CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
justilucky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2018, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc, moj kaktus zaczął chorować i nie wiem co robić ??
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jak dla mnie to on gnije.
W takiej sytuacji warto przy zgłoszeniu problemu, opisać warunki uprawy: stanowisko kąt pomieszczenia, półka, biurko, stolik, parapet - jaka wystawa, podłoże (pewnie sama ziemia), podlewanie (częstotliwość, ile), czy doniczka włożona do osłonki, itd...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
justilucky
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 kwie 2018, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dostałam go pół roku temu od rodziców, mieli go na parapecie a latem na balkonie. Pokój, okno bardzo słoneczne. U mnie stoi na ziemi bo jest bardzo duży i ciężki, ale pokój jest bardzo słoneczny. Podlewam go wtedy jak widzę ze ziemia z góry jest bardzo przesuszona. Jest w doniczce z podstawka wiec odprowadzenie wody jest. Co mogę zrobić?? Obciąć, czymś spryskać?? Pomocy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na podłodze, ale tuż przy oknie? Jakie to okno, do podłogi czy standardowe? Jeśli to drugie, to musi stać wyżej, np na kwietniku. Na lato daj na balkon/taras po uprzedniej aklimatyzacji do słońca przez okres około 2 tygodni.
Dwa, podlewanie - podlewamy nie jak przeschnie wierzchna warstwa tylko całe podłoże. W okresie jesienno-zimowym nie podlewamy w ogóle.
A podłoże? Pewnie sama ziemia, a powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:3 - 1:5, czyli żwirku powinno być od ok 3 do 5 razy więcej niż ziemi. Na dno doniczki obowiązkowo drenaż z keramzytu.
W takim razie trzeba przesadzić, sprawdzić stan korzeni, zgniłe poodcinać i obsypać sproszkowanym węglem.
Korpus: wszelkie zmiany a szczególnie ta największa do odcięcia aż do zdrowej zielonej tkanki. Tnij poniżej tej zmiany, a potem aż do zielonego. Miejsce odcięcia też posyp węglem. Dolne części sprawdź, czy nie są miękkie.
Po posadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
werty
50p
50p
Posty: 64
Od: 2 cze 2009, o 08:14
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Kaktus-sukulent.

Post »

barbra13 pisze:To wygląda jak Aloe aristata. Chyba tli się tam jakieś życie, sprawdź korzenie i jeżeli są ok, to przesadź roślinę do mieszanki ziemi i żwirku (np.50/50). Parapet słoneczny, początkowo cieniuj przed nadmiernym słońcem (np. ręcznikiem papierowym).
Witaj Barbro.
Serdecznie dziękuję za pomoc.Dopiero dzisiaj zrobiłam to wg.Twoich wskazówek.Myślę że o coś da.Korzenie były cieniutkie i wysuszone.Usunęłam,zamoczyłam na krótko do węgla i zrobiłam 50,50 ziemie z piaskiem i guzolkami.
poprzednim razem też taka ziemia była.Na zimę miałam jego na piętrze a tam było zimnawo co czytając nie powinno temu szkodzić..
Miło pozrdrawiam a potem włożę ze dwa paluszki witaminowe a z wodą to oszczędnie.Pozdrawiam
Aniare
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2017, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Cześć :) jakieś 3 miesiące temu kupiłam sukulenty jak na zdjęciu i byly bardzo piękne, rozwinięte itd. Stoją na biurku jakis 1,5 m od okna (okna są od zachodu, moze bardziej połnocnego zachodu). Na początku podlewalam je rzadziej, teraz raz na 2 tygodnie. Niestety cały czas odpadaja im listki i wyglądają coraz mizerniej. Nowe listi wyrastają i zaraz usychają. Nie wiem co robię nie tak:( Donica ma dziurę na dnie. Czy możecie pomóc mi ją uratować? Boję się, że za pare tygodni nic z niej nie będzie. Czy chodzi o swiatlo, o podlewanie? Będę wdzięczna za porady. I czy wiecie jaki to gatunek?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Za mało słońca. Sukulenty rosną w słońcu, a nie w cieniu. Parapet i to najlepiej południowy, przy północno zachodnim może być słońca za mało.
W jakim rosną podłożu - w samej ziemi? Jeśli tak to przesadź do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. W sezonie podlewasz obficie i czekasz aż podłoże całkowicie przeschnie.
I tyle. Warto było po zakupie od razu poczytać o wymaganiach rośliny, a nie przychodzić wtedy kiedy ona niemal dogorywa. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kd098
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 kwie 2018, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problemy z kaktusami

Post »

1.Jeden z moich kaktusów wyraźnie schudł od góry. Co to może być ?
2.Na kilku z moich kaktusów pojawiły się białe kropeczki. Co tp może być ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Fl00rek
100p
100p
Posty: 145
Od: 17 lip 2014, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z kaktusami

Post »

Białe kropki na Opuncji to kolonie wełnowców, natomiast zniekształcony stożek wzrostu to prawdopodobnie
nieodpowiednia ilość światła słonecznego.
Ten wątek raczej powinien być założony w temacie
CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI KAKTUSÓW

Dołączone. :wink:
bab...
Zybex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 maja 2018, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Zabiedzony kaktus

Post »

Dzień dobry. To mój pierwszy post na tym forum.

Poniżej zdjęcia kaktusa, którego mam od ponad trzydziestu lat, uprawianego od malutkiej roślinki. Proszę o identyfikację gatunkową.

Jak widać, roślina jest w kiepskim stanie. Po lekturze forum już wiem - zła doniczka, złe podłoże, złe podlewanie, brak nawożenia, brak zimowania - to postaram się poprawić. Co jeszcze mogę/powinienem zrobić, by odzyskał formę? Rozdzielić obie kolumny, zachować tę zdrowszą?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
KacBear
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2018, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes, a mianowicie nie mam pojęcia co mu się dzieje.

Post »

Witam!
Kilka dni temu dostałem w prezencie aloes. Gdy wszedłem w jego posiadanie coś dziwnego zaczęło się z nim dziać. Aloes stał się bardzo miękki, końcówki jego liści zaczęły się jakoś dziwnie zmieniać(pokażę w zdjęciach, bo nie wiem jak to opisać), a nawet jeden liść odpadł, bo jakby zgnił u samej nasady. Odrost aloesu, które był przy nim też zaczęły jakby obumierać, a sam aloes stał się znacznie ciemniejszy. Dodam, że aloes stoi na parapecie przy oknie, przez które pada słońce od południa do wieczora, a podlałem go dwa razy w ciągu tygodnia bardzo małą ilością wody. I moje pytanie brzmi, co mógłbym zrobić, aby był w pełni zdrowy oraz co robię źle?
Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam!
https://imagizer.imageshack.com/v2/1024 ... 1NxnU5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/1024 ... yLob0T.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/1024 ... iScOVO.jpg
https://imagizer.imageshack.com/v2/1024 ... Zg3ZbH.jpg

Zdjęcia zamienione na linki, max rozmiar to 500px/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Co jest miękkie i zgniłe do odcięcia, miejsca cięcia posyp sproszkowanym węglem. Zajrzyj w korzenie. Jeśli trzon jest twardy być może roślina przeżyje. Sukulenty nie podlewa się tak często, a wg zasady podłoże musi całkowicie przeschnąć. A i wywal osłonkę, do korzeni powinno docierać powietrze. Poczytaj też ten wątek poświęcony uprawie aloesa:
viewtopic.php?f=30&t=46413
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KacBear
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2018, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zrobiłem tak jak powiedziałeś. Do tego przesadziłem go do nowej ziemi dla sukulentów, a pod spód dałem granulat (czy to dobrze?). Mam go trochę podlać po przesadzeniu do nowej ziemi czy na razie nic mu nie dawać? Popatrzyłem też do korzeni i trzon wydawał się twardy. Jeszcze takie jedno pytanko czy liście posypane węglem w miejscu przecięcia odrosną czy się zasklepią?
Dziękuję i pozdrawiam! :D
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”