CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Beee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 sty 2019, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Miał ktoś z Was mszyce na kaktusach? Preparaty na zwykłe kwiatki działają?
Demek
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 kwie 2018, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzien dobry,
Podczas rutynowej inspekcji moich kaktusow w piwnicy 2 gymnolki byly doszczetnie oblepione przez mlode welnowce. Polowalem wczesniej na pojedyncze dorosle okazy, ale w tym wypadku zdecydowalem sie ewakuacje i izolacje.
Podlane mopsilanem 20 sp, po 2 dniach troche napecznialy, wyjalem z ziemi, przeplukalem i przeczesalem wszystkie zakamarki pedzlem, zazywaja nocnej kapieli w letniej wodzie polaczonej z cicha nadzieja utopienia niedobitkow. Rano pomaluje jeszcze pedzlem w spirytusie i odstawie do wyschniecia do izolatki. Doniczki zdezynfekowane cifem, granitory zwirek i keramzyt do odzysku wyprazony w piekarniku. Planuje przesadzic reszte kolekcji pod koniec lutego, i tak powsadzalem je w za duze doniczki a to cholerstwo to jakies oddzialy specjalne bialych ludzikow, boje sie przeoczyc nawet jedna doniczke. Prosze o wskazanie bledow w mysleniu/postepowaniu, serdecznie dziekuje za poswiecony mi czas.
Pozdrawiam
Demek

Używaj wszystkich polskich liter/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czysty spirytus, czyli nierozcieńczony nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo może popalić tkankę. Lepiej używać pędzęlka moczonego w oleju.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
meusx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 gru 2018, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Posiadam poniższą eszewerie, wygląda na to że została przelana i gnije?
Chciałem zaczekać do wiosny żeby ją rozsadzić na 3 osobne rośliny, jednak jej stan robi się coraz bardziej krytyczny i spróbuję odciąć od miejsca gdzie kończy się fioletowa łodyga? Polecacie takie rozwiązanie? Nic innego chyba zrobić tutaj nie mogę, może uda się chociaż jeden odrost przeżyje
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

W żadnym wypadku nie jest ro eszeweria, a pachyphytum.
Oprócz tego, wierzchołek jest do odcięcia i po przeschnięciu do ukorzenienia na nowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Demek, nie zapomnij, że te "oddziały specjalne" naznosiły kupę jajek, i toto się będzie wykluwać - tak, że to paromiesięczna wojna, ale do wygrania!
Basia
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czy te jasne czubki odrostów to znak, że zaczęły rosnąć? Ten kaktus zimuje w chłodzie i ciemności, żaden inny z tej miejscówki nie ruszył. I co teraz? Wyciągnąć z ciemnicy?

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak. Ruszył. Miał za ciepło. Albo dać mu jasne stanowisko i zacząć wybudzać albo obniżyć temperaturę i zimować dalej. Najlepiej trzymać go teraz chłodno, sucho i jasno.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki Tomku za odpowiedź, postaram się żeby było mu chłodno i jasno.
Awatar użytkownika
Niquess
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 gru 2018, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czy ktoś mógłby mi pomóc podpowiedzieć co może dolegac mojemu drzewku szczęścia? Od niedawna strasznie gubi liście, spadają przy najmniejszym dotyku a także same, po podprzataniu liści na następny dzień ciągle znajduje nowe opadnięte koło doniczki, niektóre gałązki są już łyse z odrobiną liści na czubku, do tego niektóre liście maja zółtawy kolor, drzewko nie jest wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie ale nie stoi też w cieniu, nie było zalane a temperatura jest optymalna, bardzo proszę o pomoc bo nie mam już pomysłu co może być źle
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ma za ciepło i za ciemno, z naciskiem na to pierwsze, w temperaturze pokojowej często zimą tak się dzieje. Jeżeli jesteś pewna(-y), że nie jest przelane i korzenie są w porządku, to postaw na parapecie w najjaśniejszym miejscu, najlepiej na słońcu. Wiosna tuż, tuż, powinno niedługo zacząć odrastać.
Awatar użytkownika
Niquess
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 gru 2018, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Uff, już się bałam że umiera. Jak przestawię na zimny i jasny strych to kiedy mniej więcej przynieść go z powrotem do pokoju?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tego, czy umiera, czy nie, to tak na odległość nie do końca da się stwierdzić, ale bądźmy dobrej myśli :) .
Szkoda, że od razu nie był na tym strychu, to idealne miejsce na zimowanie. Myślę, że jeszcze przez miesiąc może spokojnie tam pobyć. Tylko ostrożnie z podlewaniem, ma mieć sucho, od czasu do czasu tylko trochę wody.
I podstawowa sprawa : musi mieć przepuszczalne podłoże i odpływ w doniczce. Ale o to chyba zadbałaś.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”