Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Przecież to są wełnowce...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Jacqueline
200p
200p
Posty: 310
Od: 26 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

I to niezła inwazja dokładniej patrząc ;:202
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Dziękuję za diagnozę.
Awatar użytkownika
anna1946
200p
200p
Posty: 326
Od: 9 wrz 2017, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

A mój grubosz rośnie jak wierzba płacząca :D . Drugi, który oskubałam z listków i próbowałam ukształtować w miejscach po listkach wypuścił nowe, ale nie liście tylko takie przyrosty jak nowe sadzonki . Cudaki w donicach .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Jeśli łodygi opadają, znaczy ma za mało światła, czyt. słońca i się wyciągają. W okresie jesienno - zimowym powinnaś im zapewnić chłodne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MuraniterE
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lis 2019, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

WITAJCIE!!
Od miesiąca opiekuje się gruboszami jednak po czytaniu postów widzę że dużo błędów popełniłem jednakże chce zadać kilka pytań.
1 czy taka mieszanka ziemi będzie dobra dla moich Crassuli? chciałem zastosować ją do wszystkich, obecnie są w ziemii do sukulentów bez dodatkowych domieszek.
żwir -frakcja 1-4 mm: 20% keramzyt -frakcja 1-4 mm 20% piasek kwarcowy płukany 20% ziemia kompostowa 20 % perlit 20%
nawóz Osmocote High K o wydłużonym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5g/
https://imagizer.imageshack.com/img922/3865/5q3ra9.png
Grubosz na zdjęciu ma 40Cm wys od podłoża 50cm rozpiętość korony pień 10.5cm.
2 jaki rozmiar doniczki dla niego będzie optymalny tak aby mógł sobie spokojnie rosnąć(nie zamierzam z nim nic nigdy robić chce aby rósł naturalnie)
3 czy głębokość doniczki ma znaczenie? Otóż gdy doniczka ma np 20cm głębokości złym będzie wysypać ją od dołu grubszą powiedzmy 13 cm warstwą drenażu w stylu otoczaku.
https://imagizer.imageshack.com/img923/9811/mLT92J.png
korona30/50 cm wysokość 35 pień 13cm
4 zakupiłem dla niego doniczkę o wymiarach wewnętrznych 17x12x4cm kształt prostokątna z zaokrąglonymi rogami czy będzie wystarczająca dla niego?
https://imagizer.imageshack.com/img922/402/6m3fzc.png
https://imagizer.imageshack.com/img922/3889/QNuYlL.png
5 te dwa zakupiłem w opłakanym stanie jako jeden a przesyłka niestety mocno je zniszczyła dlatego obciąłem je dość mocno mają zdrowe korzenie więc nic z nimi nie robiłem są ładnie ukorzenione i tutaj znów pytanie o doniczkę dla nich, i może ogólną podpowiedź jak dobierać rozmiar doniczki do grubosza?
https://imagizer.imageshack.com/img924/9351/SdG2ui.png
6 w pobliskim sklepie zakupiłem te 2 piękności które są na skraju zdjęcia będę je przesadzał gdyż są w ziemi sklepowej.
Zostawić obecne doniczki? wysokość i średnica 8cm.
7 Po zmianie ziemii w małych sadzonkach znów do kubeczków plastikowych czy może lepiej kupić coś typu "rynny" 30x10cm i posadzić je w szeregu.
8 Jak z drenażem wystarczy jedna małą warstwa na dnie czy lepiej dać troszkę więcej wiedząc żeby zniwelować głębokość ziemi powyżej?
Dziękuję za poświęcony czas na mój natłok pytań.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

1. Nie ma co kombinować, kup zwykłą ziemię do sukulentów oraz sam żwirek kwarcowy i wymieszaj 1:1 - 1:2.
Żadnego nawozu długodziałającego! Nawoź w sezonie zwykłym nawozem w płynie co drugie trzecie podlewanie połową zalecanej dawki. W okresie jesienno-zimowym nie nawozimy sukulentów.
2. - 7. Rozmiar doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej - nie powinna być większa niż około 1 cm na średnicy. Lepiej wybrać płytszą doniczkę niż głębszą.
Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie roślin, a zwłaszcza sukulentów posadź osobno, a nie w grupie.
8. Wystarczy pojedynczy drenaż z keramzytu. Ważne żeby doniczka miała otwory odpływowe.

Jeszcze jedna kwestia, którą masz w wątku - grubosze potrzebują słonecznego stanowiska i zimowania w niskiej temperaturze - poniżej 10 - 12 stopni, inaczej będą się wyciągać.

PS. Pisz poprawnie po polsku, zdania zaczynamy z dużej litery.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MuraniterE
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lis 2019, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Czyli tak jak myślałem muszę wyjąć grubosz zmierzyć bryłę i kupować doniczkę. Dziękuję za pomoc!
Wszystkie są na stanowisku południowym tuż przed oknem balkonowym, co znaczy wyciąganie się?
Ostanie pytanie czy musi to być żwirek kwarcowy?Czy może być to inny rodzaj żwirku/małego otoczaku w gradacji 2-8 mm.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Od końca, 8 mm może być za duża frakcja w przypadku mniejszych doniczek. Najlepszy jest żwirek kwarcowy o frakcji 2 - 4 mm. dostępny w każdym sklepie akwarystycznym. Największa jego zaletą jest to że ma neutralne pH. Wiesz przynajmniej na bazie jakich skał masz te swoje otoczaki?
Wyciąganie się pędów ze względu na małą ilość słońca i ogólnie światła w okresie jesienno-zimowym, dotyczy to również wystawy południowej. Dlatego żeby spowolnić albo wręcz wstrzymać wzrost rośliny przez ten okres trzeba ją zimować w niskiej temperaturze. Dotyczy to praktycznie większości sukulentów. Grubosze mają tendencję do wyciągania się.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MuraniterE
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lis 2019, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Niestety ale nie mam takiego pomieszczenia, jak je przesadzę wywiozę i dam w opiekę innej osobie która będzie miała możliwość lepszego przezimowania :(. Wybiorę ten ze sklepu akwarystycznego i będzie bez zbędnego kombinowania.
Dziękuję za pomoc.
mawis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

3 letni Grubosz będzie kwitł :o


Obrazek


I drugi staruszek też :)


Obrazek
zeeah
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 8 cze 2016, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Wspaniale, gratuluję, czekam z utęsknieniem, aż któryś z moich zakwitnie :)
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Taki młody i już kwitnie? Gratuluję! Może i ja kiedyś się doczekam kwiatków na swoich drzewkach.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”