Grubosz - Crassula cz.5

Zablokowany
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Powodzenia :) I jeszcze jedno - gdy za jakiś czas (kilka miesięcy) będziesz sprawdzać stan korzeni i stwierdzisz, że ładnie zaczęły się rozrastać, możesz przesadzić do docelowego substratu. Niedawno w tym wątku norbert76 podał proponowane proporcje "ziemia do sukulentów i żwirek w proporcji ok. 1:1 - 1:2. Na dnie doniczki muszą być otwory odpływowe oraz warstwa drenażu z keramzytu. Nie podlewaj przez tydzień po przesadzeniu."
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Myślę, że ten obecny substrat będzie dobry na dłuższą metę. Za parę miesięcy to już będzie jesień, duża wilgotność, to nawet lepszy będzie taki bardziej żwirowy (teraz ziemia to max 20%). Zresztą niektórzy uprawiają sukulenty w niemal wyłącznie mineralnym i też jest ok. No i moje sukulenty stoją na zewnątrz niemal cały rok, więc a to jakiś listek do doniczki wpadnie, a to pajączek zdechnie- zawsze jakiś dopływ materii organicznej jest ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Luisa pisze:...No i moje sukulenty stoją na zewnątrz niemal cały rok, ...
Przez ciekawość, to chyba nie mieszkasz w Polsce skoro trzymasz sukulenty na zewnątrz przez większość roku?

Jeśli w substracie masz 20% ziemi to bardzo dobra mieszanka dla sukulentów. Ważne, żeby ziemi nie było więcej niż ok. 50% podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Mieszkam w UK. Mam wilgotny i łagodny klimat nadmorski, przymrozki zdarzają się bardzo rzadko, jak i temperatury poniżej 5 stopni. Jak się zdarzają, to wnoszę rośliny do środka, ale to może kilka razy w ciągu zimy jest.

A tak jeszcze zapytam- jak długo taką ukorzeniającą się roślinę mam chronić przed słońcem?
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Ja czekam aż liście sadzonek odzyskają jędrność - u ciebie powinno to szybko nastąpić, ponieważ masz już korzenie. Następnie traktuję jak resztę - na balkon i ok. 3 tygodni stopniowego przyzwyczajania do słońca z pomocą agrowłókniny. Potem już pełne słoneczko.
Jeżeli na razie nie planujesz wystawiać jej na zewnątrz, a słońce będzie wpadać przez szybę, poczekaj tylko aż liście stwardnieją. :)
hgrzegorz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 31 sie 2016, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Chciałbym się dowiedzieć dlaczego zalecane jest sadzenie małych gruboszy do małych doniczek,a przesadzanie do trochę wiekszych, jak wplywa na grubosza za duza doniczka ?
za bardzo sie rozrosnie korzen pewnie, ale jak to wplywa na ogólny wygląd rosliny ?

Pisownia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Nie tylko gruboszy, ale ta zasada obowiązuje wszystkie małe rośliny.
Przede wszystkim, małe rośliny mają mały system korzeniowy, który dotyczy dużej ilości sukulentów. Posadzenie w zbyt dużej doniczce powoduje zagniwanie korzeni, gdyż niewykorzystane podłoże może dłużej przesychać. Druga sprawa wzrost idzie wtedy też głównie w korzenie a nie w część zieloną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Nawet nie zauważyłam, kiedy się nowy temat otworzył :)
Mój Hieronim po krótkiej (tygodniowej) aklimatyzacji na północno-wschodnim balkonie wylądował na balkonie południowym, ale jeszcze nie w pełnej patelni.
Przez zimę niewiele się zmienił. Obcięłam nowe gałązki, które pojawiały się od dołu pnia. Zobaczymy, co będzie sobą przedstawiał na koniec sezonu.

Obrazek
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Richie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2018, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Witam wszystkich :wink:

Trafilem tu calkiem przypadkiem szukajac informacji odnosnie mojego kwiatka - grubosza, nie wiem nawet co to za odmiana bo dostalem go w prezencie jak mial moze 1 cm :D jak ktos moze go zidentyfikowac bylbym wdzieczny :)

Przeczytalem troche tematow na tym forum i juz wiem, ze np ziemia w ktorej jest posadzony od samego poczatku nie jest odpowiednia. Mam zamiar go przesadzic na dniach jak znajde czas na odpowiednie zakupy :wink:

Mam jednak z nim inny problem, ostatnio zaczal "chorowac" jeśli mozna to tak nazwac. Jego dolne listki wygladaja jak nadgryzione a jeden wrecz wyglada co raz gorzej z dnia na dzien... co gorsza widze ze choroba poatepuje i zaczyna brac sie za gorne listki... prosze o pomoc w zidentyfikowaniu problemu i rozwiazaniu go gdyz nie chcialbym stracic tego kwiatka ;:218

https://imageshack.us/i/poJhLeNbj
https://imageshack.us/i/pmoOy1Frj

Pisownia - proszę używać wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Wygląda na uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Richie przesadź najpierw go w inne podłoże, daj na słoneczny parapet i się ogarnie. Byle nie wystaw bezpośrednio na słońce na zewnątrz i nie przelej, wcale nie wygląda na chorego.
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Końcówka maja, powoli kończę cieniować grubosze. Dwa rodzynki już zaczęły łapać kolorki

mały Red Horn Tree oraz Hummel's Ghost
ObrazekObrazek

Reszta towarzystwa dopiero zorientowała się, że nie stoi już w mieszkaniu :>
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.5

Post »

Karta są piękne.
Ale skąd masz te nazwę Hummel's Ghost?
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”