CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Błąd, jeśli trzymasz w temperaturze pokojowej musisz przestawić na parapet i to najlepiej okna południowego. Natomiast najlepiej zapewnić do wiosny temperaturę nie wyższą niż +10 stopni. Przez okres jesienno-zimowy nie podlewasz w ogóle.

PS. Proszę o poprawną pisownię i używanie wszystkich polskich liter.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Byłam zmuszona odciąć końcówke kaktusa i ukorzenić go, lecz 2 tygodnie minęły, a korzeni brak. Wysuszona powierzchnia dała się łatwo oderwać od końcówki i środek kaktusa jest bialy, a na brzegach wewnątrz dookoła widać dość intensywnie różowy kolor - co to może być?
malheureux
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 kwie 2016, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Obrazek


Witajcie, mój kaktus jakby schnie od podstawy. O co chodzi? Stoi na południowym oknie, ale nie ma tu aż tle słońca ze względu na drzewa za oknem. Jak mu pomóc? Dodam, że od dłuższego czasu w ogóle nie rośnie.
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

emrem - jesteś zbyt niecierpliwa, po 2 tygodniach to ukorzenia się gałązka mięty, kaktus potrzebuje na to 2 miesięcy albo i więcej.
To ładnie , że zasechł w miejscu cięcia - tak powinno być, musi ponownie zaschnąć, niech poleży w pustej doniczce około 10 dni, potem włóż go do suchego podłoża , bardzo przepuszczalnego i czekaj pewnie aż do wiosny na oznaki rośnięcia.
Basia
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

malheureux pisze: Witajcie, mój kaktus jakby schnie od podstawy. O co chodzi? Stoi na południowym oknie, ale nie ma tu aż tle słońca ze względu na drzewa za oknem. Jak mu pomóc? Dodam, że od dłuższego czasu w ogóle nie rośnie.
Korkowacenie podstawy, prawdopodobną przyczyną jest niewłaściwe podłoże. Jeżeli szanujesz swoją roślinę i nie chcesz aby zgniła w męczarniach, to czym prędzej wywal ten torf. Kup piach w zoologicznym, podłoże do kaktusów w kwiaciarni. Weź 2 części piachu i 1 część podłoża. Wymieszaj i posadź w to kaktusa. Nie podlewaj, najlepiej do wiosny.
I najlepsza rada - poczytaj ten dział do którego trafiłeś.
malheureux
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 kwie 2016, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze 2 kaktusy.
Obrazek

Obrazek
Ten pierwszy jest niedawno kupiony w markecie. Czy też muszę go przesadzić do innego podłoża? I czy jak przesadzę to nie podlewać po przesadzeniu w ogóle i wynieść do chłodniejszego miejsca? prosiłabym jeszcze o ocenę stanu tego w pomarańczowej doniczce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przesadzić, sprawdzić korzenie, do wiosny nie podlewać, postawić w chłodnym miejscu.
Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok 1:3 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Blackoliwka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2017, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Hej, jestem tu nowa i jeszcze nieporadnie korzystam z forum. Do napisania zmusił mnie.moj kochany kaktus. Nagle moje ciemnozielone kulki zaczęły się wydłużać na końcach w jasne stożki. Dlaczego? Co robię zle? Chce moje piękne ciemne kule z powrotem. Podlewam raz na miesiąc, mam go od około dwóch, kupiony w sklepie ogrodniczym. Help!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusy wymagają zimowania w niskiej temperaturze ok. +5 - +10 stopni i zero wody, aż do wiosny. W okresie jesienno-zimowym powinien przejść okres spoczynku, ten dalej rośnie wyciągając się z braku słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Blackoliwka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2017, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czyli niska temperatura i więcej słońca powinny pomoc? Pozdrawiam i serdecznie dziekuje
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak, więcej światła oraz niższa temperatura powinny pomóc ale w tej chwili możesz zapewnić tylko to drugie. Obecnie słonka u nas jest za mało, by kaktusy zdrowo rosły. Zatem jedynie obniżenie temperatury do poziomu 5-10*C może pomóc. Kaktus powinien być także o tej porze roku dobrze przesuszony. Od września nie powinien być podlewany, by zimować bez nadmiaru wody w pędach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Wielka Stopa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lis 2017, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sukulent - gnijący korzeń

Post »

Mam od 16-17 lat roślinę przypominającą wilczomlecz trójżebrowy - tyle że płaską.
Wyrosła z małego, centymetrowego listka - teraz była zbyt obficie podlewana i korzeń zaczął gnić:
Obrazek
Jak widać - odciąłem ją, nie zaczekałem aż rana zaschnie - przemieszałem ziemię mokrą z suchą i wsadziłem do małej doniczki:
Obrazek
Dodatkowo urwałem kilka odrostów i zrobiłem to samo.

Uda się uratować tego sukulenta?


Ponadto - uciąłem całą galązkę grubosza - nieco zasuszyłęm rankę przez kilak godzin i wsadziłem - przy okazji - jest szansa że się przyjmie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Podłoże do wymiany - przesadź jeszcze raz do mieszanki ziemi do sukulentów - suchej! i żwirku w proporcji 1:1 - 1:2. Nie podlewaj przez tydzień, a następnie do wiosny sporadycznie. Znajdź najlepiej jasne chłodne stanowisko.
Po odcięciu, rany powinny przeschnąć przynajmniej dobę...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”