CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Odpowiedź jest prosta:
1 Nieprawidłowe podłoże - nie sadzimy roślin doniczkowych do samej ziemi. Sukulenty sadzimy do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1 - 1:2.
2. Nieprawidłowe stanowisko - za mało słońca. To są rośliny potrzebujące przede wszystkim południowego parapetu.
3. Niewłaściwe podlewanie. Sukulenty podlewamy obficie w okresie wegetacyjnym, przed następnym podlaniem podłoże powinno całkowicie przeschnąć.

Przesadź, sprawdź korzenie, posadź do mniejszej doniczki, na dno daj drenaż z keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzisiaj zaczęłam wysadzać kaktusy, wszystkie je dokładnie pooczyszczalam z ziemi, poobcinalam korzenie, a te które chorowały to poodcinałam im te niezdrowe części. Ten co gnił (3D) był w środku tez poczerniały miejscowo i sięgało to bardzo wysoko. 4B - szok! Tak jak pisałam to on nic nie urósł przez rok, jak go przekroiłam to był pusty w środku. Tam gdzie miał zielony miąższ to ten biały środek był pusty, więc kroiłam dalej. To był chyba ostatni moment kiedy można go było uratować. 1A tez odcięłam i zostawiłam tą ładną kulkę i tego mniejszego też.

https://imageshack.com/i/plSXRjw9j
https://imageshack.com/i/pl5SBmRLj


I mam kilka pytań: są już przekrojone, posmarowane węglem drzewnym - one powinny stać już pionowo? w cieniu czy w słońcu?
Te którym poucinałam trochę korzenie mogą siedzieć w pustej doniczce na korzeniach czy powinny mieć mniejszą doniczkę, tak żeby kaktusy ta górna cześć, siedziała na doniczce, a korzenie były puszczone luzem, żeby się nie gniotły?

https://imageshack.com/i/plcw1Z0Vj

Różne kaktusy mogą być obok siebie jak na zdjęciach (kaktusy z kaktusami, sukulenty z sukulentami)?
bialy20061
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2018, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam,
Proszę o podpowiedź - co jest z moim kaktusem?
Czy mam się martwić tymi plamami?
System korzeniowy jest zdrowy i ładnie rozwinięty.
Wydłużony jest przez brak słońca-dziwne jest to bo stoi na słońcu na parapecie południowym.

Obrazek

Obrazek


Przepraszam za zdjęcia są obrócone, zaś na moim komputerze są normalnie pionowo.
Awatar użytkownika
Anetka251
50p
50p
Posty: 53
Od: 11 maja 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Witam. Nie za bardzo wiedziałam, gdzie napisać o tym problemie.
Przygarnęłam dracene od mamy. Była skazana na straty - wyrzucona blisko oczka wodnego, a następnie strasznie, strasznie zalana.(mama już jej nie chciała i dlatego tam wylądowała). Zrobiło mi się szkoda roślinki- zmieniłyśmy jej ziemię, dzięki mojej namowie i troszkę odżyła. Dodam, że wszystkie jej liście były fioletowe- teraz już większość ma zielonych. Niestety doznała obrażeń mechanicznych i mimo prób uratowania jej, prawdopodobnie nie przeżyje , mimo , że widzę jeszcze jakieś chęci życia. Dracena wypuściła dwa młode odrosty. Z tym moje pytanie: czy są jeszcze jakieś szanse dla tej dużej czy raczej nie da się jej uratować? I kiedy mogę przesadzić młode?? Dodam, że na górze pojawiły się nowe listki i widzę, że z jednej strony walczy, a z drugiej... sama nie wiem. proszę o pomoc!
Dodam, że gdy była jeszcze w mieszkaniu podgryzały ją 3 koty.
Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Dracena - choroby, szkodniki i inne problemy w uprawie

Post »

Nie znam się na gatunkach sukulentów ale to któryś z aloesów . Nie ten wątek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Oczywiście, że to aloes a nie dracena...
Aloes pewnie przesadziłaś do samej ziemi, czyli kolejny błąd. Tak więc potrzeba kolejnego przesadzenia do mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Przy przesadzeniu sprawdź jeszcze stan korzeni. Z rozsadzeniem odrostów się nie śpiesz, jeszcze jest za wcześnie. Po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień.
Stanowisko słoneczny parapet i podlewasz przez sezon obficie, ale odczekujesz aż całkowicie przeschnie podłoże do następnego podlania. W okresie jesienno-zimowym podlewasz sporadycznie mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Anetka251
50p
50p
Posty: 53
Od: 11 maja 2018, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przesadzałyśmy do ziemi (niestety nie dla kaktusów), piasku i trochę żwiru. Na dnie są malutkie kamyczki. Sprawdzę stan korzeni przy przesadzaniu. A doniczka może zostać taka czy dać większą? Roślinka wypuściła jeszcze dwa maluchy oprócz tych co były . Dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jeśli korzenie mieszczą się w doniczce i jest wokół nich przestrzeń to nie ma potrzeby zmieniać wielkości doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kawia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Niedawno zauważyłam oznaki chorób na moich kaktusach. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji tych chorób i wszelką poradę na ich ratunek :(
https://imageshack.com/a/img923/9075/IsspFN.jpg
https://imageshack.com/a/img922/4196/RScLrb.jpg
https://imageshack.com/a/img921/8841/U38vYl.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Może to wyglądać na żerowanie przędziorków, ale na pierwszym i drugim zdjęciu kaktus po prawej gnije. Możesz próbować powycinać chore części, ale podejrzewam że zgnilizna mogła wejść głęboko w tkankę. Na trzecim zdjęciu sytuacja może wyglądać podobnie.
Nie opisałaś warunków uprawy, rosną w mieszance ziemi i żwirku czy samej ziemi? Sama ziemia nawet ta dedykowana do sukulentów nie będzie dobra, musi być zmieszana z dużą ilością rozluźniacza. Jak z podlewaniem? Te białe kamienie wyglądają na marmur albo dolomit, nie mogą być używane w przypadku uprawy sukulentów.
Kolejna rzecz, za duży pojemnik. Kaktusy lepiej sadzić pojedynczo, ew. po 2, 3 w małych doniczkach. Łatwiej wtedy utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kawia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Podłoże przeznaczone do kaktusów, podlewanie raz na 3 tygodnie, stanowisko słoneczne (okno południowe), pomieszczenie mocno suche. Dwa tygodnie temu użyłam nawozu do kaktusów (dwie ampułki do wbijania), może to miało jakiś negatywny wpływ na nie? Śladów przędziorków nie zauważyłam.

Na kaktusie z pierwszego i drugiego zdjęcia - ta czarna plama widoczna jest tylko na małym osobniku, na większym natomiast są obecne tylko brązowe plamki. Czarna plama z małego osobnika do wycięcia, a co z brązowymi? Brązowe pokrywają prawie całego małego osobnika i część dużego osobnika. Nie wygląda to na gnicie, może bardziej na jakiś grzyb, sama nie wiem.
Void
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 gru 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Rozwiń proszę " podłoże przeznaczone do kaktusów" bo to dalej nic nie wnosi. Takie kupione w pierwszym lepszym marekcie / kwiaciarni "podłoże do kaktusów i sukulentów"? Takowe jest za mało przepuszczalne, zawsze należy odsiać ze zbitych grudek i wymieszać z drobnym żwirkiem ( np 2-4 mm) / pumeksem / perlitem / tłuczywem ceglanym minimum w stosunku 1:1. Jeżeli substrat nie jest odpowiednio przepuszczalny to obojętne jak często będą podlewane podłoże za długo będzie trzymało wodę i może to prowadzić do gnicia, co najprawdopodbniej własnie następuje.

Nawóz jest nawozem mineralnym? Jaki skład N/P/K? Powinien być o niskiej zawartości azotu względem fosforu i postasu. Generalnie jeżeli nie rosną w prawidłowym podłożu o wysokiej zawartości kruszywa względem próchnicy oraz były przesadzane w tym czy zeszłym roku nawożenie nie ma sensu bo i tak jeszcze dużo mikroelementów jest w glebie.

Brązowe plamki może to być żerowanie szkodnika, jeżeli widać gdzieś drobne pajęczynki to najprawdopodobniej przędziorek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Pajęczynki nie zawsze towarzyszą przędziorkom, zwykle pojawiają się w dość późnym stadium zarażenia. Ślady wskazują właśnie na nie.
W mieszance do kaktusów powinno być jeszcze mniej ziemi, od 1:2 do nawet 1:5.

Czyli kaktusy potrzebują przesadzenia do mniejszych doniczek (rozmiar powinien być nieco większy od rozmiaru korzeni - unikaj większych pojemników) do właściwego podłoża. Zarażone egzemplarze odeparuj od reszty. Wszystkim kaktusom zrób oprysk preparatem grzybobójczym i po upływie kilku dni preparatem na przędziorki (Envidor lub Vertimec).
Po tygodniu podlej, a z nawożeniem w tym sezonie możesz już odpuścić. Na przyszłość używaj normalnego nawozu w płynie (w butelce) dedykowanym wyłącznie do kaktusów i sukulentów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”