CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Arash37 pisze:Kilka nocy temu było nagłe ochłodzenie, niestety dowiedziałem się jak już było po fakcie i moje rośliny były na zewnątrz w temperaturze -1, -2 stopnie. Wniosłem następnego ranka wszystkie na zimowisko. Po kilku godzinach pobytu w domu na 3 pędach mojego Pachypodium liście zupełnie straciły wigor. Mam nadzieję że nie zabiłem rośliny w ten sposób? Wiecie co jej może dolegać i jak najlepiej jej pomóc?

Obrazek

Filip
, ewidentnie przemarzły. Liście są oczywiście nie do odratowania, odetnij je wszystkie. Korpus zależy od tego, jaki jest w środku. Jeśli jest twardy i nie zmieni koloru, powinien na wiosnę wypuścić nowe liście.
To jest roślina która rośnie w klimacie gdzie nie ma przymrozków, więc następnym razem wnieś do domu wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Niekiedy po podlaniu siewek w kuwetach na podłożu pojawia się pleśń. Czym ją zwalczyć, a właściwie jak zapobiegać? Czy dodanie Previcuru pomoże? On jest na grzyby w podłożu, nie wiem, do jakich zaliczyć grzyby pleśniowe.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wysyp cienką warstwę piasku.
Dagmara20
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 cze 2019, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

czy nikt nie ma doświadczenia z tymi mszycami?
czy należy się ich obawiać? czy może gdy kwiaty przekwitną to mszyce przepadną nie mając się czym żywić ?

Pisownia/N.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ori, dzięki za odpowiedź, ale bardziej interesuje mnie jednak zapobieganie pleśni, a nie jej zwalczanie. Gdyby się zdarzyło, że pleśń pojawi się 2-3 razy, to mógłbym pod piaskiem siewki pogrzebać. Poza tym jej po podlaniu początkowo nie widać, a jak się już pokaże, to się okazuje, że tę czy inną siewkę już pochłonęła i pożarła :(.
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

No to musisz zmienić mikroklimat w pomieszczeniu, gdzie trzymasz siewki. Może być za wilgotno, albo np. za słaba wentylacja.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Oj, lepszego miejsca im nie znajdę. Po wniesieniu w październiku z balkonu stały na południowym parapecie wewnętrznym, gdzie mają maksimum światła, wilgoci raczej nie ma, a cyrkulacja - jak to w bloku.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

tom_ek pisze:Niekiedy po podlaniu siewek w kuwetach na podłożu pojawia się pleśń. Czym ją zwalczyć, a właściwie jak zapobiegać?
Ja posypuję po wierzchu cynamonem i trochę mieszam wykałaczką. Powodem pojawiania się pleśni, może być też ziemia złej jakości.
Pozdrawiam:)
justicef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 lis 2019, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Cześć!

Posiadam Senecio Aquarine, trzymał się bardzo dobrze przez pół roku. Nagle łodygi zaczęły wiotczeć, dwie w dniu dzisiejszym opadły, pozostałe jeszcze się trzymają. Na niektórych łodygach widać, że są pomarszczone. Dużo listków pousuchało.
Podlewam raz na mniej wiecej 10-12 dni szklanką wody. Niestety od zakupu nie przesadzałem czy nie nawoziłem.

Czy możecie podpowiedzieć co może być przyczyną?

Zdjęcia poniżej:

https://i.imgur.com/8OFUFp7.jpg


https://i.imgur.com/Ufyht63.jpg

Będę bardzo wdzięczny za Waszą pomoc ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Bezwzględnie powinnaś przesadzić po zakupie i teraz trzeba to zrobić. Prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1.
Jak dla mnie to jest przelany. W dodatku nie powinnaś wsadzać doniczki do osłonki gdyż w ten sposób uniemożliwiasz dostęp powietrza i obsychanie bryły korzeniowej.

Jaka to wystawa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
justicef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 lis 2019, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dziękuje za informację. Myślałem, że ma zbyt słucho bo listki się skręcają i usychają. Niektóre łodygi są pomarszczone, więc myślałem, że z braku wody.
Pozostałe łodygi zaczęły też wiotczeć i stawać się mniej sztywne. Wczoraj miał tak sucho, że wczoraj podlałem go 3/4 szklanki wody.

Oczywiście przesadzę. A skąd wziąć żwirek? Czy ziemia może być zwykła czy do sukkulentów?


Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ziemia do sukulentów. Żwirek, kwarcowy dostępny w zasadzie w każdym sklepie akwarystycznym. Zanim posadzisz, sprawdź korzenie i pod wielkość bryły korzeniowej dobierz wielkość doniczki - może będziesz musiał użyć mniejszej od dotychczasowej.
Podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy roślin, zwłaszcza sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
justicef
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 lis 2019, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Norbert, dziękuje za odpwiedź.
Dziś niestety wszystkie łodygi stały się wiotkie, choć jeszcze same stoją w pionie, acz już z ledwością. Zdjąłem osłonkę. Nie wiem czy jest jeszcze co ratować i czy przesadzenie w ogóle tu pomoże.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”