CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Obecnie podlewam Polysectem na wełnowce. Czy można podlać jednocześnie wybrane kaktusy Topsinem czy muszę odczekać jakiś czas ? Ile czasu odczekać po Polysect-ie do podlania wodą ? Bardzo proszę o sugestie.
Pozdrawiam,
Sławek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wydaje mi się, że kaktusy są w stanie pobrać składniki z tego, czym się je pryśnie, bo przecież rosną niejednokrotnie tam, gdzie deszcz nie pada wcale albo prawie wcale a wodę pobierają z osiadającej na nich rankiem rosy. Topsin nie wiem jak działa, ale są środki przeciwgrzybowe którymi powinno się przede wszystkim opryskiwać i te, które działają wewnętrznie na problemy z korzeniami jak np. Previcur. Specem od środków ochrony roślin jednak nie jestem i wypowiem się na inne pytanie cactus habitat. Co masz na myśli przy odczekaniu po Polysectcie do podania woda? Jeśli podelwales roztworem polysectu to czekasz normalnie, aż przeschnie podłoże. To już możesz zaliczyć jako podanie. Jeśli pryskales polysectem, to nie wpływa to na to, kiedy będziesz mógł podlać. Jeśli chcesz podlać tospinem to tak samo, musisz odczekać do całkowitego przeschniecia podłoża od ostatniego podania bo inaczej nie pomożesz a możesz zaszkodzić bo je przelejesz. Co do kaktusa ze zdjęcia, jeśli miejsce nie jest miękkie to może wstrzymaj się z cięciem? Przypalilem podkładkę pod jakimś szczepieńcem i tak samo zrobiła się na niej poza żółtym przypaleniem taka siwa plama, jednak jest twarda i nie rozprzestrzenia się. Musisz obserwować i sam ocenić.
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

jandom1 pisze:Co masz na myśli przy odczekaniu po Polysectcie do podania woda? Jeśli podelwales roztworem polysectu to czekasz normalnie, aż przeschnie podłoże. To już możesz zaliczyć jako podanie.
Nie można zaliczyć tego jako podlanie gdyż normalnie podlewam obficie i zostawiam wodę kaktusom w kuwetach aby pobrały przez tzw. podsiąkanie. A tutaj stosowałem się instrukcji z ulotki - 100 ml roztworu na 1 litr podłoża w doniczce. Pierwszy raz stosuje podlewania na wełnowce więc nie wiem czy dobrze zrobiłem.
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Martwią mnie zmiany na mojej eszewerii (agavoides sirius), są czarnawe i wypukłe. Wydaje mi się, że warunki ma odpowiednie dla sukulentów, jedyne, co mogę sobie zarzucić, to to, że w podłożu może być za dużo piasku. To grzyb?
Dziwne jest też to, że mimo dużej ilości światła w ogóle się nie przebarwia ;:218
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dużo światła czy słońca? Parapet jakiej wystawy?
W jakiej proporcji dałeś piasku do ziemi?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Parapet południowy, ale szyba filtruje promienie.
Nie wiem jakie proporcje w podłozu, bo ziemia, którą kupiłam była pomieszana już z piaskiem, a ja z rozpędu dodałam piasek i żwirek, dlatego podejrzewam, że może być go za dużo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Żwirek tak, powinno się go dodatkowo dodawać, natomiast piasku nie. Zbyt dużo piasku powoduje efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż przy zbyt dużej jego ilości w podłożu powstają zastoiny wodne.
Osobiście bym przesadził do mieszanki ziemi i żwirku o frakcji minimum 3 - 4 mm, w proporcji 1:1,1:2.
Jak często podlewasz, teraz większą ilością wody i czekasz do następnego podlania, aż podłoże całkowicie przeschnie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wydaje mi się, że podlewam tak, jak trzeba. Raczej nie jest przelany. Przesadzę go do innego podłoża.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na mojej małej frailei zrobił się taki nalot, podlewana jest deszczówką, żwirek ma kwarcowy. Ten nalot częściowo odpada płatkami. Zastanawiam się czym to umyć mogę? Czy nie ruszać tego? Zrobił jej się też taki wżer (foto 2)

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

:wit Na jednym z moich katusów, gdy chciałem go przesadzić, zauważyłem na korzeniach wełnowce. Opryskałem roślinę i korzenie środkiem o nazwie Karate Zeon. Niestety ten środek działa tylko powierzchniowo. Jaki środek mam zastosować, aby krążył w sokach tego kaktusa? Mam jeszcze w domu Substral 2w1, na którym pisze, że działa systemicznie. Może go powinienem zastosować?
Liczę na szybką odpowiedź, jest to mój ulubiony kaktus :D
Pozdrawiam ;:168
fajnakaja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 cze 2019, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Proszę o pomoc.
Pierwszy raz w życiu hoduję sukulenty. Tydzień temu wystawiłam doniczkę na południowy parapet i sukulenty padają.
Podłoże do kaktusów, z drenażem u dołu. Podlewane raz na tydzień lub jak przeschnie ziemia.

https://drive.google.com/open?id=0B2uut ... NlOXBhSFRR
https://drive.google.com/open?id=0B2uut ... dfZzdCa25B
https://drive.google.com/open?id=0B2uut ... RNRy1Bc2p3

Czy to poparzenia? Jak mogę im pomóc? Czy da się je uratować?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie jestem pewny, co się dzieje z rośliną (roślinami?) na 1. i 3. zdjęciu, ale spokojnie, powinny przeżyć. Tej na 2. zdjęciu nic nie jest, trochę się przez temperaturę przykurczyła, dostanie wody i nabierze "zdrowszych" kształtów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Po pierwsze nieprawidłowe podłoże, nie wolno sadzić sukulentów do samej ziemi, nawet tej dedykowanych do nich. Powinna być mieszanka takiej ziemi i żwirku przynajmniej w proporcji 1:1.
Dwa, sukulenty w okresie wegetacji podlewamy obficie, ale musi być w/w mieszanka bo inaczej podłoże będzie zbyt długo przesychać.
Po trzecie, sukulenty doznały szoku po nagłym wystawieniu na działanie ostrego południowego słońca. Gdzie wcześniej stały?
Po czwarte te białe kamyki to marmur czy dolomit? Jeśli tak, to bezwzględnie go wywal. Te kamienie pod wpływem wody zmieniają pH podłoża na niekorzystny dla sukulentów.
Jak duże są doniczki?

Czyli, trzeba je przesadzić do w/w podłoża. Jeśli nie masz doświadczenia w uprawie tych roślin, odradzam duże pojemniki i zalecam posadzić osobno do małych doniczek. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
Zapewnij właściwe podlewanie, większą ilością wody ale oczywiście przed kolejnym podlaniem powinno podłoże całkowicie przeschnąć. Przez pierwsze jakieś 2 tygodnie stopniowo przyzwyczajaj do słońca w godzinach południowych. Może to być na zasadzie cieniowania papierowym ręcznikiem i wydłużając stopniowo ekspozycję na słońce.

Maciek Mospilan i podlej Bi58 Nowy, albo namocz w nim bryłę korzeniową. Karate nie jest na wełnowce...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”