Kotyledon falisty(Cotyledon )

ODPOWIEDZ
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kotyledon falisty(Cotyledon )

Post »

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z uprawą tego południowoafrykańskiego sukulenta? Ja dostałam go w październiku 2016. w prezencie i mogę podzielić się obserwacjami.

Roślina była z kwiaciarni, posadzona w zbyt mało przepuszczalnej ziemi i za małej doniczce, przez co szybko straciła prawie wszystkie listki i zaczęła gnić. Przesadziłam ją więc zimą do podłoża wymieszanego ze żwirem, w doniczce znajduje się solidna warstwa drenażowa. Sukulent natychmiast zaczął odbijać, ale pokrój miał mało zwarty, wydłużony - przez zbyt małą ilość światła. Gubił listki, wzrost miał dość marny - zaczęłam go więc doświetlać żarówką 5500K (o odpowiedniku 600W) i było lepiej, ale i tak nie spektakularnie.

Wszystko zmieniło się w maju, gdy wystawiłam go na stałe na balkon. Roślina zagęściła się i ma piękne, puszyste, tłuste liście :) Z tego, co zauważyłam, najbardziej odpowiada jej stanowisko, gdzie słońce operuje przez kilka godzin, ale intensywnie. Im więcej słońca, tym liście stają się bardziej żółte. Trzeba uważać, żeby w najgorętszej porze dnia nie stał bezpośrednio na słońcu albo przy szybie, bo się przypali (przypaliło mi się kilka młodych łodyżek).
Bardzo lubi mieć przewiew.

Jest dobrze wytrzymała na zimno :) Którejś nocy zapomniałam ją zabrać, a było 0 stopni. I nic się nie stało. Wyczytałam, że może wytrzymać do -5 przez krótki okres czasu jeżeli tylko ziemia jest sucha, bo korzenie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Podejrzewam, że w doniczce ta wytrzymałość na mróz maleje.

Uwaga - jest mocno trująca!

Zastanawiam się, co zrobić z tym sukulentem kolejnej zimy? Wyczytałam, że rośnie w okresie letnim, zimą zaś wchodzi stan spoczynku. U mnie od przesadzenia cały czas rośnie, i zastanawiam się, kiedy ten stan spoczynku nastąpi. Wiem, że wtedy trzeba podlewać mniej, ale czy np. umieścić jesienią/zimą przy szybie (gdzie najzimniej w mieszkaniu) i nie doświetlać? Czy doświetlać sztucznie, tak jak tej zimy?

Po przesadzeniu wyglądała tak:
Obrazek

Teraz wygląda tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Doświetlanie nic nie da, gdyż jest po prostu za słabe w porównaniu do natężenia promieni słonecznych. Dlatego doświetlanie sukulentów nie ma większego sensu.
Skoro zimą i tak wchodzi w stan spoczynku, wystarczy jak będziesz zimować w temperaturze poniżej +10 stopni i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Czy jest jakaś metoda na zimowanie sukulentów w mieszkaniu? Wynajmuję i nie mam żadnego zimnego pomieszczenia czy widnej piwnicy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Nie ma. Niestety, ale przy wyborze roślin trzeba kierować się wymaganiami roślin i czy będziemy w stanie je zapewnić, a nie tym, że dana roślina nam się podoba.
Trochę może pomóc południowa wystawa, ale tylko trochę bo i tak zimą nawet tam jest mało słońca, a temperatura pokojowa nie wstrzyma wegetacji. Stąd wyciąganie się sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Chyba żeby jeden pokój w ogóle nie ogrzewać w czasie zimy, ale po pierwsze - ciepło będzie przechodzić przez ściany, a po drugie - już jedna emerytka przegrała sprawę w sądzie w związku z tym, że zakręciła kaloryfery.
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Możesz spróbować odizolować dołem od parapetu, np. postawić na warstwie styropianu, i zafoliować częściowo (albo i całościowo) okno. W dziurze okiennej będzie wyraźnie chłodniej, niż w pomieszczeniu. Dobrze jest zrobić to tak, żeby była możliwość rozszczelnienia okna.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Dziękuję Wam za porady.

Nie ja wybrałam tego sukulenta - to był prezent. Ja zawsze czytam najpierw o roślinach i chcę zapewnić im dobre warunki.
Jeśli nic do zimy nie wymyślę, oddam go.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Pięknego masz tego cotyledona, dobre warunki mu zapewniłaś, że się tak wspaniale rozrósł. ;:333
Ja mam go, ale bardziej łaciatego, ma sporo żółtego, nie jest cały zielony i niestety jest bardziej wrażliwy.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Dziękuję ;)
Masz jakąś odmianę variegata. U mnie jedna z tych roślinek (z lewej strony patrząc na zdjęcie) to jest właśnie tego rodzaju odmiana. Część liści ma żółtych z drobnymi elementami zielonego, część zielonych. Wcześniej był łaciaty w obrębie liścia, teraz się jakoś porozlewały mu kolorki. Faktycznie, rośnie dużo wolniej od pozostałych. Można powiedzieć, że te zielone go zagłuszyły.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

kusa pisze:Jeśli nic do zimy nie wymyślę, oddam go.
Nie oddawaj. Nawet, jak zimą straci trochę na piękności, to jest szansa, że latem sobie odbije ;:108
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
RichardK
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Mam od niedawna cotyledona zwykłego i varegiata. Chciałbym zapytać jak go właściwie pielęgnować. Okno południowe, a jak z podlewaniem? Raz na dwa tygodnie starczy delikatne podlanie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Podlewasz jak wszystkie sukulenty, w sezonie większą ilością wody i wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.
Podłoże oczywiście mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Cotyledon tomentosa

Post »

Dwa razy miałam tego cotyledona, z tym że variegata, ale niestety padły mi.

Na filmiku raczej się pani z nim nie cacka :wink:


youtu.be/U2jvVc4SjtU

Myślę, że kluczową role odgrywa temperatura. Ciepła wiosna, normalna i ciepłe lato.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”