CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Został przesadzony w kwiaciarni...
Rośliny, a zwłaszcza sukulenty sadzimy do normalnych doniczek z odpływem. Jeśli od spodu nie ma otworu, trzeba przesadzić. Poza tym nie wierzę, żeby posadzili we właściwe podłoże, czyli mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku (o frakcji 2 - 4 mm) w proporcji 1:3 - 1:5. Zresztą i tak trzeba zaglądnąć w korzenie.
A więc:
1. Wyciągasz z doniczki, sprawdzasz jak wyglądają korzenie.
2. Wycinasz w kaktusie ostrym, najlepiej wysterylizowanym nożem dziurę wokół tej ciemnej plamy, aż do zdrowej tkanki. Po wycięciu posypujesz sproszkowanym węglem. Jeśli zdrowa tkanka (jeśli w ogóle) będzie za głęboko, wtedy pozostaje jedynie odciąć górę, powyżej tej plamy i na nowo ukorzenić w całkowicie suchej w/w mieszance. Po prostu wtedy odcinasz górę, czekasz dzień dwa na obeschnięcie i obsypujesz sproszkowanym węglem. Wtedy kładziesz odciętą częścią na podłożu i czekasz (nawet kilka tygodni i dłużej na nowe korzenie).
W tym czasie nie podlewasz, tylko od czasu do czasu spryskujesz roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
youuko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 kwie 2018, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak go teraz dobrze pooglądałam i widzę ze raczej nie ma co ratować... takich zgniłych miejsc jest więcej. 3 albo 4 zgniłe plamy... góra kaktusa ma jedynie zdrowo wyglądający kolor taki intensywny zielony a dół niestety żółty...
czy można uratować tylko sama górę kaktusa czy jest to niewykonalne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

No to przecież wyżej napisałem co trzeba zrobić, gdy trzeba odciąć wierzchołek. Przeczytaj jeszcze raz 2 punkt w poprzednim poście. Po odcięciu zobacz czy tkanka jest zdrowa czy nie. Jeśli tak to próbujesz ukorzenić, jeśli nie - czyli są ciemne plamy to tylko kosz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MrKsawery
100p
100p
Posty: 124
Od: 15 sty 2018, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Moje małe aloesy zaczęły ostatnio czerwieniec, niektore nawet zaczynaja marniec. Czy to odwodnienie? Czy może byc cos innego?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Logicznym jest, że jeśli jest więcej słońca to woda szybciej paruje z podłoża, a roślina szybciej ją zużywa. W okresie wiosna - lato zwiększasz ilość wody, możesz spokojnie ja nawet namaczać naokoło kilkanaście minut. Reszta pozostaje bez zmian, następne moczenie (podlewanie) jak przeschnie podłoże. Oczywiście trzymając na południowym zachodnim, rzadziej na wschodnim stanowisku liście będą i tak czerwienieć, jest to normalny objaw. Liście tylko nie powinny się marszczyć. No i jeszcze jedno, po takim namaczaniu, powinny stać się jędrne po około góra trzech - czterech dniach, czasami już na następny dzień widać różnicę. Jeśli nie, uszkodzone są korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
youuko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 kwie 2018, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Mój kaktus jest już "po zabiegu", był cały zgnity od dołu, w środku i zgnilizna wychodziła po bokach w postaci ciemnych plam(były 3 takie miejsca) tak jak we wcześniej dodanym przeze mnie zdjęciu. Odcielam sam wierzchołek bo jedynie on był bez zgniłych miejsc... czekam na wysuszenie, później węgiel i próba odratowania kaktusa.
Dziękuje bardzo na pomoc :) mam nadzieje, ze uda się go odratować, ponieważ tak jak wspominałam kupiłam go w kwiaciarni i to za niemałe pieniądze a długo kaktusem się nie nacieszyłam :/ zanim go kupiłam to wypytałam się w kwiaciarni czy kaktus ma już odpowiednie podłoże, czy doniczka jest odpowiednia czy muszę jeszcze sama przesadzać. Otrzymałam odpowiedzieć, ze oni same je sprzedają już przesadzone w odpowiednie podłoże i w odpowiedniej doniczce... No cóż zaufałam Pani z kwiaciarni a niestety się okazuje ze ani dobrego podłoża nie miał (była ziemia raczej sypka, z elementami jakby trocin? Ale żwirek to na pewno nie był, ale zwyczajna uniwersalna ziemia tez nie, No i doniczka bardziej ozdobna i bez otworów).
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Aloes ościsty

Stał przez dwa ostatnie słoneczne dni na parapecie i po stronie gdzie padało na niego bezpośrednio słońce liście zrobiły się miękkie, opadają i zmieniają barwę na burą. Mogę to jakoś zatrzymać?

Obrazek

Posadziłam w jednej doniczce kilka szczepek i szybko mi tak wyrosły. Czy im jest tak dobrze czy lepiej je porozdzielać?



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Normalne zjawisko. Pamiętaj o tym, żeby przez okres wegetacyjny zapewnić odpowiednie podlewanie. Podlewamy obficie i każde kolejne podlanie jak przeschnie całkowicie podłoże.
Wywal osłonkę, posadź do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2, bo zapewne rośnie w samej ziemi.
Możesz porozdzielać.
Przeczytaj też ten wątek poświęcony aloesowi: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=46413
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki! A w czym szkodzi osłonka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Szkodzi, bo raz woda się zbiera na dnie po podlaniu, a dwa zaburza cyrkulację powietrza w obrębie korzeni. Do podłoża powinno docierać powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czołem, mam dwa pytania. Co zimowanie 1-2 rośliny wypadają mi z kolekcji przez szybkie zasuszenie do cna. Roślina stosunkowo szybko, bo w przeciągu może jakichś dwóch tygodni zasycha zupełnie i zapada się w siebie, np. tak jak na poniższym zdjęciu (choć mało wyraźne):

Obrazek

- czym to może być powodowane?

I druga sprawa - na kolejnych zdjęciach jest niedawno ukorzeniony Ancistrocactus, wie ktoś może, dlaczego rdzewieją mu korzenie? I co z tym zrobić?

Obrazek


Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc.
zielonkawa11
100p
100p
Posty: 105
Od: 9 mar 2018, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

1. Pytanie o haworcję, podczas przesadzenia postanowiłam oddzielić dwójkę młodych od matki, jedno ma rozległe korzenie prawie jak matka, choć jest jakieś 20 razy mniejsze, drugie nie ma korzeni. Ranka goi się już dzień, jutro mam zamiar posadzić matkę i małe.

Pytanie czy sypie się cynamonem już wcześniej po oddzieleniu czy przed samym posadzeniem?

I teraz najbardziej newralgiczna sprawa. Zdaje mi się, że ta haworcja była kiedyś przelana a potem ususzona, ponieważ ma część jasnych mocnych korzeni pełnych i sporo takich, które są dość miękkie i puste, takie wydmuszki, jakby kiedyś jej zgniły. Ja mam ją od kilku dni i wygląda naprawdę zdrowo, ale jeśli te korzenie miałyby jej jakoś zaszkodzić to proszę o info czy mogę je usunąć.
Jedno młode ma również takie korzenie i do tego jest dziwnie ubarwione, u dołu jest brązowe.

2. Gdzieś czytałam w temacie o kaktusach, ze generalnie się usuwa korzenie i to tak bardzo im nie szkodzi. Czy z sukulentami też tak bywa, czy nie jest to regułą?

3. Aloes, który kupiłam ma z kolei tak ususzone korzenie jakby nie pił latami i faktycznie dwa liście zewnętrzne są dość sflaczałe, chociaż część podstawy łodygi jest ciemniejsza, jakby dostała i zatrzymała się tam woda. Już go przesadziłam i na górę dałam żwirek żeby trochę tą łodygę ochronić. Ale pytanie czy nie powinnam była usunąć tych zasuszonych korzeni?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Generalnie chore korzenie usuwasz, gdyż raz nie są już potrzebne roślinie, dwa - mogą być źródłem infekcji.
Natomiast w kwestii cynamonu czy sproszkowanego węgla najlepiej użyć go bezpośrednio po cięciu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”