CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zacznę od końca od stanowiska, wilczomlecze potrzebują światła, więc ciemny kąt odpada, roleta też. Wysoka temperatura powietrza nie sprzyja zimowaniu sukulentów, dla tej odmiany wystarczy jak będzie około +15 stopni. Szczupłe łodygi biorą się właśnie z niedostatku światła i słońca.
Przesadzić, to zależy w czym jest posadzony, poza tym warto wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Lepiej bym przesadził do nowego podłoża mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
Plamki, jeśli są płaskie mogą być od przelania. W sezonie podlewamy wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, w okresie jesienno-zimowym sporadycznie. Jeśli są wypukłe, mogą to być wtedy tarczniki.
Te poprzebarwiane łodygi, najmniejszą i drugą najcieńszą do usunięcia.
Co do związywania, to nie powinien się złamać, no chyba że ma słaby system korzeniowy, to wtedy warto związać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dziękuję :)
Pomyślę o przestawieniu go na klatkę schodową w takim razie.
Plamki od przelania są całkiem prawdopodobne.
Łodygi do odcięcia rozumiem, że chodzi o te malutkie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak, te zmiany a szczególnie na tym najchudszym to najprawdopodobniej już oznaki choroby grzybowej. Dobrze by było więc go dodatkowo opryskać preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mironty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, lub dobry wieczór :D
Przychodze z prostym pytaniem - co się dzieje mojemu kaktusowi?
Ma takie jakby białe plamki? Inne ich nie mają. Kaktusy stoją na parapecie przy oknie północno-zachodnim ale mam je zamiar przemieścić na południowo-wschodnie (czy to dobra decyzja, żeby nie było że im zaszkodzi :( )

załączam zdjęcie "chorego" kaktusa
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To jest Opuntia monacantha pewnie forma variegata, czyli pstra. One mają dwukolorowe ciałka. Zobacz w necie jak wyglądają i czy o takie plamy Ci chodzi. U mojej różnica między kolorami nie jest bardzo wyraźna.
Mironty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak, o takie mi chodziło! Stokrotne dzięki Aga ;:167
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1807
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Mammillaria carmenae: z lewej jak ją kupiłam i z prawej dziś ;:145

Obrazek

Kupiłam we wrześniu w markecie, przesadziłam w suche, podłoże (ziemia do kaktusów plus żwirek), poszła zimować. Ale coś mi sie nie spodobała po ostatniej inspekcji, więc ją wyjełam i jak trąciłam, to sie rozpękła :( Czy to świadczy o toczącym się w niej wcześniej procesie gnilnym, który ją w rezultacie ukatrupił? Kupiłam wtedy razem z nią M. hahniana i ona ma sie dobrze. Stosować jakąś profilaktykę? Karmenka stała całą resztą towarzystwa.
A może ją zasuszyłam?!
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Na pewno jej nie zasuszyłaś i nic złego ze swojej strony jej nie zrobiłaś.
Nieraz tak jest z marketowcami. Sam raz miałem identyczny przypadek.
Musiałaś już ją kupić zainfekowaną.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Mironty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam, z tej strony z powrotem ja ;:219
Dzisiaj zauważyłam takie cośki na moich kaktusach, wcześniej na pewno ich nie było. Czy są to jakieś grzybki lub inna choroba a może po prostu oparzenia? ;:223
Próbowałam zdrapać lekko plamki, i w obu przypadkach pod spodem jest nie ruszona, zdrowa tkanka kaktusa.
Od niedawna zraszam kaktusy bardzo małą ilością wody, codziennie w godzinach wieczornych gdy podłoże jest przeschnięte by roślinki nie uschły podczas zimowania. Czy to może być przyczyna plamek? Woda jest odstana - z kranu, nie sądze by słońce o godz 18 miało tyle siły by poparzyć mi przez nią katusy.

Prosze o pomoc bo za niedługo chyba zwariuje ze stresu ;:202

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Od strony plamek nie pojawiły się odrosty- za to z każdej innej owszem
Obrazek

ps. Inne kaktusy które stały obok nie mają żadnych zmian.

Pozdrawiam, Julia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie ma potrzeby teraz spryskiwać kaktusów, dorosłe kaktusy nie uschną bez wody, przecież to sukulenty i są przystosowane do takich warunków...
A Ty to robisz codziennie, w ten sposób mogą załapać jakąś chorobę grzybową. Powtórzę nie ma takiej potrzeby. Znajdź najchłodniejszy parapet i zostawić w spokoju aż do wiosny.

PS. Gdzie Ty o tej porze roku w Polsce masz słońce :?: :?: :?:

Przede wszystkim przesadź do właściwego podłoża (mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:3), bo z tego co widzę rosną w niewłaściwym. I doniczek nie wkładaj w osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mironty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Niekóre z kaktusów są jeszcze młode - np echinocactus grusoni i to z myślą o nich zraszałam, no a teraz przestane.
Kaktusy już stoją na najzimniejszym parapecie, nie licząc łazienkowego który się raczej nie nadaje.
Są na razie w samej ziemi kaktusowej a żwirek musze zakupić.
Dzięki Norbert, mam nadzieje że nic im sie nie stało/stanie :cry:

Po kolejnym przeszukaniu forum stawiam diagnoze iż jest to infekcja grzybowa, ktoś potwierdzi, zaprzeczy?
Awatar użytkownika
Tyler Durden
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 gru 2017, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Obrazek

Coś takiego dopadło mojego Pachyphytum. Nie mam pojęcia co to jest i jak z tym walczyć. Jest szansa, że zaatakuje Lohphophora williamsi i Trichocereus bridgestii?

Jedna z moich Lophophor też wariuje. Czy to normalne, że rośnie w ten sposób do góry?
Obrazek

edit:
lekko trąciłem "listki" tego pierwszego kaktusa i od razu odpadły. Resztę wysmarowałem Miedzianem. Nie wiem, czy coś pomoże, ale profilaktycznie wysmarowałem, bo od wczoraj tak postępowało te ciemnienie, że w ogóle jakaś masakra. Jeszcze wczoraj połowy tego co dziś nie było.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To pierwsze to nie jest kaktus, a najprawdopodobniej jakieś wyciągnięte pachyphytum. Plamy są pewnie efektem przelania.
Lophophor nie powinna tak wyglądać, to efekt też pewnie podlewania i zimowania w pokojowej temperaturze. W obu przypadkach znajdź chłodny parapet, w okolicach 10 stopni i nie podlewaj do wiosny. W sezonie muszą mieć zapewniony najlepiej południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”