Kaktusy Mr Ksawerego

Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kaktusy - parę pytań

Post »

MrKsawery pisze:Chciałem zrobić swoją ziemię i ją "wygotować". Robiłem takie coś dla małej ilości, zawierała głównie kamyki i piasek.
Nie chcę być okrutny ale gdy to przeczytałem to o mało z krzesła nie spadłem z wrażenia.
Jeżeli już chcesz ziemię do kaktusów zdezynfekować to wsyp ją do blachy na ciasto na sucho i do piekarnika.
Ustawiasz temperaturę na 250 * C i prażysz z godzinę.Wg mnie to nie jest jednak konieczne.
Ja robię to tak :
- kupuję ziemię do kaktusów,dostępna w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym,
- kupuję żwirek w sklepie akwarystycznym o granulacji 3-6 mm,
- kupuję w sklepie ogrodniczym keramzyt o granulacji 5-8 mm.
Jeżeli chcesz dodawać piasku to tylko taki do tynków,gruboziarnisty.Jest płukany i bez tego pyłu - granulacja 1 - 3 mm.
Piasek taki drobny jaki jest w piaskownicy się nie nadaje.
Biorę 1 garść ziemi + 1 garść żwirku + 1 garść keramzytu i mieszam.
Na dno doniczki 1 cm żwiru lub keramzytu o wielkości takiej by nie przeleciał przez otwory w doniczce jako drenaż.
Do takiej mieszanki sadzę kaktusy.Kaktusy zawsze sadzimy do suchego podłoża.
Pierwsze podlanie po 10 - 14 dniach po przesadzeniu.
Jeżeli jednak teraz będziesz przesadzał kaktusy to pierwsze podlanie dopiero na wiosnę.
W okresie zimowym kaktusów się nie podlewa ale przesadzać można.
Jeżeli chcesz zobaczyć jak to u mnie wygląda w sezonie to zapraszam do mojego wątku.
MrKsawery pisze: Obrazek
Patrzę na to zdjęcie i mam taki pomysł :
Kup sobie jeden pojemnik plastikowy dopasowany do tej osłonki i nie za wysoki,by nie wystawał z osłonki i włóż go do środka.
Wysokość możesz regulować podkładając coś pod niego by doniczki nie były za głęboko w tej osłonce.
Potem poustawiaj w nim doniczki z kaktusami.Będziesz mógł podlewać przez podsiąkanie lejąc wodę do tego pojemnika.
Na koniec jeszcze kilka rad.
Kaktusy nazywane ' Dziećmi słońca ' powinny mieć do niego dostęp - najlepiej wystawa południowa.
Nie ustawiaj tych kaktusów gdzieś w środku pokoje w ciemnym miejscu bo to nie ma sensu.
Kaktusy będą się wtedy wyciągać i będą bardzo brzydko wyglądać.
Życzę powodzenia.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy - parę pytań

Post »

Dziękuję za porady.

Chciałem tak zrobić z tą doniczką, niestety dobranie do tej osłonki doniczki graniczy z cudem. Postanowiłem wywiercić 4 dziurki 10mm i dać na dno siatkę, później keramzyt i ziemię. Wymyśliłem taki mechanizm dzięki któremu będę mógł zatkać tą dziurę po pewnym czasie od podlania.

Mam też inne kaktusy, część będę sadził osobno -> plastykowa doniczka do osłonki bez dziurki, na czas podlewania będę wyciągał kaktusa lub lał od spodu.

Żeby nie tworzyć osobnego wątku zapytam tutaj o inne kaktusy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na tym pierwszym (Echinocactus Grusonii?) pojawiło się takie coś, a być może było już jak go kupiłem. Co to jest i czy to groźne?

Drugi kaktus dostałem od dziewczyny, niestety przesadzała go w bardzo niewskazany sposób i trochę jest nacięty i zmarniał od dołu, być może gnije - jak go mogę uratować, usunąć z ziemi i osuszyć?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusy - parę pytań

Post »

Mam prośbę, by konkretne pytania zadawać w wątkach do tego przewidzianych. Jeśli dany temat nie był jeszcze poruszany to wtedy proszę o stworzeni nowego wątku.
Zatem podłoża: viewtopic.php?f=30&t=29595
Podlewanie: viewtopic.php?f=30&t=14343
Przesadzanie: viewtopic.php?f=30&t=21228
Szkodniki i choroby: viewtopic.php?f=30&t=101392

Proszę nie tworzyć jednego wątku, w którym porusza się wszystkie swoje problemy z uprawą roślin, bo po pierwsze nie mamy tutaj na to miejsca a po drugie taka dyskusja nie daje wartości dodanej dla samego forum, bo odpowiedzi tu padające w przyszłości będą trudno dostępne.

Wątki o własnej kolekcji, nawet składającej się z jednej roślinki proszę zakładać tutaj: viewforum.php?f=62

Zatem na tym etapie wątek blokuję i proszę o kontynuowanie dyskusji we wskazanych przeze mnie miejscach lub innych, odpowiednich ku temu wątkach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”