CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Większość kaktusów doskonale znosi przesadzanie i jeśli coś odchorowują to przez tydzień. Dłużej schodzi takim, którym drastycznie zmieniono warunki, ale na pewno nie dwa lata. Jeśli twoje rośliny długo odchorowują zmianę miejsca to albo u ciebie jest coś nie tak, albo kupujesz byle co... W tym, tak jak w poprzednim sezonie wcale nie było łatwo znaleźć odpowiednią chwilę na podlewanie środkami ochrony roślin. Nie robi się tego w upały ani tuż przed nimi. Pomyśl, czy to nie mogło być przyczyną problemów bo mowa o środkach sprawdzonych i pewnych. Sam z siebie żaden z nich nie zaszkodził.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dagmara, z całym szacunkiem ale uprawiam rośliny od kilkunastu lat i mniej więcej od tego czasu stosuję środki ochrony roślin i nigdy nie straciłem żadnej rośliny z powodu ich użycia. Podobnie wynika zresztą z obserwacji innych użytkowników tego forum, stosujących różne preparaty.
Odnoszę wrażenie, że chcesz mieć tylko potwierdzenie dla swojej teorii, a przyczyn powinnaś szukać gdzie indziej. ŚOR producentów, które kupujesz w sklepie są sprawdzone i ich użycie przy nieprzekraczaniu zalecanej dawki nie mogą zaszkodzić roślinom.
Zgadzam się tutaj z przedmówcą, poszukaj przyczyn gdzie indziej, źródle zakupów albo/i nieprawidłowej pielęgnacji. Piszesz, że roślin nie przesadzasz po zakupie, a właśnie to już jest błąd. Przesadzenie trzeba zrobić niezwłocznie po krótkiej aklimatyzacji, nie tylko żeby zmienić podłoże na prawidłowe, ale również po to żeby sprawdzić stan korzeni.
Zdrowa roślina nie dochodzi długo do siebie po zakupie. Dotyczy to albo roślin chorych w momencie zakupu, albo nieprawidłowo pielęgnowanych. W takiej sytuacji masz osłabioną roślinę. A takie rośliny są bardziej podatne na ataki szkodników co jeszcze bardziej je osłabia, pogarszając ich kondycję. W tej sytuacji użycie preparatu w zasadzie już zwykle niewiele pomaga i roślina ginie. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, gdzie wyciągasz mylne wnioski że to od użycia danego preparatu tracisz rośliny. To nie od tego, tylko jak napisałem wcześniej od nieprawidłowej pielęgnacji/warunków uprawy.

Na marginesie sekcja ta poświęcona jest właśnie roślinom doniczkowym, dokładnie sukulentom a nie roślinom uprawnym...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Arash37
200p
200p
Posty: 371
Od: 26 lut 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sułkowice (koło Krakowa)

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Mam problem z moją Coryphanthą odorata. Wszystko było w porządku, nie podlewana od 2-3 tygodni poza jednym lekkim deszczem. Kwitnęła, owoców sporo. Ale od kilku dni strasznie cała zmiękła, wyciągnąłem ją z ziemi, oczyściłem korzenie ile byłem w stanie i dałem do wyschnięcia, oderwałem kilka owoców żeby ją odciążyć. I teraz moje pytanie, ktoś ma pomysł co jej dolega? Czy ona gnije, czy po prostu się odpompowała kosztem owoców? Mam nadzieję że nie jest to gnicie ponieważ roślina jest cała miękka a nie tylko w jednym miejscu, poza tym korzenie są w dobrym stanie.

Obrazek
Pozdrawiam, Filip
Rośliny Filipa
madman084
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2019, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za choroba?

Post »

Pomóżcie jak to zwalczyć?
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wełnowce. Zrób oprysk preparatem Mospilan albo Bi58 Nowy i dodatkowo podlej wszystkie rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na wełnowce używam środków olejowych, działają niezawodnie i niemal natychmiast. Woskowy oprzęd rozpuszcza się w tłuszczu i dusi dziadostwo w każdym stadium rozwojowym. Z reguły wystarcza jedna dokładna kąpiel w preparacie.
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

I jak je przypadkiem będziesz mieć kilka razy w roku to kilka razy w roku wyciągniesz z doniczki, wyczyścisz i wykąpiesz? A nie lepiej zastosować coś co działa kilka miesięcy i nie przerywa wegetacji?
Goethyt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 wrz 2019, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czy mógłby mi ktoś pomóc? Jakiś czas temu kupiłam kaktusa i zaczęły się problemy, u podstawy jest jasnozielony i lekko pomarszczony, a gdzieniegdzie są białe plamki
Obrazek
Co powinnam zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie jestem na 100% pewny, ale te plamki przypominają mi tarczniki. Spróbuj jedną delikatnie zdrapać czy łatwo schodzi.
Na pewno to go trzeba przesadzić, oczyścić korzenie ze starego podłoża. Sprawdzić ich stan oraz dół korpusu. Jeśli w dotyku jest twardy, to po prostu go sadzisz do nowej mieszanki - ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:3 - 1:5.
Nie podlewaj przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

mordd pisze:I jak je przypadkiem będziesz mieć kilka razy w roku to kilka razy w roku wyciągniesz z doniczki, wyczyścisz i wykąpiesz? A nie lepiej zastosować coś co działa kilka miesięcy i nie przerywa wegetacji?
Nie ma czegoś takiego co działa tak długo, przynajmniej dla zastosowań amatorskich .
mordd
50p
50p
Posty: 76
Od: 8 maja 2016, o 05:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jak widać są takie, które działają wystarczająco długo. Ale nawet gdyby trzeba było stosować co tydzień to już widzę kogoś kto zamiast tego wyjmuje z doniczek i kąpie setki czy tysiące kaktusów. A jeszcze jak mu się powtórka trafi... Wystarczy też kilka, za to dużych. Albo chciałbym zobaczyć jak kąpiesz rozrośnięte opuncje. Generalnie uważam, że ješli to działa to owszem, przy okazji przesadzania po zakupie jest sens. Ale przerywanie i tak krótkiej wegetacji roślin dla przeprowadzenia kuracji to zły pomysł. Poza tym skuteczniejsze w tym przypadku jest profilaktyczne stosowanie chemii na początku i na końcu sezonu a metody doraźne takie jak ta mogą być tylko pomocą dla nowych zakupów.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam, zakupiłem na przedziorki środek o nazwie Sanium(dawny Envidor). W ulotce poza jabłoniami, wiśniami i innymi truskawkami, z roślin ozdobnych jest tylko róża, na którą dawka wynosi 1,25 ml na 5 L wody. Czy taka dawka będzie odpowiednia także dla kaktusów, czy lepiej ją zmniejszyć? (co znowu może poskutkować tym, że nie zadziała) Inne środki były nieco słabsze i używało się np 1 ml na 1l, przy mocniejszym środku nie chciałbym popalić roślin.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Znalazłem informację, że dawkowanie powinno wynosić w przypadku drzew i krzewów 4ml/5 - 7,5 litra wody.
Zastosuj dawkę 0,8 ml/litr - będzie jak najbardziej bezpieczna, również dla kaktusów.
W przypadku Envidoru stosowałem 0,6 ml/litr. Nie zmniejszaj bardziej stężenia gdyż wtedy użycie preparatu nie odniesie większych rezultatów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”