CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ani jedno ani drugie. To jest jakiś rodzaj grzyba. Roślina miała za wilgotno. Też mi się przydarzyło kupić takie zagrzybione rośliny w markecie.
Tutaj możesz sobie zobaczyć jak to wyglądało u mnie. viewtopic.php?f=62&t=94827&p=5759064#p5759064
Oczyść korzenie. Spryskaj czymś grzybobójczym, posadź w odpowiednio przepuszczalne podłoże, podlewać z umiarem i będzie ;:333

stery pisze:Witam,
Prosilbym o pomoc, mam kaktusa od okolo roku, ostatnio nie dzieje sie z nim dobrze, czy ktos moglby mi powiedziec czym mogloby to byc spowodowane (czy za duzo go podlewalem?) i czy da sie pomoc kaktusowi?
Dodam tylko, że to nie jest kaktus. To roślina z rodzaju euphorbia (wilczomlecz).
Enzo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 gru 2018, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój aloes marnieje. Pomocy!!!

Post »

Dzień dobry!
Jestem nowicjuszy na forum, więc proszę o wyrozumiałość. Szukałem na forum, ale nic nie znalazłem, dlatego odważyłem się założyć tego posta.
Odpuściłem swój pokój na 3 tygodnie i zostawiłem kwiat pod opieką właściciela, który powiedział, że będzie podlewał. . Tylko sam nie wiem, czy właściciel go przelał, czy przesuszył. Po butelce z wodą o pojemności. 1,5l wnioskuję, że chyba go przelał, bo ubyło około od 0,5, do 0,7 litra wody. W moim pokoju panuje temperatura umiarkowana, bo około 18-22 stopni między zaliczeniem się pieca. Aloes stał przy ścianie w rogu pokoju. Dla zobrazowania sytuacji, to oderwane w aloesie już dwa suche liście, jeden od dołu też się wzruszył, ale jeszcze jest zielony, jednak od czubka liście obwisłe, mimo tego, że są w środku jeszcze twarde. Co robić? Pomocy.

Obrazek

W misce stoi dlatego, że podlałem go tak, aż woda przeleciała przez doniczkę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Krótko:
1. Nieprawidłowe podłoże, nie może rosnąć w samej ziemi a w mieszance ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1.
2. Nieprawidłowe stanowisko, aloesy potrzebują słonecznego parapetu, a ciemnego kąta.
3. Przelany.
Doszło do uszkodzenia korzeni. Musisz wyciągnąć z doniczki, sprawdzić ich stan, odciąć chore i po przesuszeniu dzień, dwa posadzić do w/w podłoża, albo czeka Cię ponowne ukorzenianie, co uwzględniając niekorzystny okres oraz najprawdopodobniej brak większego doświadczenia w uprawie roślin może być trudno.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Enzo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 gru 2018, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wydałem aloes z doniczki i w sumie jeden z tych dwóch, długich na okolo 30cm korzeni był jak złamana rurka, więc obrazem korzeń z tej ala kory, cieniutkie skórki w miejscu gdzie był złamany i wygląda tak jak na zdjęciu. Czy tak jak pisano powyżej, by obciąć zgnite korzenie, obciąć i ten korzeń? No i jak poznac, które korzenie uległy rozkładowi, a które nie? W zasadzie jak dotykam delikatnie korzeni, to jeszcze ze dwa trzy są takie rozwaatwione jak ten że zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

I pytanie co zrobić z takimi "liśćmi". Oderwać je, czy zostawić, bo jeśli aloes odbije, to wrócą one do normy?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Żadnego odcinania liści!
Cóż korzenie wyglądają średnio, miękkie możesz odciąć, zostaw twarde. Reszta jak we wcześniejszych postach - posadź do małej doniczki, do całkowicie suchego podłoża i daj na chłodne jasne stanowisko. Możesz podlać delikatnie gdzieś za kilka tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam :wit niestety jeden kaktus zimujący w piwnicy chyba przemarzł i nie wiem co mam z nim zrobić. Jest już przeniesiony w odpowiednią temperaturę. Mam go tak zostawić? Trochę szpetnie będzie wyglądał jak fragmenty kaktusą zaschną i będą w nim dziury. Mogę jeszcze ewentualnie na wiosnę całego go obciąć i zostawić maluchy, które wypuścił.
Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Maciek, decyzja należy do decydenta :) . Gdyby to była moja roślina, to opryskałabym profilaktycznie topsinem. W miarę wzrostu rośliny, te uszkodzenia będą coraz niżej i będą mniej widoczne. Kaktusy i tak starzeją się od dołu i nie jest tak, że cały czas są to ładne błyszczące kuleczki :) , więc te przemrożenia zleją się z tymi zmianami starczymi :) . A młode odrosty jak będą większe możesz oczywiście odsadzić.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzięki wielkie. Nie będę się nim przejmował. Najwyżej jak urośnie i będzie ładny to (chyba) moge go odciąć i na nowo ukorzenić? :lol:
Magmisz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 gru 2018, o 20:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktus zolknie od spodu

Post »

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Po 1,5 tygodniowej nieobecności w domu zastalam taki widok po powrocie... Kaktus zolknie, wciąż jest twardy, korzenie są chyba ok - wyjelam trochę ziemi, żeby sprawdzić podłoże. Bardzo proszę o pomoc :( 2 miesiące temu przeniosłam to z balkonu na parapet, podlewam raz na 2,3 tygodnie, ma ziemię specjalną do kaktusow.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Raczej wygląda to na postępującą zgniliznę. Trzeba się upewnić, najlepiej wybijając roślinę z doniczki i weryfikując stan korzeni oraz szyjki korzeniowej. Jeśli to rzeczywiście zgnilizna to trzeba ciąć roślinę powyżej linii gnicia tak by cały przekrój był zdrowy, bez śladów infekcji i to, co pozostało należy spróbować ukorzenić.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusów w okresie jesienno - zimowym nie podlewa się w ogóle. Podłoże też jest złe, powinno być mocno przepuszczalne. Poszukaj na stronie wątku o podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcin23228
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 gru 2018, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ten kaktus był przesadzany miesiąc temu. Rok temu spadł mi z parapetu i włożyłem go do tej samej doniczki obsypałem ziemia. i tak sobie rósł w ziemi do kaktusów z drenażem. W lecie trochę przesadzałem chyba z podlewaniem co 1-2 tydzień zraszałem. miesiąc temu przesadzałem je bo była to sama ziemia do kaktusów i zlepiła się po 2 latach tak ze przy podlewaniu cala woda spływała do podstawki a ze robiłem zienie taka już myślę odpowiednia do moich sukulentów wiec przesadziłem. Mam 2 takie same kaktusy i jeden miał korzenia przy przesadzaniu i wyglądał na zdrowego a ten tych korzeni praktycznie nie miał. dodam ze przed przesadzaniem nie były podlewane z 2 tygodnie możne i dłużej a po przesadzeniu podlałem trochę po ponad tygodniu. Trzymam je w pokoju. temp 15-22 * C. i oświetlam lampa LED do roślin.
Czy on gnije? Da się coś zrobić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusów nie podlewamy w ogóle e okresie jesienno - zimowym. Dwa, temperatura zimowania jest zdecydowanie za wysoka, powinna być poniżej 10 stopni. Po trzecie doświetlanie kaktusów nie ma zupełnie sensu. One muszą przejść okres spoczynku. Ten kaktus całkowicie stracił swój pokrój - jest wyciągnięty.
Jeśli dół korpusu jest miękki to gnije. Odetnij kawałek i zobacz czy jest zielona tkanka.
Kaktusy sadzimy zawsze do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji 1:3 1:5. Twój kaktus jest w nieodpowiednim podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”