"Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

na pewno Blossfeldia, Geohintonia , Aztekium, [[nazwa-zakazana]] i Astrophytum
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Astrophytum najwolniej rosnące ? Z tym akurat nie mogę się zgodzić.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Słyszałem że astrofyta mają powolny wzrost i tak też widać u mnie. W identycznych warunkach i podłożach szybciej rosną inne kaktusy, a astrofyta bardzo powoli ale jednak nie są tym naj naj naj wolniejszym.

Kiedy chować kaktusy z balkonu na zimowanie?
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Właśnie o to mi chodziło, że w jednym rzędzie z tą resztą którą wymieniłeś bym ich po prostu nie postawił :)

Zależy od temperatury oraz od tego czy masz przesuszone roślinki. Jeśli masz przeschnięte a w najbliższym czasie temperatura w nocy nie będzie spadać u Ciebie poniżej 0 ( względnie, bezpiecznie powiedzmy 2 stopnie na plusie ) to nie masz po co jeszcze chować. Jeśli jednak będą zapowiadać już przymrozki to wtedy warto schować. U mnie dziś w nocy było -1 a kaktusy nadal zostają na dworze. Wszystko zależy od prognoz, obserwuj w internecie i na podstawie tego będziesz wiedział co należy zrobić :)
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Chyba, że mówimy o Astrophytum, te podobno wolą trochę cieplej , więc może nie warto ryzykować gdy temperatura spada poniżej 5 stopni ? Nie potrafię powiedzieć z doświadczenia bo nigdy nie testowałem Astrophytów na tak niskie temperatury , u mnie tylko właśnie Astrophytum od kilku dni schowane , reszta stoi na zewnątrz :)
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

A macie może jakieś informacje na temat "dojrzewania" kolumnowców lub innych rodzajów które są w mniejszym centrum zainteresowania hodowców?
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

W takim razie chowanko części kaktusów ... Bardzo nie lubię zimy i jesieni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Jeśli chodzi o Astrophytum to swoje testowałem na niskie temperatury. Jeśli mają oczywiście suche podłoże są w stanie wytrzymać nawet nocne spadki do minus 5 stopni. W zeszłym roku chowałem razem z wszystkimi kaktusami na początku listopada. Wszystkie oczywiście mają się dobrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

jandom1 pisze: ...u mnie tylko właśnie Astrophytum od kilku dni schowane , reszta stoi na zewnątrz :)
U mnie sygnał do chowania całego "Meksyku" to 8 stopni, przy czym należy również brać pod uwagę wilgotność powietrza. Kaktusów już nie podlewam więc nie będzie to dla nich jakiś okres wzrostu. Wrzesień był w sumie słoneczny więc nie ma co narzekać.
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Dziś w nocy na balkonie było +5 a w dzień w słońcu 36. W cieniu 14. Nie podlewane od połowy września. Niesamowite że mogą wytrzymać spadki do -5
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Ja bym tego nie weryfikował na własnej kolekcji.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Tomek ma tutaj rację, każdy eksperymentuje na własne ryzyko.
Warto wspomnieć tutaj o tym, że w literaturze są podane bezpieczne zakresy temperatur, choć zahartowane rośliny są w stanie przeżyć nieco niższe wartości. To jednak wypadkowa wielu czynników. Istotne jest tutaj przede wszystkim stopień zahartowania do niskich temperatur. Wiadomo, jeśli wystawimy kaktusy latem na zewnątrz, to mogą nie przeżyć nawet temperatury minus 1, minus 2. Innym jest kwestia indywidualna danego egzemplarza, wilgotność substratu, która w przypadku kaktusów powinna być oczywiście całkowicie sucha, a okres od ostatniego podlewania powinien być długi. Są też istotne warunki uprawy, inna temperatura będzie np na balkonie na drugim piętrze, a inna na poziomie gruntu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.3

Post »

Generalnie im roślina bardziej wysuszona tym lepiej znosi chłód. Dlatego często siewki potrafią przeżyć przymrozki a duże, stare rośliny z przymrozkami sobie nie radzą.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”