CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Podejrzanych jest kilku, od owadów, gąsienic po ślimaki. Ciepło pod folią obudziło jakąś bestię, która nie ma co jeść i szamie kaktusy. Musisz to szybko załatwić jakąś chemią lub złapać i przykładnie ukarać :D
Jeśli oba uszkodzone kaktusy są obok siebie, to poszukaj pod doniczkami, bo tam się może chować szkodnik.
Pozdrawiam
Tomek
iwoiwo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jak uratować kaktusa????

Post »

Witam,
mojego kaktusa mi przelali i zaczął gnić czy da rade jakoś go jeszcze odratować (bo już trochę go mam)
Obrazek

Dzięki za pomoc:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Ale nic nie widać... Zrób zdjęcia tam gdzie rzekomo gnije.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Jeśli ta część nie jest już miękka to niedługo się stanie, pozostaje tylko odciąć górę i na nowo ukorzenić. Podobnie trzeba zrobić z odrostami. Wierzchołek odcinasz wysterylizowanym ostrym nożem, pozostawiasz do obeschnięcia dzień, dwa. Następnie przygotowujesz mieszankę ziemi i żwirku w proporcji ok 1:3 - 1:5. Kładziesz na ziemi, nie podlewasz przez okres paru tygodni, jedynie co jakiś czas spryskujesz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
orsson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 maja 2017, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam wszystkich

Prosiłbym o identyfikację choroby. Ostatnio na opuncji pojawił się szarawy nalot. Od tego czasu kaktus jest pod szczegółową obserwacją, nie zauważyłem na nim żadnych żyjątek.
Czyżby mógłbyć to grzyb ?

Obrazek

Pozdrawiam Serdecznie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Raczej wygląda na nalot z soli mineralnych. Jeśli rzeczywiście to sole mineralne to znaczy, że podłoże jest już nimi zbyt mocno nasączone i należy je zmienić. Aby problem nie powtarzał się należy używać do podlewania miękkiej wody. Podłoże także powinno być bardziej mineralne - będzie szybciej przesychać i nie będzie czasu, by sole mineralne z podłoża mogły przez podsiąkanie zawędrować aż tak wysoko.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
orsson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 maja 2017, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Hej dzięki za odpowiedź. Podłoże raczej mam przepuszczalne, jest to marketowa mieszanka ziemii dla kaktusów. Wodę do podlewania zawsze przelewam przez filtr do wodny pitnej (zatrzymuje wapń ale czy sole mineralne tego nie wiem). Od momentu jak zauważyłem nalot to wlewam wodę do podstawki.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Marketowa mieszanka do kaktusów nie nadaje się do uprawy kaktusów. Szczegóły w wątkach o podłożach. Czy ten nalot da się mechanicznie usunąć?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
orsson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 maja 2017, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Hej, Dzięki za uświadomienie, próbowałem mechanicznie usunąć nalot, nie udało mi się. Co z przesadzaniem podczas intesywnego wzrostu ? Pamiętam, że gdzieś wyczytałem żeby tego nie robić.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Można przesadzić w każdym momencie, ważne by podłoże było suche i by odczekać co najmniej z tydzień z pierwszym podlaniem po przesadzeniu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Na moim Euphorbia lactea pojawiły się takie pęknięcia:

Obrazek

Obrazek


te czarne zauważyłem wczoraj na wszelki wypadek spryskałem od razu saprolem na grzyby
te mniejsze zauważyłem dzisiaj
Od czego to, ktoś wie?
A jeszcze dodam że te miejsca są twarde...
x-Kakti

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam, mam podobny problem z opuncją, co powyżej, jednak chcę się upewnić co to może być. Po zjawiskach chorobowych roślinka została przesadzona (miała za małą doniczkę i złą ziemię). Obecnie rośnie w podłożu dla sukulentów firmy Kronen a 1,5 tygodnia po przesadzeniu została podlana odżywką dla kaktusów Biopon (żel). Odnogi, które wyrosły tej wiosny nie mają oznak chorobowych, najwięcej tego jest na dolnej łodydze- jest cała pokryta szarą skorupą, która w pewnych miejscach pęka (pod nią jest zielona skórka rośliny). Plamy znajdują się też na każdej innej (starej) łodydze. W niektórych miejscach skorupa odstaje ale nie chcę jej usuwać, żeby nie uszkodzić rośliny, w innych miejscach nie da się usunąć, wygląda jak odbarwienie. Mimo to, ciągle się rozrasta w nieregularny sposób (forma monstrualna?) Roślinka nie posiada na swojej powierzchni i w korzeniach pasożytów, jednak wcześniej miałam problem z wełnowcami na innych moich kaktusach (obecnie robactwa brak, a opuncja na zdjęciu w ogóle ich nie miała, pryskana jedynie profilaktycznie).

ObrazekObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”