Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 22  
Autor Wiadomość
olqa11
 Tytuł: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4
PostNapisane: 2 maja 2017, o 10:54 
50p
50p

---
Witam,

mam problem z kilkoma kaktusami - pojawiły się rdzawe plamy - niektórzy sugerowali że to przędziorek ale ja w to nie do końca wierzę, ponieważ nigdy nie zauważyłam szkodnika na roślinach, ponadto wydaje mi się, że jednak ślady po przędziorku są trochę inne?
proszę was o pomoc w identyfikacji problemu - ktoś już kiedyś poruszał podobny problem na forum ale raczej nie został on rozwiązany,

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Gruboszek
 Tytuł: Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3
PostNapisane: 3 maja 2017, o 17:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Słuchajcie mam taki problem z małymi, ozdobnymi aloesami, które mam od jakichś 2 miesięcy. Nie mają żadnych plamek, ogólnie nie wyglądają źle, ale przez te 2 miesiące tak jakby zwijają liście, podnoszą je do góry jakby chciały zamknąć się w sobie :( Wcześniej były bardziej rozłożyste. Podłoże to żwir z ziemią do kaktusów pół na pół. Parapet na północnym zachodzie. Wszystkie 4 sztuki są w jednej szerokiej doniczce i mają swobodę. Co im może być? Zamieszczam rysunek poglądowy
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 3 maja 2017, o 18:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Za mało podlewasz albo co gorsza doszło do uszkodzenia korzeni z przelania. Jak często podlewasz?
Jak duża jest doniczka w porównaniu do roślin? Doniczka najprawdopodobniej jest za duża, przez co jest trudniej kontrolować wilgotność podłoża.
Na marginesie ta wystawa niezbyt nadaje się do uprawy aloesów - za mało słońca - południowy parapet najlepiej.

Gruboszek
PostNapisane: 3 maja 2017, o 18:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
norbert76 Na początku podlewałam raz na 2 tygodnie, później mniej, ale raz na tydzień. Warstwa samego żwiru jest tylko 1 cm z wierzchu, pod spodem wymieszany z ziemią. Parapet mam tylko taki jaki mam, ładnie daje to słońce, choć nie od rana, a w pomieszczeniu zawsze jest bardzo ciepło. Tak to wygląda:
Obrazek Obrazek

norbert76
PostNapisane: 3 maja 2017, o 18:46 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Wg mnie ten pojemnik jest za duży. Lepiej je rozsadzić na dwa mniejsze płytsze. Inaczej albo przelejesz albo nadmiernie przesuszysz podłoże.
Aloesy potrzebują słońca przez cały rok, a Ty masz go dopiero raptem gdzieś około 2 - 3 godziny od późnej wiosny do wczesnej jesieni. To za mało, to są rośliny słońca.
Aha nie muszę pisać, że od spodu musi być odpływ.

Gruboszek
PostNapisane: 3 maja 2017, o 18:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Ze słońcem u mnie w domu to im lepiej nie dogodzę :( Chociaż u mnie zawsze jest cieplutko, a okno bardziej na zachód niż północ. Dziękuję za rady! Przy głębokości pojemnika to obstawiałabym raczej przesuszenie niż przelanie, bo czasami wkładam palucha głęboko w podłoże i sprawdzam, czy nie jest za mokro i nigdy nie jest. Odpływ wiem, że powinien być, ale koleżanka howa swoje kwiaty bez odpływu i rosną ładnie, poradziła tylko, żeby sprawdzała czy nie mają za mokro. Sprawdzam. Chyba faktycznie przesadzę je do czegoś płytszego. Dzięki!

norbert76
PostNapisane: 3 maja 2017, o 18:59 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Doniczka powinna być nieco większa niż bryła korzeniowa i stopniowo z czasem zwiększasz jej rozmiary.
Prawidłowe podlewanie jest wtedy, że moczysz porządnie na ok. kilkanaście minut i następne podlewanie w ten sam sposób, jak całkowicie przeschnie podłoże.

Gruboszek
PostNapisane: 3 maja 2017, o 19:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
okej dzięki, jutro będę z nimi kombinować :)

olqa11
PostNapisane: 3 maja 2017, o 23:18 
50p
50p

---
Ponawiam pytanie - czy ktoś ma jakieś podejrzenia co może dolegać moim kaktusom? czy to może być faktycznie wina przędziorka czy jednak jakichś grzybek?

Kaktuska
 Tytuł: Da radę to uratować?
PostNapisane: 4 maja 2017, o 09:43 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Obrazek
Dzień dobry to jest wilczomlecz jakiś tam i wzięłam odnozke od siostry ,zrobiłam tak jak wyczytałam czyli po urwaniu odnozki położyłam aby się zagoilo ,potem wsadziłam do ziemi i stało się to ,czy da radę to uratować i co zrobiłam źle

jilliana
PostNapisane: 4 maja 2017, o 09:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Proszę o poradę. Kaktus jest przelany. Zaczął się kurczyć i słabo wyglądać. Wyjęłam go z donicy i usunęłam częściowo ziemie. Poradźcie co w takim przypadku zrobić. Pozostawić go bez ziemi w donicy aby osuszył korzenie.?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/9aa6178f53bf927c
http://www.fotosik.pl/zdjecie/f2e3684fc802b08c

norbert76
PostNapisane: 4 maja 2017, o 11:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Czy dół kaktusa jest miękki?
Problem leży nie tylko w przelaniu, ale w niewłaściwym podłożu. Kaktusów i sukulentów nie sadzi się bezpośrednio do samej ziemi, ale przygotowuje się mieszankę i ziemi do kaktusów, gdzie stanowi ona mniejszość. Proporcja ziemi do żwirku to od 1:3 do nawet 1:5.
Oczywiście korzenie są do obeschnięcia przez dwa, trzy dni. Potem sadzisz do w/w całkowicie suchej mieszanki. Weź doniczkę niewiele większą niż średnica kaktusa. Na dno nasyp warstwę drenażu z keramzytu. Nie podlewasz przez około dwa tygodnie. Możesz za to przez ten czas spryskiwać kaktusa.
Prawidłowe podlewanie to takie, że podlewasz jednorazowo dużo, ale rzadziej tak żeby ziemia całkowicie obeschła. W okresie jesienno-zimowym nie podlewasz w ogóle.

Kaktuska, jeśli chodzi o ten najmniejszy to jest do wyrzucenia. Ten po prawej, który ma przebarwienia gnije - też, najwidoczniej za szybko zaczęłaś podlewać. Przed pierwszym podlaniem musisz dać czas odrostom na wytworzenie korzeni.

jilliana
PostNapisane: 4 maja 2017, o 12:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dół kaktusa nie jest miękki. Ale za to zauważyłam pajęczynke na kolcach i jakiś mały insekt chodził przy korzeniu. Być może zaatakowały go jeszcze przędziorki.?

Faktycznie podłoże mogło być dosyć słabe, bo kaktus nie był przesadzany od kupienia. Wielkie dzięki za odpowiedź i wskazówki :)

peter86
PostNapisane: 7 maja 2017, o 09:14 
500p
500p

więcej niż 1
Co mi może tak podjadać Echinocereusy ? Póki co E. trigliochidiatus i E. coccineus mają takie ślady
Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 301 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 22  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości