CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ekspertem z pewnością nie jestem, ale u mojego aloesu pojawiły się takie białe plamy przy silnym oparzeniu słonecznym po wystawieniu doniczki na zewnątrz - niestety w moim przypadku było to tak silne i rozległe, że tylko cieszyłam się, że miał liczne i ładnie już rozwinięte odrosty. :roll: Roślina miała niedawno zmieniane stanowisko na mocniej nasłonecznione?
U Ciebie widać tylko dwa poparzone liście, jeśli to rzeczywiście poparzenie - ja bym je usunęła i nie narażała już rośliny na silne słońce, ale może się mylę, więc poczekaj, aż wypowie się ktoś bardziej doświadczony.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przecież aloesy rosną w pełnym słońcu. Tylko trzeba wpierw do słońca zaaklimatyzować jeśli wcześniej stało w mniej nasłonecznionym stanowisku albo tylko co kupiło się daną roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Rosną w pełnym słońcu jak najbardziej - no ale właśnie trzeba pomyśleć i zaaklimatyzować. U mnie był problem, bo roślina ze stale otwartego, południowego okna, gdzie niby też słońca od groma trafiła na zewnątrz - parę dni i prawie cały aloes był biały.
Stąd skojarzyłam, że to może być problem, jeśli Nana87-07 - jak napisała - jest nowicjuszką tak jak ja. :wink: Ale mogę się oczywiście mylić.
Nana87-07
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 sie 2018, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Aloes w zasadzie stoi w tym samym miejscu od wschodu już od 3-4 miesięcy i nie było problemu do tej pory. Nie są przestawiane w inne miejsce bo tam było im do tej pory najlepiej. Słońca w tym miejscu też nie ma dużo. Powiedziała bym że umiarkowanie. Chciałam je przestawić od zachodu gdzie jest większe słońce i mocniej świeci ale znowu z tej strony aloes ma suche końcówki liści. Już nie wiem jak im dogodzić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie widzę problemu, żeby go postawić na zachodnim parapecie, choć u mnie aloesy stoję zarówno po jednej, jak i drugiej stronie. Jeśli chodzi o usychające końcówki, to problem może jeszcze leżeć w nieprawidłowym podlewaniu - zbyt małą ilością wody, zbyt długie przesuszenie podłoża między jednym a drugim podlaniem. Sukulenty mogą oczywiście wytrzymać dlugo bez wody, ale wszystko ma swoje granice.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jedna aureola mojego pracowitego Hamatocactus setispinus sczerniała. Czy to grzyb? Tam był kwiat i widać nektarniki kaktusa. Czy to czarne, to mogą być grzyby sadzakowe, które urosły na nektarze z tych gruczołów, czy racze j to coś głębiej idzie? Przemyć grzybobójem, czy wycinać? Wolałabym nie ciąć. Ktoś tak miał u swoich roślin?

Obrazek
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Aga, mam podobną sytuację z Ferocactusem, ale nie wpadłem na pomysł że to mogą być grzyby. Myślałem, że może brudny deszcz albo kaktus przewrócił wiatr pod moją nieobecność. Dodatkowo pojawiły się dziwne czarne kropki na korpusie - na razie dwie. Hm... Nigdy nie pryskałem na grzyby więc dołączam się do prośby o podpowiedź jak i czym postępować.

Obrazek
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na zabrudzenie, to zbyt punktowe. A deszcze raczej mi kaktusy myją ;) Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie to dotyczy aureoli (bo widzę, że się przy drugiej zaczęło) przy których był kwiat i są w związku z tym nektarniki. Stąd podejrzenie grzybków lubiących cukry. Same sadzakowe nie sa problemem, ale tam jest dziura po kwiecie - boję się, że jakaś zaraza pójdzie w głąb :twisted:
Wysmarowałam punktowo Topsinem.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

A kaktus się może...wyciągnąć?
Coś mi się porobiło z moimi kaktusami i nie wiem co. Wydłużyły się jakoś dziwnie,a stało się to po podobnym wyczynie jak ten o którym pisała Pizza ( ja też myślałam, że fajne słoneczno to ojojoj jak dogodzę kaktusikom wystawając je na słońce :D)

Z tego co mi je zidentyfikowano to powinny być okrągłe. A nie są...


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Twoje rośliny mają za ciemno. Musisz zapewnić im więcej światła.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ale jak to? Mam okrągłą dobę wypiek i parapety w pełnym słońcu. Dodatkowo im się tak zrobiło właśnie po spa na parapetach zewnętrznych,bo stwierdziłam ,że jeszcze im słoneczka dodam. Opaliłam je wtedy na brązowo :oops: i teraz stoją zwyczajnie na parapecie w jednym ze słonecznych okien (w sumie jak słońce zaczyna świecić rano to kończy ok 16-17). Dalej to jest mało?

Wcześniej były normalne... okrągłe.

(foto z wiosny)
Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie nawoziłaś ich nawozem z azotem? Okna na którą stronę świata masz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Albo podłoże zbyt żyzne - za dużo ziemi w mieszance.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”