Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

ODPOWIEDZ
Roksana2009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 lip 2018, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

To mój Hobbit, całe lato na dworze i od tego czasu mi się nachylił do przodu do słońca. Stoi na stronie wschodniej, ma odpływ, mieszanka taka jak należy. Czy to normalne?
https://images91.fotosik.pl/23/2a11e17aa090a05bmed.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Chyba nie trzymasz go za tą ścianą z luksfer, czy tylko zdjęłaś do zdjęcia?
Na stanowisku wschodnim ciężko oczekiwać cudów, to są rośliny dedykowane bardziej na południe, gdzie słońca masz o wiele więcej. Więc będzie się wyginać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Roksana2009
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 lip 2018, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Przeniosłam go z innego miejsca, słońce tam jest do jakiejś 14.00.
Nawet pięknie się wybarwił :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Wybarwić się trochę wybarwi na tej wystawie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rufus464646
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 kwie 2018, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Uszy shreka choroba

Post »

Obrazek

Obrazek
Proszę o rozpoznanie choroby na początku myślałem że to kurz ale próbowałem wyczyścić i nie schodzi, wyczytałem że to mogą być szkodniki i że trzebardzo przyłożyć papier do podłoża aby sprawdzić czy są jakieś żyjątka nic nie było i nadał nie wiem co to a liście zaczynają się marszczć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Wg mnie nie są to szkodniki, a efekt nadmiernego/za częstego podlewania albo/i niewłaściwego zbyt zbitego podłoża. Te białe kropki to mogą być wytrącające się sole wapnia, może to też być od podlewania zbyt twardą wodą. W każdym razie na pewno wymaga przesadzenia do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2, bo w tym co obecnie rośnie to jest sama ziemia.
Na marginesie, pryskasz wodą tego grubosza?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rufus464646
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 kwie 2018, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Dzięki za porady, nie spryskuje go, pozdrawiam.
poisonivy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 sty 2020, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc
Moja mama wystawiła grubosz na balkon i bardzo zmarniał, czy jest coś co mogę zrobić żeby go uratować?
Z góry dziękuje za odpowiedz
Obrazek
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Niestety nie do odratowania, tylko do kosza. Przemarzł na śmierć.

O tej porze roku mamy w Polsce o wiele za niskie temperatury dla gruboszy. Bezpiecznie jest wystawić je na zewnątrz dopiero gdy temperatura nie będzie spadać poniżej 10 stopni w nocy ani za dnia. Normalnie na stałe mogą stać na zewnątrz jakoś w połowie maja, chociaż w tym roku pewnie nastąpi to szybciej. Trzeba obserwować prognozy pogody i w razie czego wnosić do mieszkania/domu. Tak czy inaczej, marzec nie jest dobrym miesiącem na takie próby.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz Hobbit - ogólnie,problemy

Post »

Jakiś czas temu zakupiłam grubosza w markecie. Jakieś 3 tygodnie stał w podłożu produkcyjnym, potem go przesadziłam do właściwego podłoża. Po przesadzeniu wyraźnie stracił tugor. Po tygodniu od przesadzenia podlałam, po kolejnym tyg. znowu, ale roślina, cały czas jest jakby "nie napita". Przy przesadzaniu korzenie wyglądały w porządku. Czy dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie go na dłuższą chwilę do wody, tak by napił się przez podsiąkanie tyle, ile potrzebuje?
patryk0987123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 gru 2020, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Umierający grubosz hobbit

Post »

Dzień dobry Forumowicze, czy ktoś mógłby mi pomóc uratować mojego grubosza, marnieje coraz bardziej.
Gałązki miękną w połowie długość przez co opadają i schną.
Obrazek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3239
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Umierający grubosz hobbit

Post »

Po pierwsze: grubosze muszą mieć dużo światła,
po drugie: zimą podlewamy rzadko i umiarkowanie, dopiero jak widać wyraźnie, że podłoże przeschło, a liście się lekko marszczą
Po trzecie: woda do podlewania musi być odstana, a najlepiej żeby była przegotowana i odstana. Można od czasu do czasu dodać do wody parę kropelek cytryny czyli wodę leciutko zakwasić.
Nie wiem, czy da się uratować Twojego grubosza. Sprawdź, czy korzenie nie zgniły i jeśli cokolwiek zostało, przesadź do świeżej ziemi - zwykła przemieszana z piaskiem lub drobnym żwirkiem, zrób drenaż na dnie doniczki i ustaw w widnym miejscu. Jeśli korzenie zgniły, pobierz sadzonki z łodygą i spróbuj ukorzenić w lekko wilgotnym piasku. Zanim włożysz je do piasku zostaw na 2-3 dni na powietrzu, żeby przeschły. Możesz też spróbować ukorzenić liście.
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Umierający grubosz hobbit

Post »

Wg mnie, jeśli pędy są miękkie to tutaj już nie ma co ratować.

Stanowisko powinno być na parapecie okna, najlepiej południowego, a nie na ciemnym stoliku z dala od okna. W okresie jesienno-zimowym podlewamy bardzo rzadko, góra raz na miesiąc.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi do sukulentów i żwirku o frakcji 2 - 4 mm (piasek sobie odpuścić) w proporcji około 1:2.
Doniczkę stawiasz na podstawce, a nie wkładasz do ciasnej osłonki.

Zapraszam do lektury tego wątku:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 0&t=104898
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”