Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

norbert76 ale to jest zdjęcie gnat i sugerowałem, że jej grubosz złapał mączniaka.
Chyba, że ja czegoś nie rozumiem..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Ok., wyszło nieporozumienie, ale z tego względu że wkleiłeś zdjęcie użytkownika jako swoje własne, zamiast zacytować... W poście też nie odniosłeś się bezpośrednio do tego użytkownika, a ja nie muszę pamiętać wszystkich zdjęć wstawianych przez innych użytkowników. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

No jakoś nie mogłem się zdecydować na napisanie 'zdjęcie gnata' , poważnie :D
Fakt, mogłem zrobić z tego cytat, ale zdjęcie na początku strony więc.. wyszło jak wyszło. Nikt nic nie musi na forum ..
:wit
Awatar użytkownika
marlenka
500p
500p
Posty: 782
Od: 26 lut 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto (parapet zimą, balkon latem)

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Black Rose pisze:Bardzo ładnie wybarwione, miło popatrzeć.
Ja jednego grubosza straciłam, szkoda, mam nadzieję, że tylko tego jednego.
Też straciłam właśnie jednego. I to ulubionego :(

Nie wiem co się dzieje. Tyle lat i nagle co roku coś mi pada.
Moje roślinki - wątek
Change blows through this house like the jasmine wind, F..head.
Awatar użytkownika
Gaheri
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 mar 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Czy grubosze rozkrzewiają się same, czy należy im w tym pomóc, kiedy są młode? Mam półtoraroczną roślinkę wyhodowaną z listka i chwilowo jest to zwyczajnie kilkunastocentymetrowy zielony patyczek z listkami. Oberwać mu górne listki, żeby się w ich miejscu rozkrzewił?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Same powinny się rozkrzewiać, trzeba zapewnić im dużo słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gaheri
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 mar 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Dzięki :)
Czyli zaczekać do wiosny? Czy doświetlanie też będzie ok?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

W okresie jesienno-zimowym sukulenty powinny przechodzić okres spoczynku w niższej temperaturze, żeby spowolnić albo wstrzymać wzrost oraz ograniczyć do minimum podlewanie.
W sezonie najlepiej południowy parapet, można też po aklimatyzacji wystawić na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Dostałem takiego grubosza - jest to grubosz drzewiasty? A te rośliny w doniczce to haworsje?
Obrazek
Zauważyłem na nim parę niepokojących oznak:
1. Na kilku liściach takie coś:
Obrazek
2. To chyb uszkodzenia mechaniczne?
Obrazek
Obrazek
3. Te plamy są w kilku miejscach - to jakaś choroba grzybowa?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

1. Tak, to jest grubosz drzewiasty.
2. Tak, to jest choroba grzybowa, ewidentnie widać że ma nieodpowiednie zbyt zbite podłoże oraz zapewne też z tego powodu został przelany.
Te mniejsze dziurki, to może być jakieś uszkodzenia mechaniczne albo coś swego czasu żerowało.
W każdym razie, grubosz wymaga przesadzenia, usunięcia chorych liści szczególnie z czarnymi plamami oraz zrobienia oprysku preparatem grzybobójczym. Jak wyciągniesz z ziemi najprawdopodobniej będzie on wymagać przesuszenia korzeni poza doniczką przez parę dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Grubosz był przesadzany na dniach przez osobę od której go dostałem, więc ponowię ten proces.
Czy on jest mocno wyciągnięty, czy po prostu tak rósł? Zastanawiam się czy nie obciąć go gdzieś w 50% wysokości, ukorzenić z tych obciętych wyrosną nowe pędy bardziej się rozbije - czy się mylę?

Boję się go dać blisko innych roślin by nie zarazić ich, a niestety na parapecie gdzie byłoby mu dobrze, mam wiele innych roślin, głownie sukulentów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Sukulenty nie mogą rosnąć w samej ziemi. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ponowne przesadzenie w luźne podłoże nawet po kilku dniach niż zostawienie w tym podłożu, bo po jakimś czasie nie będzie co ratować.
Co do cięcia możesz teraz zrobić profilaktycznie dwie, trzy sadzonki wierchołkowe. Ogólnie w przypadku większego cięcia, to lepiej to robić na wiosnę, choć niektórzy nie zalecają aż takiego cięcia, które proponujesz, pozwalając im swobodnie rosnąć i jedynie od czasu do czasu robią delikatne cięcia korygujące.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Podłoże już przygotowałem, na razie jest w słońcu a wieczorem wyciągnę go i przesuszę, na razie usunę tylko chore listki. Może jak będzie miał dużo słońca, a jak będzie cieplej będzie na zewnątrz zrobi się bujniejszy.

Chciałem zrobić takie cięcie, żeby roślina była niższa a pełniejsza.

- 19 lut 2018, o 19:36---

Usunąłem starą ziemię, łodygi w ziemi były białe, to był chyba grzyb, zdrapałem to, przemyłem korzenie w wodzie (ziemia śmierdziała grzybem) i położyłem blisko grzejnika aby przeschły. Zostawię go aby przeschnął. Za jaki czas bo przesadzić do nowego podłoża?
Obrazek
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”