CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
julia246
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 cze 2017, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Norbert76,

bardzo dziękuję za odpowiedz i cenne wskazówki. Przestawię Grubosza bliżej okna.

Niestety jednak jest z nim coraz gorzej. Dzisiaj "rozłożył" się zupełnie ...:( Zastanawiam się co robić w pierwszej kolejności? czy go przesadzić, czy kupić środek na wełnowce? i czy Twoim zdaniem da się go jeszcze w ogóle uratować?

Jeżeli chodzi o ziemię to może i żwirek to może polecasz jakąś konkretną firmę?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jeśli on się tak rozłożył, ziemia jest wilgotna, a pnie przy podłożu są miękkie, znaczy się że albo korzenie uległy uszkodzeniu albo/i wdała się zgnilizna w górę rośliny. W takiej sytuacji trzeba wyciągnąć z doniczki, jeśli korzenie są pogniłe, a pnie miękkie pozostaje tylko porobić sadzonki ze zdrowych gałązek. Odcinasz około kilkunastocentymetrowe kawałki, pozostawiasz do obeschnięcia i sadzisz w całkowicie suchym podłożu.
Co do ziemi nie mam jakiegoś wybranego producenta, kup do sukulentów i wymieszaj ze żwirkiem najlepiej kwarcowym, który z kolei kupisz w sklepie akwarystycznym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
muezaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2018, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witajcie, od chyba już ponad roku borykam się z umierającym drzewkiem szczęścia. Na początku zaatakowały go wełnowce, przeszedł to bardzo zrzucił większość liści i małych gałązek. Chemiczne związki nic nie dawały, dopiero oprysk olejem rydzowym i mieszanką octu z czosnkiem pomogły. Po kilku miesiącach zaczął wypuszczać nowe listki. Do tego czasu reszta starych drobnych gałązek opadła, a starsze gałązki zaczęły tracić turgor, usychać i również odpadać, zauważyłam że pnie z których wyrastają nowe gałązki mają zdrowy kolor zielony, a te uschnięte w przekroju były żółto blade. Nie wiem co się z nim dzieje, bardzo mi zależy na uratowaniu rośliny.
Nie podlewam jej często, dopiero gdy patyk wetknięty w ziemie totalnie wyschnie. Od września nie podlewam żadnym nawozem. Stoi na południowym oknie cały czas, ma dużo światła. Doniczka ma odpływ.

Obrazek

Album z wszystkimi zdjęciami:

https://www.fotosik.pl/u/muezaa/album/2491056
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

muezaa czy to jest pleśń?
Obrazek
Powiem szczerze, że jeśli tak, to ja bym go wywalił.
Może załatwił go ten pojemnik, w którym go posadziłaś? Trudno powiedzieć dlaczego jest taki wyniszczony.
Ew możesz zacząć od początku - oderwij ten zielony drobiazg do ukorzenienia i do małego przezroczystego kubeczka z dziurkami w dnie napełnionego grubym żwirkiem.
Tomek15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lut 2018, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam. Jestem nowy, więc jeśli to zły dział to przepraszam. Mam 2 problemy:
-Pierwszy to kaktus na pierwszym zdjęciu. Nie wiem co to za gatunek. Podlewałem go raz w miesiącu i po pewnym czasie pojawiły się na jego dolnej cześci białe kłębki pleśni. Zdrapałem je delikatnie, ale od tego czasu zaczął gnić, więc wyrzuciłem go i wyjąłem z doniczki jego osobny pęd (1 zdjęcie), który jest w dobrym stanie. Po jakim czasie go zasadzić, do jakiej doniczki i ziemi oraz czym go podlewać?
-2 problem to kaktus na 2 zdjęciu. Ma kilka lat. Jest podlewany co tydzień. Po przeniesieniu w inne miejsce zaczął mięknąć i brązowieć. Co z nim zrobić i czy jest jeszcze jakaś szansa dla niego? Nie wiem jaki to gatunek.
Bardzo będę wdzięczny za pomoc.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Pierwszy to aloes nie jest kaktusem. Możesz go na razie próbować ukorzenić nawet w samym żwirku.
Ze zdjęcia drugiego kaktus nadaje się do wyrzucenia.
Sukulentów nie podlewa się co tydzień, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. W tym czasie kaktusy zimuje się na sucho w niskiej temperaturze. Ponadto nie sadzi się do samej ziemi, a do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:3.
Oczywiście podstawą jest trzymanie na słonecznym, najlepiej południowym parapecie.
Warto przed albo tuż po kupnie poczytać wpierw o uprawie danej rośliny...
W sekcji tej znajdziesz różne wątki poświęcone uprawie sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lut 2018, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A czy aloesa moge zasadzić to większej doniczki żeby uniknąć przesadzania oraz jaki to gatunek i jak często go podlewać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie, sadzonki sadzimy do jak najmniejszej doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lut 2018, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A jak często go podlewać i czy podlać go odrazu po przesadzeniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A jaki jest sens podlania skoro roślina nie ma korzeni, czym ma ją pobierać?
Po przesadzeniu nie podlewasz, a jedynie do czasu wypuszczenia korzeni sporadycznie spryskujesz podłoże.
Po wypuszczeniu, stopniowo zwiększasz ilość wody. Normalne podlewanie sukulentów polega na tym, że podlewasz wtedy gdy podłoże całkowicie przeschnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Tomek15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 17 lut 2018, o 22:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ok. W takim razie dzięki za pomoc.
MagdaPka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 22 sty 2018, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witajcie

Zakupilam w sklepie ogrodniczym euforbie i jakieś dwa tyg o wniesieniu do domu na kaktusie ujawniły się takie oto plamy? Co to i jak z tym zawalczyć?

Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Co zrobić aby pereskiopsis nie tracil liści? Mi wszystkie masową tracą i zamierają!
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”