rośliny doniczkowe czy balkonowe, wymagają nieco innego traktowania.

Edit: Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby odciąć wierzchołek i po przeschnięciu, próbować ponownie ukorzenić w suchym albo lekko wilgotnym podłożu. Do czasu ukorzenienia, co może trwać parę tygodni, tylko spryskujesz co jakiś czas podłoże. W tym czasie nie wystawiaj na pełne słońce, tylko lekko cieniuj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pola420
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2021, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzień dobry wszystkim :)
Piszę z pytaniem odnośnie nieciekawych śladów które pojawiły się ostatnio na trzech z roślin - sedum i echeveriach. Początkowo myślałam, że to wypalenie od słońca, ale linijne kształty i zajęcie tylko trzech roślin zasugerowały mi jednak robactwo. Znalazłam również na bluszczu, który był w pobliżu, coś, co chyba jest tarcznikiem- ziomki były płaskie, łezkowate, brązowe, z poziomymi liniami na grzbiecie. Czy to wygląda na ich dzieło ? Jeśli tak, będę wdzięczna za informację, czym się tego dziadostwa pozbyć :(

Pozdrawiam !
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Powiedzmy, że tutaj mógłby być tarcznik, chociaż zdjęcie niewyraźne.

Obrazek

Jednak nawet jakby ten jeden byłby tym szkodnikiem, to nie mógłby zrobić takich zmian.

Takie zmiany, to skorkowacenie a przyczyną wg mnie jest nadmierne, zbyt częste podlewanie oraz zbyt zbite podłoże albo/i zbyt duża doniczka i do tego zbyt mało słoneczne stanowisko.

Opisz dokładnie warunki uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pola420
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2021, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

To zaznaczone to jakaś wypustka, nie robal, sprawdziłam właśnie :) Stoją w ogrodzie zimowym w pełnym słońcu między 12-20.00, temperatura ok 30 do 45 stopni jak jest słoneczny dzień, podlewane 1x tydzień, a jak wyższe temperatury to co 4 dni- wlewam wodę do podstawy w której stoją i same wciągają. Podłoże- drenaż z keramzytu ok 1cm, ziemia do kaktusów wymieszana w stosunku 1:2:1 z piaskiem 0,8-1,2mm i perlitem- wyszło mi bardzo lekkie i przepuszczalne. Doniczka chyba 8cm średnicy, na 2 pędy sedum. Dziwi mnie że tylko 3 rośliny mają takie skorkowacenie, a cała reszta nie dość, że rośnie w zawrotnym tempie to nie widać na nich takich śladów- stąd ten pomysł że to jednak niechciani goście :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

30 - 45 stopni? Te rośliny po podlaniu się gotują, stąd pewnie te zmiany. Wynieś na świeże powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pola420
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 cze 2021, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Ok, dzięki za pomoc ! Cieszę się, że to nie robactwo :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”