CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Stały tam w środku lata, słońca miały na pewno więcej.
Poza tym trzeba jeszcze wziąć pod uwagę odległość od okna/szyby, firanki, drzewa za oknem, etc. etc.
No i skąd je przyniosłeś do tego biura na lato - jeżeli z ciemniejszego miejsca, to tak zareagowały na nagłą większą ilość światła.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zmieniły kolor pod wpływem słońca, crassula potrzebuje słonecznego stanowiska. Jeśli po ostatnim przeniesieniu zaczęły zielenieć, znaczy się że mają niezbyt dobre stanowisko. Najlepsze dla nich będzie południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wszystkie stały wcześniej na parapecie, co ciekawe w doniczce gdzie ma pięć różnych sukulentów tylko dwa zmieniły kolor, z czego crassula marnieriana dosadziłem na początku lata.

Tutaj drugi z "kolorowych" z lipca
Obrazek

i obecnie:
Obrazek


Crassula z lipca:

Obrazek

i obecnie:

Obrazek


Ogólnie przez lato rośliny wyglądały na zasuszone, obecnie wraz z utrata purpurowego koloru nabierają "mięsistości" i wyglądają zdrowiej.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

polyken pisze: w doniczce gdzie ma pięć różnych sukulentów tylko dwa zmieniły kolor,
To nic nienormalnego - każdy gatunek ma inną wrażliwość na światło.

Ja nie jestem zwolenniczką palenia roślin na skwarka, ale całkiem zieloniutkie tez nie powinny być. Wypośrodkować warto, żeby nie przedobrzyć w żadną stronę. Jak maja za mało światła, to oprócz koloru, co jest najmniejszym problemem, bo to sprawa odwracalna, będą się deformować, a deformacji juz nie nadrobisz.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

polyken pisze: Ogólnie przez lato rośliny wyglądały na zasuszone, obecnie wraz z utrata purpurowego koloru nabierają "mięsistości" i wyglądają zdrowiej.

Wyciągasz trochę złe wnioski. To, że niektóre sukulenty przebarwiają się na czerwono, to nie oznacza że niezdrowo wyglądają, wręcz przeciwnie. Po prostu jest to całkowicie normalna reakcja na słońce. Kolor zielony nie zawsze będzie oznaczać, że wszystko jest w porządku, szczególnie wtedy jak będą się wyciągać.
Szyba zatrzymuje promienie UV, ale i na południowym czy zachodnim wewnętrznym parapecie, powinny przebarwiać się na czerwono. Oznacza to, że sukulenty mają wystarczającą ilość słońca.
Natomiast żeby nie ususzyć za bardzo, trzeba dostosować podlewanie. Rośliny nie powinny być długo z suchym podłożem.
Przy okazji, ba jakim trzymasz teraz parapecie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
polyken
50p
50p
Posty: 50
Od: 6 sty 2017, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zarówno w biurze jak i w domu mam południowo-zachodni parapet, z tym, że w domu (obecne stanowisko) kamienice naprzeciwko okna ograniczają dostęp światła, gdy słońca obniża się ku zachodowi.
W lecie rośliny podlewałem regularnie(co tydzień) małą ilością wody zw. na szklane naczynie (kiedyś nie wiedziałem, że to nie najlepszy wybór ;) ). Podłoże mają dość płytkie (3cm), przepuszczalne, plus keramzyt 3cm.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Widzisz, sukulenty w lecie potrzebują obfitego podlewania, szczególnie jak masz płytką doniczkę i mocno przepuszczalne podłoże.
Co do stanowiska masz rozwiązanie, ale jeśli zapewnisz w przyszłym sezonie właściwe podlewanie nie masz co się przejmować czerwonawym zabarwieniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kolcok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam Wszystkich

Jako iż w temacie wszelkich roślin jestem dość zielony, a i ręki ewidentnie do nich nie mam chciałem prosić o pomoc i poradę. Na kaktusie pojawiły mi się takie brązowawe plamy. Po jakimś czasie jedna z nich zaczęła twardnieć i robić się pomarszczona. Dodatkowo wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, ale kaktus z jednej strony jakby się kurczył / zapadał w sobie. Czym to może być spowodowane? Staram się podlewać raz w miesiącu z odżywką do kaktusów lub samą wodą. Czy to może jakieś inne choróbsko? Wtedy jak mu pomoc?

https://imageshack.com/i/pnloO8Z8j
https://imageshack.com/i/pnLGQLn2j
Zdjęcia są za duże dlatego zamieniłem je na linki.
Tomek/blabla


Za wszelkie porady i pomoc z góry dziękuję

Marcin
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Plamy od strony słońca? Jeśli tak to jest przypalenie i takie już zostaną.
Podlewanie raz w miesiącu w sezonie to za rzadko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kolcok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 wrz 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Co do przypaleń przez słońce to ciężko powiedzieć gdyż kiedy nabawił się oparzeń od góry to starałem się go co kilka dni okręcać na parapecie tak by mniej więcej wszystkie strony były nasłonecznione a nie ciągle tylko jedna. A czym może być spowodowane zapadanie się go z jednej strony? Też kwestia słońca czy raczej podlewania?

EDIT
Co do kurczenia z jednej strony to ciężko to oddać na zdjęciu. Zaobserwowałem to na podstawie tych wypustek, z których wyrastają kolce. Z jednej strony odległość między nimi się powiększa i widać wzrost. Z drugiej strony zaczynają się zbliżać do siebie a w jednym miejscu dwa złączyły się ze sobą i kolce się krzyżują. Wystraszyłem się iż może coś od środka zaczyna mu dolegać (może jakiś pasożyt albo że gnije od środka i dlatego się zapada).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przypalenia mogło powstać wskutek zbyt rzadkiego podlewania i pewnie zbyt małą ilością wody.
Z korpusem patrząc na zdjęcie nie widzę, żeby coś złego się stało. Rośliny mogą rozwijać się niesymetrycznie, też mam podobne egzemplarze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
preussak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 25 sty 2016, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, coś złego zaczęło dziać się z moim kaktusem, stracił intensywny kolor, skóra zaczęła sie marszczyć, a odnogi uginają się i opadają. Roślina nie jest przelana, nie stała w przeciągu. Czy da się ją jeszcze jakoś uratować?
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To choroba grzybowa, trzon jest już nie do uratowania.
Poodcinaj wierzchołki, odczekaj dzień, dwa i spróbuj je ukorzenić.
Podłoże może być na razie sam żwirek. Od czasu do czasu spyskuj go wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”