CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To na pewno infekcja grzybowa. Nie znam chemii, która jest skuteczna ale za wiele nie testowałem. Jeśli roślina będzie rosła we właściwych warunkach to te miejsca zamienią się w korek i z czasem zabliźnią się. Jeśli warunki uprawy będą kiepskie to problem będzie się powtarzał a w ekstremalnych sytuacjach może roślina zgnić w całości, jeśli przez jej osłabienie wda się jeszcze coś innego.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Billy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki tom_ek. Zmiana na roslinie wygląda podobnie, ta u Ciebie była jakby bardziej wilgotna, ale to podobne paskudztwo.

blabla. Zmiana pojawiła się w momencie kwitnienia i w wyniku przelania więc nałożyły się sprzyjające warunki dla rozwoju choroby. Stanowisko mają dobre, parapet jest bardzo słoneczny, ziemia przepuszczalna, doniczka ceramiczna z dziurą, keramzyt.

Niestety infekcja wolno, ale jednak postępuję więc bez ekstrakcji albo chemii raczej się nie obędzie.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Billy pisze: ta u Ciebie była jakby bardziej wilgotna
Nie, nie, suche były i twarde.
Billy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 cze 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Karta dzięki, myślę, że to coś bardzo podobnego

tom_ek Rozumiem, źle zinterpretowałem zdjęcie, zdawało mi się, że widzę jakiś wysięk.

Problem polega na tym, że muszę wyjechać na kilka dni i trochę boję się że jak wrócę będzie już za późno na interwencję, wolę zrobić coś na zapas niż później żałować.
Jestem w stanie to zgrabnie wyłyżeczkować, mam odpowiednie narzędzia.
Z chemii grzybobójczej mam tylko wspomniane Dithane, ale z tego co przewija się na forum wynika, że nieźle się sprawdza.
ewa_ml
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzenie - ratowanie kaktusów

Post »

Witam, dostałam w "spadku" dwie doniczki z kaktusami, nie wyglądają za dobrze i chce je uratować. Chciałabym je przesadzić do dobrego podłoża. Czy o tej porze roku mogę jeszcze to zrobić? nie wiem czy po zimie jeszcze coś z nich będzie. Ogólnie kaktusy wyglądają jakby więdły albo usychały. Dolne części kaktusów są lekko brązowe i zasuszone. Gdzieś czytałam, że powinno się taki kaktus uciąć do zdrowej części. I co dalej? Proszę o pomoc bo nie mam jeszcze doświadczenia z kaktusami.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wrzuć zdjęcia.

Poczytaj też ten wątek:
viewtopic.php?f=30&t=21228
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ewa_ml
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak wyglądają kaktusy, przesłany wątek już czytałam. wszyscy piszą, że przesadzać powinno się na wiosnę ale chciałabym zrobić to teraz bo są w kiepskim stanie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktus na pierwszym zdjęciu oraz oba małe na drugim już nie żyją. Reszta jest jeszcze raczej do uratowania. Przesadzanie wiosną to przesadzanie optymalne, tutaj mówimy o interwencyjnym/ratunkowym. Wyciągnij jak najszybciej rośliny z doniczki, oczyść korzenie niemal do zera z ziemi ( jeśli nie będzie się dało, poczekaj aż ziemia obeschnie i wtedy). Następnie możesz wrzucić jeszcze zdjęcia korzeni żebyśmy widzieli w jakim są stanie i dalej będziemy działać żeby uratować te rośliny :)
ewa_ml
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki wielkie, zaraz wyjmę kaktusy z ziemi.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Oczywiście mówimy o przesadzeniu do mieszanki gdzie ziemia stanowi nie więcej niż 30, a nawet tylko 20%, reszta np. żwirek kwarcowy (najlepiej o frakcji 2 - 4mm) albo perlit.
Korzenie trzeba oczyścić dokładnie ze starej ziemi, jak napisał wyżej Filip.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wiadoma sprawa Norbercie, na razie dobrze byłoby jednak zobaczyć korzenie żeby ocenić ich stan i to,czy w ogóle jakieś będą bo to różnie bywa :) Dopiero wtedy będziemy kierować co dalej.
ewa_ml
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 21 wrz 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak to wygląda, ziemia na nie których korzeniach jest sucha jak pieprz a na niektórych leciutko wilgotna. Kaktusy wyszły z ziemi bez problemu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 21 wrz 2018, o 19:57 --

Mogę spróbować oczyścić korzenie z ziemi, ale boję się je uszkodzić bo nigdy tego nie robiłam.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktus z pierwszego zdjęcia do kosza. Na reszcie zdjęć oprócz 2 masz bryły zbitej ziemi wokół korzeni. Musisz to najpierw ostrożnie rozbić palcami a następnie usunąć ziemię do czystych korzeni, takich jak ma ten martwy kaktus ze zdjęcia 1. Jest to o tyle ważne, że nawet jak wsadzisz teraz kaktusy w odpowiednie podłoże to tamte grudy mogą uniemożliwić wrośnięcie się korzeniom w to nowe podłoże. Jeśli nie dasz już rady palcami, można to zrobić pędzelkiem. Zrób to ostrożnie i uważnie żeby za bardzo nie łamać korzeni, ale też stanowczo, jak coś odpadnie to nie masz się czym przejmować, byleby to nie były te największe, najgrubsze korzenie. Następnie zostaw kaktusy na kilka dni (3,4 dni ) niech sobie tak poleżą, zagoją im się wtedy rany na korzeniach które zrobisz podczas usuwania ziemi. W tym czasie przygotuj odpowiednią mieszankę podłoża. Może to być klasyczna mieszanka czyli 1/3 ziemi do kaktusów, 1/3 piasku i 1/3 żwirku frakcji około 5 mm. Ważne jest aby podłoże w które wsadzisz rośliny było suche na wiór :!: :!: w przeciwnym wypadku do ranek w korzeniach może wdać się infekcja. Po posadzeniu nie podlewamy przynajmniej tydzień, a przy obecnej porze roku jeśli masz możliwość zimowania kaktusów (możesz o tym poczytać) to można ich nie podlewać nawet do wiosny. Jeszcze jedna ważna rzecz - jeśli jakieś korzenie będą suche, będą sprawiały wrażenie martwych to wtedy utnij je ostrymi nożyczkami. Tnij tak aż do żywej tkanki, tj. do miejsca gdzie środek korzonka będzie ładny, zielony. Nie może być już żadnych brązowych plam, bo to nadal jest korzeń chory. Wtedy tak samo trzeba zostawić korzenie do przeschnięcia i za kilka dni posadzić. W razie jakichkolwiek pytań pisz, postaram się odpowiedzieć.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”