CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Kaktusa do wody...
Kaktusy to nie jakieś zwykłe rośliny doniczkowe, tylko wymagają innego traktowania.

Po 1. Podłoże mocno przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi do sukulentów i dodatkowo żwirku w proporcji około 1:5. Do tego drenaż i oczywiście doniczka z odpływem.
Po 2. Nie można po takim czasie nagle podlać wodą, nie mówiąc już o wstawieniu bezpośrednio do wody... Wpierw trzeba przez około 2 tygodnie delikatnie spryskiwać wodą, żeby kaktus zainicjował wypuszczenie nowych korzeni. Bryła korzeniowa musi się wpierw odbudować. Jednak o tej porze roku kaktusy przechodzą okres spoczynku i nie podlewa się ich w ogóle.
Po 3. Kaktusy zimujemy w niskiej temperaturze, żeby wstrzymać ich wzrost.

Natomiast co do kształtu, wątpię żeby udało się go naprostować. Zresztą po co?

W każdym razie wpierw musisz go jeszcze raz przesadzić. Tylko zanim go ponownie posadzisz, bryła korzeniowa, jeśli w ogóle jakakolwiek została, powinna być wysuszona. Tak samo podłoże, ma być suche.

Oczywiście nie muszę dodawać, że kaktusy w sezonie trzymamy na południowym parapecie. Zimowanie jak napisałem wyżej, niska temperatura i sucho aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Dzięki za odpowiedź. Czyli: wyjąć z obecnej doniczki, osuszyć (choć powinien być suchy, bo w doniczce go nie podlewałem) i posadzić na podłożu o nieco lepszych proporcjach ziemi do żwirku. Żwirek czy keramzyt? Jak głęboko posadowić? Bo na spodzie tych korzeni to za dużo nie było... Bez patyka się zdecydowanie nie utrzyma. Zagłębić na jeden, dwa centymetry? Przytknąć do podłoża tylko i przysypać na 0,5 cm?
Z tym prostowaniem to żartowałem ;-) Bardziej martwi mnie kolor, bo na dole zaczął żółknąć...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Podłoże musi być bardziej przepuszczalne. Jako rozluźniacza najlepiej użyć żwirku kwarcowego. Keramzytu z kolei jako drenaż na dnie doniczki.
Jeśli korzenie będą suche to sadzisz oczywiście od razu na taką głębokość na jakiej rósł dotychczas.
Doniczka mogłaby być mniejsza (uwzględniając wielkość korzeni), chociaż wtedy może być ciężko utrzymać roślinę w pionie.
Dół kaktusa, o ile jest twardy to normalny objaw starzenia. Natomiast gdyby robiłby się ewidentnie miękki, to wtedy trzeba po prostu odciąć górę powyżej zgniłej tkanki i na nowo ukorzenić. Nie jest trudne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Bardzo zainteresowała mnie kwestia ukorzeniania kaktusa. Bo dla mnie istotna jest jego "ciągłość genetyczna" ;-), niekoniecznie wielkość. Ba, tu wielkość jest nawet przeszkodą. Czyli można ukorzenić kaktusa odcinając dolną część i... No właśnie - i co dalej? Odcinam, ale pewnie nie wkładam do wody ;-)
*************
Znalazłem wątek o ukorzenianiu - przenoszę tam moje pytania, ale wcześniej go uważnie przestudiuję. Dzięki za porady. Tak na szybko, to planuję użyć ukorzeniacza, ale najpierw muszę o tym poczytać i potem odpowiedni zdobyć....
Zonk00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2021, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kaktus obsycha od dołu

Post »

Od jakiegoś czasu kaktus zaczął tak jakby więdnąć od dołu. Nie znam się zbytnio dlatego piszę do Was o pomoc. Wygląda to jakby po prostu wysychał powoli od dołu przez co się przewraca. Czy jest to groźne dla kaktusa i czy można coś z tym zrobić? Jest możliwość ewentualnego ucięcia kaktusa i jego ukorzenienia? Zdjęcia w linku na dysku google: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktus obsycha od dołu

Post »

Kaktus się przewraca, czyli co dół korpusu jest miękki, zapada się po dotknięciu?
Jeśli tak, to wdała się zgnilizna. Trzeba w takiej sytuacji odciąć powyżej tych zmian i zobaczyć jaki jest przekrój.
Musi być jasny, twardy i bez żadnych plam.

Wątek o ukorzenianiu sadzonek znajduje się tutaj: https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 30&t=37002
Przejrzyj parę stron.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zonk00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2021, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktus obsycha od dołu

Post »

Bardziej jest stwardniały niż miękki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktus obsycha od dołu

Post »

To jak się przewraca?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zonk00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 sty 2021, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kaktus obsycha od dołu

Post »

Potocznie można powiedzieć że schudł przy dolnej części i podsypałem tą część kamieniami żeby jakoś się trzymał.
Tutaj są zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktus obsycha od dołu

Post »

Kaktus nie powinien sam z siebie się przewracać.
Jeśli się przewraca, istnieje ryzyko że doszło do uszkodzenia korzeni.
I tak trzeba przesadzić, to sprawdzisz stan korzeni.
Natomiast, że schudł od dołu, to zależy czy go podlewasz w okresie jesienno-zimowym - czego nie powinieneś robić, jeśli nie był podlewany, to po prostu jest odwodniony. Inna sprawa, jak go podlewałeś i to jeszcze regularnie, wtedy istnieje ryzyko, że coś dzieje się z tkanką w środku. Trzecia opcja, starzenie się rośliny. Czwarta, przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maraguta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lut 2021, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak uratować kaktusa?

Post »

Proszę o pomoc w uratowaniu kaktusa. Około dwóch miesięcy temu przesadziłam kaktusa. Nie mogłam czekać do wiosny, gdyż cały czas przewracał się z doniczką. Użyłam podłoża do kaktusów (zdjęcie w załączniku). Wszystko było w porządku. Dzisiaj zauważyłam, że trzon kaktusa przy podłożu całkowicie zmiękł, a kaktus stracił igły. Co mogę zrobić, żeby uratować roślinę?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pomoc dla kaktusa

Post »

Kaktus nie ma igieł, a ciernie.
To jest szczepiony kaktus na innym (dół).
Jeśli dół (podkładka) robi się miękka, jest duże prawdopodobieństwo że po prostu gnije od środka. Góra też wygląda podejrzanie. Czy w okresie jesienno-zimowym wytrzymałaś podlewanie czy nie i robiłaś to cyklicznie?


Podłoże na pewno jest do wymiany, do sukulentów musi być bardzo przepuszczalne, a to co kupiłaś to nie jest. Doniczka też wydaje się za duża. Używasz mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji około 1:2, 1-:5. Żwirek kwarcowy o frakcji około 2 - 4 mm.
Pomijam, że powinnaś przesadzić bezpośrednio po zakupie, a nie po dwóch miesiącach.

Trzeba sprawdzić dokładnie stan korzeni. Niemniej ja poodrywał odrosty i je ukorzenił osobno w drugiej doniczce. Po oderwaniu, zrób oprysk preparatem grzybobójczym, czekasz dobę i kładziesz (nie wkopujesz) na powierzchni doniczki. Do czasu ukorzenienia jedynie od czasu do czasu (nie częściej niż raz w tygodniu) możesz delikatnie spryskać kaktusy.


Tutaj masz wątek o szczepionych kaktusach:

viewtopic.php?f=30&t=40506&hilit=Szczepienie
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agathinis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2021, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.5

Post »

Witam,
parę dni temu zamówiłam eszewerie. Obie wzbudziły moje podejrzenia.

Liście tej eszewerii wydają mi się wyblakłe. Proszę o pomoc w zdefiniowaniu tej dolegliwości.

Obrazek


Druga przyszła do mnie z takim mankamentem. Jest to stare uszkodzenie mechaniczne, czy coś w rodzaju grzyba?


Obrazek

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”