CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
KarolinaAB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzien Dobry ;:7 ,

dzisiaj zauwazylam dziwna "narosl", ktora zaczela wyrastac obok jednego kaktusa. Czy ktos z Was orientuje sie co to jest i jak to zwalczyc?

Dziekuje serdecznie za pomoc i pozdrawiam,
Karolina

Obrazek

Obrazek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam, powiem szczerze że nigdy czegoś takiego nie widziałem, ale wygląda mi to na jakiegoś grzyba ? w jakie podłoże posadzony jest kaktus ? najbezpieczniej byłoby chyba wyciągnąć kaktusa i to usunąć , ewentualnie wsadzić wtedy do nowego podłoża, ale może ktoś jeszcze się wypowie bo tak jak mówię widzę takie coś pierwszy raz.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Także, chociaż również widzę to jeszcze raz, również stawiam jednak na jakiegoś grzyba. Wydaje mi się, że kaktusy rosną w niewłaściwym podłożu, to chyba sama ziemia. Prawidłowe powinno być mieszanką ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:3 - 1:5. Narośl podczas przesadzania usuń i zrób oprysk preparatem grzybójczym. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
KarolinaAB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2018, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusy rosna w podlozu dla sukulentow. Zwirek jest tylko dekoracja, wiec korzenie rosna tylko w specjalnym podlozu. Mam nadzieje,ze usuniecie "grzyba", oprsykanie i przesadzenie pomoze :) Dziekuje serdecznie za pomoc, pozdrawiam!
zenzu_29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2018, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, proszę o poradę: na gałązkach mojego grubosza pojawiły się brązowe kuleczki, dodatkowo na liściach jest jakaś lepka wydzielina. Jakaś choroba, szkodnik? Dopiero zaczynam przygodę z sukulentami i nie do końca się na nich znam.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To są tarczniki.
Poczytaj tutaj: viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik
KarolinaAB pisze:Kaktusy rosna w podlozu dla sukulentow. Zwirek jest tylko dekoracja, wiec korzenie rosna tylko w specjalnym podlozu. Mam nadzieje,ze usuniecie "grzyba", oprsykanie i przesadzenie pomoze :) Dziekuje serdecznie za pomoc, pozdrawiam!

W kwestii podłoża, jeśli posadziłaś do samej ziemi, nawet jeśli jest dedykowana tylko do sukulentów to będzie niewłaściwe. Zawsze sadzi się do mieszanki takiej ziemi i żwirku.
Posadzenie do samej ziemi plus nieodpowiednie podlewanie może powodować do pojawienia się chorób grzybowych.
Do tego trzeba dodać jeszcze stanowisko, które podstawą dla sukulentów jest słoneczny parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, w doniczce wilczomlecza białounerwionego (prezent od znajomych) siedzą takie małe stworki. Wielkości ziarenka piasku, ruchliwe, nieco pajączkokształtne. Nie chodzą po roślinie, siedzą w ziemi, wyłażą na jej powierzchnię po podlaniu. Co to może być i czy jest szansa, że to nie przędziorek?
Obrazek


Obrazek

(wyraźniejszych zdjęć nie mam jak zrobić, zbyt mały obiekt)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie wygląda mi to na przędziorka. Możesz określić ile mm długości mogą mieć?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Void pisze:Cześć małe pytanko. Czy to co na załączonym zdjęciu to oparzenie? Kaktusik stoi na balkonie słonko bezpośrednio od około 8 do około 13, zacieniowany pod konstrukcją z agrowłókniny - nie leży na nim bezpośrednio, przez tydzień była podwójna warstwa i potem od tygodnia pojedyncza. Na chwilę obecną przesunąłem trochę w głąb balkonu zmniejszając ilość słonka w cieniu większych roślin.
Obrazek
Jeśli masz więcej kaktusów to ja bym przezornie opryskał na przędziorki. Uszkodzenia od nich są bardzo podobne do oparzeń. Kaktusy na balkonie powinny być raz do roku pryskane na przędziorki ponieważ ludzie uprawiają różne rośliny i "gryzonie" mogą przychodzić z innych balkonów, ogródków itp.
Pozdrawiam,
Sławek
zenzu_29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2018, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

[quote="norbert76"]To są tarczniki.
Poczytaj tutaj: viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik

Dziękuję pięknie:-)
Void
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 gru 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

cactus habitat
Dzięki za ostrzeżenie, większość kaktusów są to nowe nabytki z tegorocznej kaktusiady / wyjazdu do Czech, przyglądam się dokładnie i typowej pajęczynki itp nie widziałem. Ale nie zaszkodzi opryskać bo w sumie tego nie zrobiłem, na pozostałych sukulentach miałem wcześniej plagę przędziorków i wszystkie globalnie dwa miesiące temu były pryskane Envidorem. Może te małe dranie przypałętały się i gdzieś wśród cierni tym razem buszują...
bkcejtke
100p
100p
Posty: 107
Od: 17 kwie 2016, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

norbert76 pisze:Nie wygląda mi to na przędziorka. Możesz określić ile mm długości mogą mieć?
Milimetr albo trochę mniej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A jednak to raczej są przędziorki:
https://www.google.pl/search?hl=pl&tbm= ... KJLZtOpa6E

Ja bym zrobił z dwa opryski Envidorem, każdy w odstępie tygodnia czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”