Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Po pierwsze sukulentów nie sadzimy do zwykłej ziemi i to jeszcze z niewielką ilością żwirku.
Podłoże musi być bardziej przepuszczalne, proporcja ziemi do sukulentów i żwirku to 1:2.

Potnij sadzonki z ostatniego zdjęcia na niezbyt duże części, odczekaj dwa, trzy dni i wsadź do suchego podłoża. Najlepiej pojedynczo do małych doniczek. Oczywiście do czasu ukorzenienia nie podlewasz, a tylko delikatnie co jakiś czas spryskujesz podłoże.

Roślinę mateczną, to już musisz sama zdecydować czy tniesz mocniej i zostawiasz tylko część małych odrostów, czy tniesz delikatnie i odcinasz te małe odrosty w większej ilości. Możesz je też zostawić w całości i poczekać do lata, jak się rozkrzewi góra i wtedy robić poważniejsze cięcie.
Osobiście zrobił bym tak jak w opcji nr 2, zważywszy że okres jesienno-zimowy nie jest najlepszy pod względem takich zabiegów.

Na razie wymień podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nikola123
50p
50p
Posty: 70
Od: 3 gru 2020, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Witam, mój grubosz (chyba hobbit), kupiony jakiiś miesiąc temu, rósł sobie po tym jak go przsadziłam dobrze.
W ziemi do kaktusów ze żwirkiem, i drenażem na dnie.

I dziś, przez przypadek ułamałam mu liścia. Podniosłam, wyglądał tak jak na zdjęciu, było kilka podobnych.
Czy to naturalne, czy coś się z nim dzieje? Suche są te plamy.

Obrazek



Obrazek

Podlewam raz na tydzień-dwa, temperaturę ma ok. 22°C niższej nie mogę zapewnić (chyba że na zewnątrz), parapet wschodni.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

To jest skorkowacenie, dzieje się tak w przypadku sukulentów kiedy są za często podlewane i pęka tkanka od nadmiaru wody. Sukulenty w okresie jesienno-zimowym podlewamy sporadycznie, raz naokoło 3 tygodnie, miesiąc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nikola123
50p
50p
Posty: 70
Od: 3 gru 2020, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Dzięki za odpowiedź, nie miałam o tym pojęcia.
Ale w takim wypadku, jeśli zacznę podlewać tak jak trzeba, to nic mu więcej nie będzie? Tych popękanych liści usuwać nie trzeba?
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Liści nie usuwaj, dopóki same nie odpadną. Takie zmiany mogą, nie muszą wskazywać na uszkodzenia korzeni. Dlatego trzeba obserwować roślinę w najbliższym czasie czy pień nie będzie robił się miękki, a na liściach nie będą pojawiać się czarne plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nikola123
50p
50p
Posty: 70
Od: 3 gru 2020, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Liści z tym było coraz więcej, a że ziemia była wciąż dosyć mokra (podlewany właśnie 21grudnia) to wyjęłam go z niej. Korzeni było tyle co miesiąc temu, nie dużo ale to młoda roślina, ani trochę nie były zgnite.
Jak się okazało, ziemia do kaktósów i sukulentów, kupiona specjalnie dla niego była bardzo słabo przepuszczalna.
Wzięłam ją wyjęłam i było błoto. Po 2 dniach od podlewania- dobrze że nie zgnił.
Wzięłam zwykłą, najzwyklejszą, uniwersalną ziemię, była bardziej przepuszczalna, nasypałam więcej żwirku i posadziłam. Niech się dzieje.
Korzenie były mokre, (jak pisałam nie zgnite) więc odcisnęłam je bardzo delikatnie w ręcznik papierowy.

Ziemia skończyła wyspana w dołek na trawniku, i nigdy więcej nie kupuję żadnych specjalnych ziemi.

Moja mama robi tak od zawsze (bierze uniwersalną albo z ogródka), i posiada kilka kilkudziesięcioletnich roślin, które wcale nie należą do najprostszych w opiece.



Pewnie to ja kupiłam złą ziemię (zawsze mam pecha), ale rosły w zwykłej (wszystkie) to będą dalej rosły. Oczywiście żwirek/piasek i drenaż będzie.

Co o tym sądzicie?



Ps. Życzę wesołych świąt!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Jak podłoże było mokre, trzeba było wpierw poczekać, aż korzenie porządnie obeschną.
Na razie nie podlewaj, jak pisałem odczekaj nawet z 3 tygodnie. Sukulenty są dostosowane do suchego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Hej,

Proszę o pomoc z moim gruboszem. Przedwczoraj zwiotczała i nadłamała się jedna gałąź - delikatnie ją podparłem. Sprawdziłem ziemię i była sucha. Podlałem niewielką ilością wody, dzisiaj zwiotczała i nadłamała się druga gałąź w identyczny sposób. Ziemia jest już całkowicie sucha. Większość liści zrobiła się pomarszczona a niektóre zaczęły czernieć na końcach i się "krystalizować". Intuicyjnie powiedziałbym, że wysechł, ale znając jego preferencje wydawałoby się, że równie dobrze może być przelany chociaż raczej starałem się podlewać go nieczęsto. Poniżej wstawiam zdjęcia. Około miesiąc temu przesadziłem roślinę do nowej bardziej przepuszczalnej ziemi dla sukulentów wymieszanej z perlitem. W tamtym tygodniu profilaktycznie dostał oprysk topsinem. Uprzejmie proszę o poradę, dzięki :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

No dobra, a może opiszesz dokładnie warunki uprawy? Podlewanie, stanowisko, temperatura.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Hej,
Drzewko stoi ok 3m od okna, podlewam jak wyschnie ziemia, mam dosyć niska wilgotność w mieszkaniu około 38% - natomiast jest obok kilku innych roślin i naczynia z wodą i keramzytem. Temperatura w mieszkaniu to 22, czasem 21.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

3 metry od okna :?: :?: :?:
To są rośliny rosnące w pełnym słońcu, a Ty dajesz go do głębokiego cienia! W takiej odległości to możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki, a nie żywe rośliny.

Tylko parapet i to najlepiej południowego okna.
Druga sprawa, zbyt wysoka temperatura zimowania. Sukulenty zimujemy w niskiej temperaturze w okolicach góra 10 - 12 stopni.
W okresie jesienno-zimowym podlewamy rzadziej.

Wilgotność powietrza nie ma znaczenia, grubosze rosną w suchym klimacie.
Czytałeś coś w ogóle o uprawie tych roślin czy po prostu postawiłeś w miejscu gdzie było akurat wolne.

Posadź do przepuszczalnego podłoża mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2, to małej doniczki i daj do chłodnego jasnego pomieszczenia, czyli na parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qolo116
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lis 2019, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Postawiłem tam, gdzie była taka możliwość. Niestety, ale nie mam parapetu w mieszkaniu. Przestawię go najbliżej jak mogę. Tym niemniej, stoi w tym samym miejscu od prawie roku i nagle całkowicie zwiotczał, więc staram się szukać porady co mogło taką zmianę spowodować w ciągu 2 dni. Wcześniej, mimo warunków, prezentował się bardzo dobrze i nie leciał na boki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Proszę Cię. Ten grubosz jest wyciągnięty z powodu niedoborów światła i zbyt wysokiej temperatury zimowania, stąd w końcu zaczęły się problemy. Ten grubosz tylko wegetował, a nie rósł. Wystarczy też spojrzeć na wielkość korzeni, ich praktycznie nie ma.

Jak nie masz warunków do uprawy danej rośliny, to po uprzedniej lekturze wybierasz takie, którym możesz zapewnić właściwe warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”